אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה המיקרובילוגית

סיכום שיעור 7

Samar Adawi

Samar Adawi

פרטי הסיכום

קורס: אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה המיקרובילוגית

מספר השיעור: 7

סיכום השיעור

סיכום שיעור 7 – עדוי סמר 315883728

נוזלי גוף- Body Fluid  :תרבית נוזלי גוף: מטרת המבחן היא זיהוי   בידוד וזיהוי אורגניזמים פתוגניים מנוזלי גוף סטריליים בדרך כלל ובצע בדיקת רגישות, סוגי הדגימה  :נוזל גוף שנשאב אספטי (למשל, נוזל סינוביאלי, צפק). קריטריונים של דחיית דגימות: מכשיר הובלת דגימה לא הולם; דגימה עם תווית שגויה; דגימה ללא תווית; דגימה שהתקבלה לאחר עיכוב ממושך (בדרך כלל יותר משעתיים); הדגימה שהתקבלה בתקשורת התחבורה שפג תוקפה.

נוזל פלוראלי: אוסף נוזלים במרחב הרבים, שנמצא בדרך כלל בין הריאה לדופן החזה. הנוזל מכיל בדרך כלל מעט או ללא תאים ובעל עקביות דומה לזו של סרום אך עם תכולת חלבון נמוכה יותר. כאשר קיימים כמות עודפת של נוזל זה הוא נקרא תפליט או טרנסודאט ולעתים קרובות הוא תוצאה של מחלת כבד או כליות לבבית.

נוזל פריטונאלי: כמות קטנה של נוזל בחלל הצפק השומר על לחות פני השטח של הצפק. נוזל הצפק רגיל עשוי להכיל עד 300 תאי דם לבנים למיליליטר, אך תכולת החלבון וכוח המשיכה הספציפי של הנוזל נמוכים. במהלך זיהומים או תהליך דלקתי כמות מוגברת של נוזלים שהצטברה בחלל הצפק מצב הנקרא גיחות. הנוזל המכונה לעיתים קרובות נוזל מיימת מכיל מספר מוגבר של תאי דלקת ורמת חלבון מוגברת.

נוזל פרקרדיאלי : האזור שבין קרום הלב שהוא הקרום שמקיף את שריר הלב לקרום הלב נקרא שטח קרום הלב ומכיל בדרך כלל 15 עד 20 מ”ל נוזל שקוף.

נוזל מפרקים: הנוזל המקיף את המפרקים ועובד כחומר סיכה למפרקים.

עיבוד דגימה מראש :

מי יאסוף את הדגימה?  רוֹפֵא

כמות הדגימה?   1-5 מ”ל מספיקים, כמות גדולה יותר של נוזלים עדיפה.

זמן חוזר לפני עיבוד המדגם?  יש להתייחס לנוזלי גוף כאל דגימות CSF ויש לעבד אותן באופן מיידי.

אִחסוּן?  שמור על הדגימה בטמפרטורת החדר. אין לקרר.

עיבוד דגימה :

נוזלי גוף לתרבית צריכים להיות מרוכזים על ידי סינון או צנטריפוגה במהירות גבוהה.

סינון נוזלים דרך מסנן קרום נקבוביות של 0.45 מ”מ מאפשר לעבד נפח גדול יותר של נוזלים ובדרך כלל מניב תוצאות טובות יותר.

יש לחתוך את הפילטר בצורה אספטית לחתיכות, אחד מהם מונח על אגר שוקולד לדגירה ב 5% פחמן דו חמצני, אחד על אגר מקקונקי, על צלחת אגר דם לדגירה אירובית, והאחרון על צלחת אגר דם לדגירה אנאירובית.

אם נוזל רוכז על ידי צנטריפוגה, יש לדגור את המשקע שנוצר כדי לזרוע אותו באגר עשיר , דם ומקוקונקי.

יש לעבד את כל הנוזלים לבדיקה מיקרוסקופית ישירה, באופן כללי אם נראה אורגניזם אחד בכל שדה טבילה בשמן, ישנם לפחות 105 אורגניזמים למיליליטר דגימה.

יש לבחון דגימות לפטריות על ידי הכנה ישירה של רטובים או על ידי הכנת KOH 10% להדמיה של אלמנט פטריות מתכשיר רטוב.

צביעה מהירה לחומצה עבור Mycobacterium spp.

אחרי עיבוד הדגימה :

גורמים המפריעים: מטופל בטיפול אנטיביוטי. איסוף מדגמים לא תקין.

דיווח על תוצאות: דווח על כתם גרם, KOH ו- AFS כממצא ראשוני. דווח על הפתוגן המבודד ועל דפוס הרגישות שלו כדוח סופי.

סובב זמן: כתם גרם ותוצאות הר רטובות צריכות להיות זמינות שעה לאחר קבלת הדגימה. ניתן לצפות בבידוד של פתוגן אפשרי לאחר 2-4 ימים. תרבות שלילית תדווח 1-2 יום לאחר קבלת הדגימה.

איסוף וטיפול בדגימות CSF : CSF נאסף באופן שגרתי באמצעות ניקוב מותני בין חוליות 3 ו -4, או חוליות מותניות 4 ו -5 בתנאים סטריליים. לאחר ביצוע הדקירה, הצעד הראשון הוא מדידת הלחץ התוך גולגולתי. יש לעשות זאת לפני הוצאת הנוזל .. לחץ פתיחה נמוך נראה בטראומה בה היה אובדן של נוזל ה- CSF. ולחץ מוגבר הוא אבחון של יתר לחץ דם תוך גולגולתי – הקיים במצבים פתולוגיים רבים כולל גידולים, דימום תוך גולגולתי ודלקת קרום המוח.

מראה חיצוני: רגיל – צלול חסר צבע . מונחי תיאור – מעורפל, מעורפל / אביך, מעונן, עכור, חלבי, מדמם,

Xanthrochromic – הוא מונח המשמש לתיאור csf בצבע צהוב / צהוב-כתום.

לעתים קרובות הם מכמתים – קלים, מתונים, מסומנים או באופן גס.

דגימות לא ברורות עשויות להכיל שומנים מוגברים, חלבונים, תאים או חיידקים. השתמש באמצעי זהירות. קרישי דם מעידים על ברז טראומטי ,חלבי – שומנים מוגברים.

קרישי דם – מעידים על פיברינוגן מוגבר ולרוב בגלל ברז טראומטי, אך עשוי להצביע על פגיעה במחסום הדם-מוח. (ראה למטה), היווצרות שלפוחית בדגימה בקירור הקשורה לדלקת קרום המוח השחפתית. דוגמה להיווצרות גלולה נראית בתמונה הימנית התחתונה. הצינור בקצה הימני הוא תקין ורצועת הפגמים הקשורה לדלקת קרום המוח הצינורית נראית בצינור השמאלי. סביר להניח כי CSF המופיע בחלב מכיל שומנים מוגברים, CSF המופיע בשמן נראה מתישהו בדגימות שהן – מזוהמות בצילום רנטגן / צבע או בתמונות ניגודיות.

כאשר נמצא דם בדגימת ה- csf יש צורך לקבוע אם נוכחות הדם נובעת מדמם או טראומה במהלך האיסוף או עקב דימום מוחי, המאפיינים של דימום מוחי כוללים:

פיזור שווה של הדם בצינורות הממוספרים – התמונה למטה משמאל מייצגת שני צינורות csf רצופים. כפי שאתה יכול לראות, נראה ששניהם מכילים כמות דומה של דם – כפי שניתן היה לראות בדמם המוחי.

אם יש מספיק דם ופיברינוגן, ניתן לראות קרישי דם. לאחר סיבוב דגימת ה- csf בצנטריגוגה, נראה supernatent קסנתרוכרומי / צהוב בחולים עם דימום מוחי, אם עבר זמן מספיק.

– המחברים מציינים כי ה- RBC היו חייבים להיות ב- CSF  @  2+ שעות לפני שתהליך זה מביא לקסנתרוקרומיה. בדיקה סרולוגית ל – D-dimer, – שהוא מוצר פירוק פיברין עשויה גם להיות מידע מועיל. מאתר שטפי דם ,על ההפרש המיקרוסקופי אתה עלול למצוא אריתרופאגים וסידרופאגים, כמו גם גרגרי המוסידרין וסורגי המוטיבציה.

יש לבחון את כל דגימות ה- CSF במיקרוסקופ – בדרך כלל זה נעשה במחלקה ההמטולוגית. דגימות CSF חייבות להיות בעלות עדיפות סטטיסטית, RBC lyse תוך שעה אחת, WBC בעוד 2 שעות. יש לקרר את הדגימה ההמטולוגית אם אין אפשרות לעבד אותה באופן מיידי. יש צורך בספירת תאים ידנית מכיוון שמספר התאים הנוכחיים נמוך כדי לספור במדויק באמצעות דלפקים אוטומטיים לתאים. לעיתים רחוקות יש צורך לדלל אך אם יש צורך בדילול זה צריך להיות מלוח רגיל ,הספירה מתבצעת בתא ספירה hemacytometer hemacytometer רגיל כפי שמוצג.

בדרך כלל אין RBCs שנמצאו ב- CSF. הערך והסוג הרגיל של WBCs תלויים בגיל החולים

מבוגרים – עד 5 WBCs חד גרעיני / uL

יילודים – עד 30 WBC / גרעינים חד-גרעיניים

והערכים לילדים מסופקים בשקופיות

ילדים (1-4) – עד 20 חד גרעיני / uL

ילדים (5+) – עד 10 חד גרעיני / uL

פלוציטוזיס הוא המונח המשמש לציון מספר מוגבר של תאים.

אתה יכול לקבל pleocytosis נויטרופילי, pleocytosis לימפוציטי, pleocytosis תאים מעורבים וכו ‘.

אם ישנם יותר מדי RBC כדי לקבל ספירת WBC מדויקת, אתה יכול לפזר את RBC עם חומצה אצטית 3%. שימוש בכתם כחול מתילן יעזור גם הוא לשפר את הראות. אם אתה משתמש בכתם או מבהיר את ה- RBCs עם החומצה, הקפד לעקוב אחר הדילול שאתה מייצר וחשב עליו בחישוב שלך.

לאחר צביעה את השקופית בצבע Wrights, אתה מנסה לספור ולהבדיל בין 100 תאים גרעיניים.

זכור כי 0-5 WBC / uL הוא הנורמלי למבוגרים ו- 0-3 לילדים. כך שלפעמים פעמים קשה למצוא 100 תאים גרעיניים, אלא אם כן לחולה יש פלוציטוזה. כל תא שנמצא בדם היקפי ניתן לראות ב- CSF וכן בתאים מהרקמות היוצרות את הממברנות. עם זאת, אתה הולך למצוא לימפוציטים, אולי כמה מונוציטים / מקרופאגים, ונויטרופיל נדיר בחולים רגילים ,ערכי ההפרש הרגילים שפורסמו למבוגרים: 70% לימפ, 30% מונו. בעוד שילדים / תינוקות צריכים להיות מונוציטים בלבד. אם לחולה יש ממאירות במערכת העצבים המרכזית או לוקמיה, תאים חריגים אלה עשויים להתגלות גם ב- CSF. ניתן לראות גם תאים אפנדימיים ותאי בטנה רגילים.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X