אסרטיביות

סיכום שיעור 7

nitzal

nitzal

פרטי הסיכום

קורס: אסרטיביות

מספר השיעור: 7

סיכום השיעור

קורס אסרטיביות – מכללת ליאן

שיעור מספר 7 –  ניצה ליעד

תרגול טכניקות אסרטיביות

טכניקות בפיתוח אסרטיביות איך אנו הופכים ולהיות אסרטיביים יותר? אסרטיביות זה דעתנות שאתה אומר את מה שיש לך להגיד מבלי לפגוע בצד השני. אסרטיביות זה גם ביקורת לפעמים. השאלה היא איך אנו מעבירים את המסר הביקורת שלנו מבלי לפגוע בצד השני. נלמד כמה טכניקות וטיפים איך להתמודד עם אנשים קשים עוינים איך להתמודד בשיחה שמדברים אתנו בצורה לא נעימה. נלמד איך אנו יוצאים מתוך מצבים קשים ולא פשוטים. נלמד גם אסרטיביות ניהולית.

כיצד מתמודדים עם שיח עוין

יכול להיות כל אדם שמתקיף אותך, זורק מילים, מקלל יכול להיות מול דם או חבורה של אנשים.

 1. לא להתחמם להישאר רגועים – מפני ששלילי מושך שלילי. לעשות הפסקה לא להתחמם הרבה פעמים איש השיח שנמצא מולך רוצה לערער את ביטחונך ולפגוע בך.
 2. לא להיכנס למשחק של שיחות ושליליות וזדוניות – גם אם זה לא קשור אלינו – הרבה אנשים אוהבים לשחק עם הצד השני מה יש לא להגיד, יש אנשים שמקליטים את האיש השני ואחר כך משתמשים מזה. להיזהר בלשונך.
 3. אל תהיו שותפים למעללים של אחרים – יש אנשים שרוצים בזה, הם אומרים זה פראייר בו נרתום אותו, לא להתפתות הם רוצים להשתמש בכם ככלי, מלכלכים וזורקים.
 4. תדעו לקבל ביקורת – ביקורת זה דבר אנושי, ללא הביקורת יש ספק אם העולם היה מתקיים. ביקורת זה לא דבר שלילי ברוב המקרים ביקורת זה דבר חיובי ביקורת לגופו של עניין.
 5. על מנת להתמודד עם בין שיח אגרסיבי ולא נעים אל תחזיר לו באותה מידה – אל תגיד הוא כזה עכשיו אני אחזיר לו. במקום להשיב לו אפשר להגיד לו בו נתמקד בעובדות, איך נתקדם ביחד.
 6. אל תנסה לשנות אנשים – אלא את העובדות. את האופי לא ניתן לשנות, ובטח לא בשיחה קצרה. אלא אם כן זה אנשים מאד קרובים לכם ואז ניתן אולי לשנות את סגנון הדיבור וכו’.
 7. להשתדל עד כמה שאפשר להימנע מטינה ונקמה – אדם אסרטיבי יודע לפעמים להתעלם לקבל את הדברים לא לשמור טינה, לא להעניש את עצמכם על טיפשותם של אחרים.
 8. אל תהיה נחמד מדי – אל תהיה נחמד שלא צריך, נחמדות לפעמים משדרת חולשה, דביקות, חוסר ביטחון. בחיים זה הכול עניין של מינון.

איך מתמודדים עם אדם עוין

לגופו של אדם, איך מתמודדים עם אדם שכולו נוטף שנאה, בא רק להשמיץ, אדם רע. טיפים שיגרמו לנו להיות אסרטיביים יותר:

 1. לשמור על שלווה ולשליטה עצמית – אל תחזירו לו, להסתכל לא בעיניים ולשמור על שלווה. גם אם זה קשה.
 2. אל תצדיקו את עצמך –יחד עם זאת אל תשפיל את עצמך. להגיד את הדברים וזהו. לא לנסות לסחוט רגשית לא להשפיל את עצמכם אך גם לא להשפיל את האחר את בן השיח.
 3. כאשר אתה מבקש משהו אל תבקש תמורה – אם אדם עוין שאתה מבקש ממנו משהו לא לבקש תמורה על מה שאתם אומרים או עושים.
 4. תביע את עצמך בבירור ובלי מעקפים. שלא משתמעת לשתי פנים.
 5. לא להגיב בשלילי – גם אם אתה מקבל הרבה מן השלילי. אפשר להגיד אני מבין אך בו ננסה לשנות גישה.

11 טיפים לאסרטיביות יצירתית

 1. שתפו את האחר ברצונות ובכוונות שלכם – אני לדעתי ברצוני, בקשתי.
 2. הוסיפו כוונה לבקשות שלכם – במקום האם אתה יכול, בבקשה תעזור לי.
 3. להתייחס לעובדות בצורה נכונה – במקום להגיד תפסיק להיות עצלן ותתחיל לעבוד, תגיד לו שמתי לב שלאחרונה אתה מגיע באיחור, קרה משהו. שמתי לב שהתפוקה שלך ירדה במה אני יכול לעזור.
 4. אתם לא חייבים להשיב כאן ומיד – הרבה פעמים יש מי שיגיד לכם אני עכשיו רוצה תשובה. לא סליחה תן לי זמן לחשוב, אני אחזור אלייך עם תשובה.
 5. צריך לדעת איך לדעת לקבל ביקורת – לא לכל ביקורת צריך תשובה, עצם ההקשבה היא גם חלק מהפתרון של הבעיה. תלמדו להקשיב.
 6. אל תמלמלו – מצד שני תימנעו מדיבור מהיר. אנשים שממלמלים הם חסרי ביטחון, רוצים למכור לכם סיפורים והם מרגישים לא בנוח, אנשים שעובדים אליכם. טון דיבור חלק מרכזי בשפת הגוף.
 7. לפני שפוסלים אפשריות בו נחשוב על חלופות אחרות – כשאתם פוסלים אפשרויות זה לא חוכמה זה הכי פשוט, פסלת אך מה ההצעות שלך. בו נחשוב ביחד.
 8. ללמוד “לנצל” להשתמש בעזרת שפת הגוף כדי לשרת את האינטרסים שלכם. שפת הגוף היא המרכיב המרכזי בהתייחסות אלינו, זה כרטיס הכניסה שלנו לכל מקום.
 9. תעמדו זקופים עם חזה מורם – זה אומר שיש לכם ביטחון עצמי.
 10. אל תנסו לתרץ א הדברים שלכם – להיות עקביים אמרתם זהו. לומר אני חושב שאנו לא צריכים לעשות את זה משום א, ב, ג.
 11. לעמוד תמיד מאחורי האמת שלכם– לא מתוקים מדי ולא מרים מדי. לעמוד על הדברים שאתם חושבים שהם חשובים, אל תוותרו על העקרונות שלכם.

 

תרגילים באסרטיביות : המשמעות של אסרטיביות עבורי היא…/ אני מאמין ש… למרות שאין זה מקובל. / עשיתי דבר למרות שהדבר לא מצא חן בעיני/  אני עומד על כך ש…

אסרטיביות ניהולית – 5 כללי זהב

 1. הכול מתחיל ומסתיים בשפת הגוף שלנו – מנהל אסרטיבי זה מנהל שיודע איך להתלבש, זה גם טון דיבור נכון, ושמירת מרחב מסוים, גם שאתה עומד ומדבר אתו לא להיות צמוד צריך דיסטנס.

2.החלטיות מבלי ללכת סחור סחור והבעת הדברים בצורה ברורה. בצורה מכובדת וישירה.

 1. המסרים כמו גם המשימות והמטרות והיעדים חייבים להיות ברורים וברי ביצוע – מנהל לא יכול להטיל על העובדים שלו משימות או מטרות שהם לא ברי ביצוע כי זה יגרום לעובדים מתוסכלים.
 2. תקיף ולא תוקפן – להיות תקיף אחד שעומד על שלו.
 3. תקשורת נכונה שמתאימה את עצמה למצב לאובייקט לאדם ולסביבה – התקשורת צריכה להיות תקשורת אפקטיבית שמתאימה את עצמה לסיטואציה.

10 מחסומים בתקשורת –שתקשורת לא אפקטיבית לא רק לא מועילה גם מזיקיה: לא למבחן

 1. ציווי מתן פקודות – ניתן להגיד את אותם הדברים ללא פקודות. להגיד בצורה עניינית ומכובדת.
 2. איומים והזהרות – אף אחד לא אוהב שמאיימים עליו.
 3. הטפת מוסר ללכת על הפן החיובי להעצים במקום להטיף מוסר.
 4. שיפוט מהיר – אל תהיו שופטים לרגע – אתם לא בבית משפט. שיפוט מהיר ומיותר.
 5. פתרונות קלים – אני מציע לך כך וכך, לרוב פתרונות פשוטים ופחות טובים, גיבור גדול.
 6. כינויי גנאי יוצרים מחסום וניתוק תקשורתי – איזה בכיין, חכם בלילה, גורמים למרחק ונתק.
 7. ניתוח ואבחון האדם – אתה יודע מה הצרה אתך, אנשים כמוך הייתי זורק מגובה.
 8. הרגעה שלא במקומה – אך תדאג, הרבה פעמים צריכים לדאוג זה חלק מהאדם.
 9. חקירה ודרישה – חוקרים את האדם למה, הרבה פעמים לא יודעים לעשות זאת בצורה נכונה.
 10. הסתה והסטה – הסטה מהנושא בו תנהל את העולם, או הסתה הוא כזה וכזה.

איך יוצרים אסרטיביות – אסרטיביות נתפסת בצורה שונה על ידי כמה חוקרים

למבחן: מקס וובר המודל הבירוקרטי מדבר על ארגון בירוקרטי איך היה רוצה לראות ארגון, מדבר על מודל רציונלי איך אפשר להיות יעיל ואפקטיבי יותר בארגון. הוא כותב ומגדיר את התאוריה הזאת במילים האלה “הארגון הבירוקרטי מערכת תפקידים הקשורים ביניהם ביחס בתיאום שיש עליהם ביקורת בקרה ובסיסם שיתוף פעולה והכול לצורך השגת המטרה. על פי וובר לכל תפקיד יש מטרה הוא עוסק בארגון בקשר של מערכת התפקידים. לכל דבר יש תיאום פיקוח בקרה והבסיס הוא שיתוף הפעולה בתוך הארגון. לכל תפקיד יש הגדרת תפקיד סמכות אחריות וכל זה מוגדר בכתובים. הארגון כמדרג של יחסי סמכות אסור שהדברים יפלו בין הכיסאות. הגדרה מדויקת וציפיות לכל תפקיד חשוב שימונו אנשים בתחומם שיהיו הכשרות שאותו ארגון יוכל להמשיך ולהתקיים.

על פי וובר חשוב שיהיה בכל ארגון וחברה כמה דברים לעשות כדי להתקיים:

אררכיה –צריך שיהיה אררכיה הבסיס של העובדים העם המנהלים ומי שצריך לעמוד בראש הפירמידה.

צריך הגדרת תפקיד מדויקת על מנת שהדברים לא יפלו בין הדברים.

בכל ארגון צריך נורמות וכללים מקובלים וחוקים.

בכל מערכת בירוקרטית חשוב שתיהנה פתרון – קונפליקט דרך משא מתן דרך ענישה או דרך תקשורת שיחה.

חשוב שיהיה קשר בין ההנהלה לעובדים ושתהיינה דרישות וישיבות אחד לכמה זמן, כדי לעדכן את העובדים. התקשורת על פי ובר תקשורת קיומית להמשכו של הארגון. על פי ובר הדרך הבירוקרטית היא הדרך הכמעט יחידה לקיום חברה ומערכת הוא מדבר גם על החסרונות קבלת ההחלטות נמשכת הרבה זמן. ההחלטה כמו האחריות אצל ובר היא יותר קולקטיבית.

קלר מרקס – מערכת היחסים בחברה נובעת מקונפליקטים. לדעתו הם ניתנים לפתרון. הקונפליקטים יכולים להוביל לחברה שיש קונפליקטים ניתן להמשיך ולהתקדם הלאה.

אסרטיביות באה בדרכים רבות שפת גוף גורם מרכזי: הקשבה – הקשבה צריכה להיות בצורה אקטיבית לא פסיבית יש 3 סוגי מנהיגים – אסרטיבי, אגרסיבי ופסיבי. לענאן עם הראש אני שומע ומקשיב. לשאול שאלה אחת או שתיים. להגיד תמיד ולהתייחס לדברים, לקחת אחריות על הדברים. גם לתת דוגמא אישית, לומר את הדברים בצורה ברורה ולהגיד מה אתה רוצה שיקרה.

דימוי עצמי  מה זה דימוי עצמי תכונות של אופי והרגלים. זה גם מה אני חושב על עצמי מה חושבים האחרים אלי מה יגידו עלי. יש דימוי עצמי חיובי ושלילי אך זה תלוי רק בנו. זה חלק משמעותי מאד בתוך תכונות האופי שלו מאוד משמעותי לגבי האסרטיביות שלנו. אנו בוחרים אם להיות אנשים כנים, עם ביטחון עצמי, בעלי יוזמה תעוזה, עם יכולת הקשבה אנשים שנותנים דוגמא אישית גם לחברה מסביב. הכי הרבה מה שמשפיע על הדימוי העצמי שלנו זה תקופת הילדות והבגרות. תינוק לומד על עצמו דרך גופו גורם לשלוט על אבריו פתאום קם והולך, דימוי הגוף שלו חלק מהדימוי העצמי שלו. שהוא ילד הוא הופך להיות בעל אישיות כוללת טוב או רע, תורם עושה ואז מפתח דימוי אישי עצמי מול המשפחה החברה, איך מגיבים שכועסים שאנו שומעים ביקורת. מה אנו עושים כדי להיתפס טוב יותר שהדימוי העצמי שלנו בעיני החברה יהיה טוב יותר. כל אלה ביחד ולחוד משפיעים על האסרטיביות שלנו הערכה העצמית של העובד עצמו לא מספיקה צריך גם שהחברה העבודה הסביבה שלך גם הם יעריכו אותך. נלמד איך יוצרים את הדימוי העצמי שלנו בשיעורים הבאים. השינוי תלוי אך ורק בנו ולפעמים צריך להשתנות. ולא להשוות אותנו לאחרים. להיות מודע למגבלות שלך. דימוי עצמי משפיע על התפקוד שלך בכל המשורים. מה אני עושה כדי לממש את הפוטנציאל ומה מפריע להשיג אותו הם החברה, חרדה חברתית גורם מעכב ומרחיק.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X