אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה מיקרוביולוגית

סיכום שיעור 12

Rebecca yerushalmi

Rebecca yerushalmi

פרטי הסיכום

קורס: אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה מיקרוביולוגית

מספר השיעור: 12

סיכום השיעור

הוירוס הראשון התגלה בצמח הטבק TOBACCO MOSAIC VIRUS. הופקו מעלים נגועים תמצית נוזלית, לא הצליחו לתרבת אותם לכן הבינו שלא מדובר בחיידק.

הוירוסים הם סוג של טפילים אובליגטורים בתוך חיידקים , פרוטוזואה, אצות ותאים אנימלים. מטען הגנטי בוירוס משתנה לפי סוג הוירוס. יש וירוס .ssDNA dsDNA ssRNA dsRNAהוירוס חייב להתרבות בתא המאחסן כי חסרים לו אנזימים להתרבות. הוירוס מכיל מעטפת, ספייקים, חלבנים .

ההבדלים בין חיידקים לוירוסים מתבטא בגודל , סוג חומר הגנטי, עצמאות יצור החלבונים.

מחזור התרבות של הוירוסים ב 5 שלבים

ספיחה של הוירוס לשטח של התא המאחסן

חדירה של הנגיף לתא והשלת הופסית

סינטזה של מרכיבי הנגיף מורכבת משני שלבים

הבשלה הרכבה של הויריונים מהגנום וחלבונים

שחרור צאצאים של הנגיף

וירוס השפעת מכיל כמה סוגים A B C כאשר A הכי וירולנטי. הוירוס הוא ssRNA ומכיל מעטפת וספייקים.יש לו חלבונים H HEMAGGLUTININ ו NEURAMINIDASE . החלבונים עושים הידרוליזה לממברנה של המאחסן. טיפול TAMIFLU מעכב NEURAMINIDASE. התרופה טובה רק בתחילת המחלה.

CORONAVIRUS – התסמינים דומים לשפעת . מצאו קשר לבע”ח . החיסון יעיל ב 95%.

חצבת וחזרת הם וירוסים השייכים למשפחה PARAMIXOVIRUS . הוירוסים מועברים דרך הרוק הפרשות ממערכת נשימה . יש סיבוכים והמחלה מתפשטת למערכת העצבים . חיסון המרובע יעשה אירדיקציה של המחלה.

HERPES VIRUS dsRNA קיימות 3 תת משפחות אלפא הרפס : HSV-1 HSV2 VZV , בטא הרפס CMV, HHV-6, HH7 , גמא הרפס EBV HH8.ההדבקה הראשונית לא נראית לעין , בשלבים מאוחרים , או כתוצאה ממחלות רקע, סטרס . טיפול להרפס ACYCLOVIR . אחוז התמותה גבוה 70%. בדיקות מולקולריות מצילות חיים .

CMV גורם לפיגור שכלי אצל ילודים. הוירוס עובר לילודים בזמן ההיריון. בדיקות סרולוגיות מראות אם האמא חלתה בעבר ב אז יש לה נוגדני IGG CMV או שהיא קיבלה את המחלה בפעם הראשונה IGM. טיפול ל CMV הינו GANCICLOVIR

 

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X