אחריות משפטית

סיכום שיעור 9

Barak david

Barak david

פרטי הסיכום

קורס: אחריות משפטית

מספר השיעור: 9

סיכום השיעור

  • ובד שנפגע בתאונה שאירעה תוך כדי עבודה (כלומר בזמן העבודה ו/או במקום העבודה) ועקב העבודה (או עקב סיכוני מקום העבודה).
דוגמה
אדם החליק במקום עבודתו על שלולית מים ושבר את רגלו.
  • עובד שנפגע כאשר היה בדרכו לעבודה מביתו, או מהמקום שבו ישן, או מהעבודה אל ביתו, או אל מקום לינתו, או ממקום עבודה אחד לשני.
דוגמה
עובדת יצאה בשעות הבוקר מביתה למקום עבודתה. בדרך, נפלה ושברה את רגלה, וכתוצאה מכך לא היתה מסוגלת לעבוד כחודשיים. התאונה הוכרה כתאונת עבודה.
  • עובד שנפגע בעת עבודתו במקום העבודה, או בסמוך אליו, בזמן שניסה להציל גוף או רכוש, או ניסה למנוע נזק לגוף או לרכוש.
דוגמה
עובד הביט דרך החלון במקום עבודתו וראה ילד מטפס על ענף של עץ שעמד להישבר. העובד רץ לעבר הילד ותפס אותו. בעת שאחז בילד, נקע את קרסולו ולא יכול היה לעבוד למשך שבועיים. האירוע הוכר כתאונת עבודה.
  • עובד שנפגע בעת העבודה, אך לא עקב העבודה, כאשר אדם אחר פגע בו בחפץ שנמצא במקום העבודה, או בסמוך אליו, וזאת בתנאי שלנפגע לא היה חלק בגרימת הפגיעה.
דוגמה
בזמן הפסקת הצהריים, שני עובדים במפעל פתחו במריבה. בעת שאחד העובדים ניסה להפריד ביניהם, הוא נפצע בראשו ולא יכול היה לעבוד במשך שישה שבועות. הפציעה הוכרה כתאונת עבודה.
  • עובד שכיר, שנפגע בעת שסעד בהפסקה במקום שמסוכם עם המעסיק, בדרכו ממקום עבודתו או בחזרה אליו. זאת בתנאי שהוא אינו שוהה במקום מעל לשלוש שעות.
דוגמה
עובדת יצאה להפסקת צהרים במסעדה שבהסדר עם מקום עבודתה. בדרך למסעדה, נפגעה בתאונת דרכים שמנעה את המשך עבודתה. התאונה הוכרה כתאונת עבודה.
  • עובד שכיר החבר בוועד העובדים במקום עבודתו, שנפגע בעת מילוי תפקיד זה, עקב מילוי התפקיד, בדרך למילוי התפקיד או בחזרה ממנו.
דוגמה
עובד יצא ממקום עבודתו בעת מילוי תפקידו כחבר בוועד העובדים. בעת יציאתו היה מעורב בתאונת דרכים, רגלו נשברה ובעקבות כך נמנע ממנו לעבוד. תאונת הדרכים הוכרה כתאונת עבודה.
  • עובד שכיר שנפגע, בדרכו מהעבודה או ממעונו אל מקום בחינה שבו הוא נבחן לפי חוק החניכות או לפי חוק שירות התעסוקה, או בדרכו חזרה ממקום הבחינה אל מקום העבודה או אל מעונו.
  • מקרה נוסף אשר אינו מופיע בחוק והתפתח בפסיקה: עובד שלקה באירוע מוחי או אירוע לבבי, שנגרם כתוצאה ישירה מאירוע חריף, חד-פעמי וחריג בעבודה (או הקשור בעבודה), אשר אירע בסמוך לאירוע המוחי או הלבבי.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X