אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה למיקרוביולוגיה

סיכום שיעור 11

Irislevi

Irislevi

פרטי הסיכום

קורס: אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה למיקרוביולוגיה

מספר השיעור: 11

סיכום השיעור

אורגזינזם רוכש עמידות חדשה באמצעות מוטציות בגניפ כרומוזומיליים, בעיקר מודיפיקציה של אתר המטרה של האנטיביוטיקה. או באמצעו רכישהה של גנים חדשים מאורגזימינחם עמידים. השימוש הנרחב באנטיביוטיקה מוביל לעמידות אליה. האנטיביטיקה גם פוגעת בפלורה הטבעית ובכל מאפשרת גדילה של פתוגנים באותם אזורים. חיידיקם מעבירים בינם לבין עצמם חומרים גנטים ובכך מאםשרים את רכישת יכולת העמידות, כמו קוניוגזציה, טרסדוקציה(עפם וירוסים) וטרנספורמציה.

דוגמאות לחיידיקים עמידים הם: mersa, VRE, ESBL, CRE.

MRSA- הם חלק מחיידקים עמידי אנטיביוטיקה הנחשבים מסוכנים מאוד. הם עמידים למטיצילין ולונקומיצין (VRSA) והם מאוד מסוכנים לבני אדם. קיימים 4 איים של עמידות בכרומוזום החיידק. וקיימים עוד גנים של עמידולת על פלסמידים שיכולים לעבור לחיידקים אחרים. כדי לאבחן MRSA משתמשים בcefoxin KB כדי לקבוע האם יש עמידות למטיצילין.
קיימים שיטות מולקולריות לזיהוי עמידות.
סינדמיצין היא אנטיביוטיקה שניצנצ כטיפול לחולים עם MRSA , היא מעכבת את הסינתזה של חלבוני החיידק , ומונעת ממנו לעבור הכפלה.
העמידות לאריטרומיצין וקלינדמיצין היא הודות ל2 סוגים של מנגנונים:

  1. Efflux- זה הודות לגן הmrsa
  2. שינוי בריבוזום.

D-TEST- הגן אריטרומיצין ריבוזום מטילאז הוא גן המקודד לאנזים המוביל לעמידות לקלידמיטין. ברגע שקיימת עמידות נוצרת על צלחת האגר האות D  סביב בדיסקית

VRE- חיידקים מסוג אנטרקוקים העמידים לונקומיצין.

CRE- חיידקים מסוג Enterobacteriaceae העמידים לקרבאפאנם. אלו חיידקי גרם שליליים היציבים לכל התכשירים האנטיביוטיים כולל עמידות לקרבאפנם, עמידויות אלו מקודדות ע”ג פלסמידים ויכולות לעבור מזן לזן. .

12 שלבים למנוע עמידות לאנטיביוטיקה:

  1. חיסון, 2. להימנע משימוש בקטטר. 3. טיפול יעיל ונכון כנגד הפתוגן 4. להתייעץ עם מומחים לגבי חולים עם מחלות זיהומיות מורכבות.6. בכל מקום או בית חולים יש את הידע שלו וכדאי לבדוק מה נהוג בכל בית חולים. ו7.זיהוי נכון של הפתוגן 8. טפל בזיהום הראשוני והעיקרי ולא באזורים אחרים 9. לא להשתמש כל הזמן באנטיביוטיקות. 10. תפסיק טיפול ברגע שהמחלה נעלמה . 11. בודד את הפתוגן. 12. למנוע מעיבר של פתוגנים בין חולים.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X