אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה המיקרוביולוגית

סיכום שיעור 6

Fatma

Fatma

פרטי הסיכום

קורס: אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה המיקרוביולוגית

מספר השיעור: 6

סיכום השיעור

<span;>מחלות זיהומיות של מערכת העיכול
<span;>מערכת העיכול היא מאגר עצום של מיקרואורגניזמים שהם פלורה נורמאלית.
<span;>מניעת הזיהומים במערכת העיכול על ידי סביבת חומציות הקיבה, תנועת המעיים, המצאות הפלורה הטבעית, ומערכת החיסון שמגינה על הגוף.
<span;>הזיהומים במערכת העיכול יכולים להיות נבגים, חיידקים, נגיפים ופרזיטים. יתכן גם זיהום על ידי הטוקסין של חיידקים.
<span;>זיהום בעיכול גורם לשלשול שזה צואה נוזלית, והחומרים לא נספגים לזרם הדם ונשארים במעי, ואז יש הצטברות נוזלים במעי. הפרשת הנוזלים והאלקטרוליטים נגרמת בדרך כלל בגלל טוקסינים של חיידקי הכולרה, והשיגלה.
<span;>השלשול יכול להיות קל שעובר מעצמו, ויכול להיות כבד עם איבוד נוזלים ואלקטרוליטים וגרימת התייבשות ואפילו מוות. מטפלים בשלשול על ידי מתן נוזלים ואלקטרוליטים או על ידי אנטיביוטיקה.
<span;>אוכלוסיות רגישות: בעיקר ילדים בגלל חוסר בהתפתחות מערכת החיסון. וגם תיירים עקב טיולים בתנאי היגיינה נמוכה.
<span;>השלשול יכול להיות לא דלקתי שזה הפרשה דלילה ומימית ללא דם או ריר, ויכול להיות דלקתי שזה קשה יותר המכיל הפרשה דמית עם ריר ומוגלה.
<span;>*תרבית צואה: דגימה לתרבית צואה היא מטוש צואה. מבודדים בדרך כלל חיידקי השיגילה, סלמונילה, והקמבילובקטר. זריעת דגימות הצואה היא על מצע גידול מוצק כמו: s-s agar, campylobacter agar, selenite, .
<span;>KPC/VRE chrom agar .
<span;>הדגירה היא ל24 שעות ולקמבילובקטר 48 שעות. בדיקת הצמיחה, וזריעת המושבות החשודות על מצעי סיליקטיביים ואבחנתם. מושבות חשודות שצמחו על s-s agar יכולות להיות שיגלה או סלמונלה, מעבירים המושבות החשודות למבחנת אנטירותסט וגם על מצע גידול סלקול, מדגירים אם מקבלים מבחנות ורודות אז זה חשוד לסלמונלה ולכן בודקים סירוטיפ על ידי אנטיסירום מתאים.
<span;>זיהוי הקמבילובקטר: מושבוב אפורות קטנות שטוחות וריריות שגדלו על המצע המתאים בתנאים מיקראירופיליים. עושים צביעת גרם, ומקבלים צורה אופיינית פסיקון שזה גרם שלילי. הקמפילובקטר הינו גורם נפוץ לשלשול, נמצא במים מזוהמים, בעוף או בשר לא מבושל. נפוץ מאוד בחיות, גורם לכאבי בטן, חום ושלשול ובד”כ אין צורך בטיפול.
<span;>** חיידק ההילוקובקטר פילורי: הוא גרם שלילי, מצוי כמעט אצל מחצית מהאוכלוסיה הבוגרת ורובם אסימפטומטיים, גורם לכיב התריסריון וכיב קיבה. ההדבקה היא על ידי מזון צואה או מים. החיידק עמיד בפני חומציות הקיבה. החיידק גורם לכאבי בטן, צואה דמית או הקאה דמי, מטפלים בשלוש סוגי אנטיביוטיקה למשך זמן ארוך. הסיבוכים של המחלה עלולים להיות עקב חדירת הקיב לאיברים אחרים כמו כבד ולבלב, או יצירת פתח אל חלל הבטן שזה מאוד מסוכן, עלולים להיות גם דימומים וחסימות במערכת העיכול. האבחנה נעשית על ידי תבחין נשיפה שבו בולעים איזוטופ c13 מעורבב במיץ, ומאפשר זיהוי תוצרי הפירוק במידה וקיימים על ידי האוויר הננשף. האבחנה נעשית ע”י השוואת יחס האיזוטופים לפני ואחרי בליעת האוריאה. בדיקה אינה פולשנית מהירה וקלה.
<span;>*חיידק הסלמונלה: הוא גרם שלילי פקולטטיבי אנאירובי, פלגלטיבי. יש סרוטיפים שונים של סלמונלה מסווגים אותם לפי מנגנוני האלימות שלהם. יש לחיידק הזה המון פקטורי אלימות, יש לו פלגלה ואת הקפסולה, ואת הפלסמיד ועוד.. הפלגלה מאפשרת תנועה לחיידק, האנטיגן של הפלגלה מעורר תגובה אימיונית של הגוף.  הסלמונלה גורמת לדלקת מעיים, שהיא מחלה קלה יחסית, והיא גם גורמת למחלה מסובכת יותר שהיא תיפואיד .. ההדבקה היא על ידי מזון או שתיה מזוהמת.

<span;>

<span;>

<span;>
<span;>
<span;>

<span;>

<span;>

<span;>
<span;>

<span;>

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X