אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה המיקרוביולוגית

סיכום שיעור 7

יבגני יגורוב

יבגני יגורוב

עובד מעבדת מיקרוביולוגיה באסף הרופא

פרטי הסיכום

קורס: אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה המיקרוביולוגית

מספר השיעור: 7

סיכום השיעור

סיכום שיעור 7:

תרבית נוזלי גוף:

קיים קושי לאסוף נוזלי גוף מסוימים כגון CSF- פרוצדורה פולשנית כואבת. לנוזלי גוף יש זמן מדף קצר וחייבים להכניס אותם לעבודה כמה שיותר מהר. כמו כן הם מאוד רגישים לתנאי אכסון והובלה.

נוזל פלאורלי- נוזל בין הריאות לדופן בית החזה. לא אמור להכיל תאי דם וסטרילי לחיידקים במצב הנורמלי.

נוזל פריטונאלי- עוטף את המעיים בחלל הבטן. מכיל קצת תאים לבנים. אם יש זיהום הנוזל מצטבר בבטן.

נוזל פריקארדיאלי- עוטף את הלב. לא מכיל חיידקים או תאים.

הנוזלים הנ”ל נאספים ע”י רופאים לרוב בחדר ניתוח. צריך להעביר אותם כמה שיותר מהר למעבדה ולשמור ללא קירור כי יש חיידקים רגישים. הנוזלים עוברים צביעת גרם/ צביעה לשחפת ונזרעים על צלחות דם, אנאירובי שוקו’, מקונקי וטיוגלוקולאט. אם יש הרבה חומר עדיף לסרכז ואז לזרוע.

הזיהומים: בנוזל הלב מכילים בד”כ מיקופלסמה, כלמידיה ו-SA. בנוזל פלאורלי- SA, סטרפ, PAO, מיקובקטריה. נוזל בטני- סטרפ, SA, אנטרוקוקים ופטריות. נוזל פרקים- SA, סטרפ, אנטרוקוקים.

לקיחה לא נכונה או טיפול אנטיביוטי יכולים להפריע בזיהוי גורמי הזיהום.CSF- נוזל בדיקה עיקרי , מיוצר בחדרי מוח, יכול לגרום ללחץ במוח. תפקידו לספק נוטריאנטים לעצבים, לפנות פסולת, מגן מזעזועים. לפי מצב CSF אפשר לזהות סרטן, מננגיטיס או דימום מוחי. בד”כ לוקחים 3 דגימות- כימיה, המוטולוגיה ומיקרו’. המבחנה למיקרו’ צריכה להיות בטמפ’ החדר. לרוב הנוזל צלול, לא אמור להכיל תאי דם אדומים ומכיל קצת WBC. את התאים סופרים בקמרה לפי נפח. זיהום בקטריאלי- כמות חלבון וPNM עולה וכמות הסוכר יורדת. בזיהום ויראלי עולים לימפוציטים וחלבון.

ליסטריה גורם שכיח לדלקת קרום המוח  אצל נשים בהריון, ילדים, ומדוכאי חיסון. קיימים קיטים שבודקים אנטיגן ספציפי ב-CSF נניח נגד סטרפ’ או בדיקה בעזרת אגלוטנציה. זיהום ויראלי בודקים לרוב בPCR. Biofire- פאנל PCR על CSF- בודק נוכחות חיידקים, וירוסים ופטריות ביחד אבל עדיין עושים משטח ישיר.

אבחנה בין זיהום חיידקי לויראלי- יש אלגוריתם שלפי בדיקות כימיות יכול לרמוז על איזה זיהום מדובר. לפי המחקרים כ-50% מהשימוש באנטיביוטיקה הוא לא לצורך היות ולא מדבור בזיהום חיידקי. ו-20% תת שימוש כי חשבו שמדובר בזיהום ויראלי ולא נתנו אנטי’.

אימונו אקספרט- מזהה האם זיהום חיידקי או ויראלי לפי תגובת מע’ החיסון בסרום- לפי חלבונים IP-10, ו-CRP. עבודה עם חלבונים מהירה וזולה יותר מח. גרעין.

CRP- מסונתז בכבד, יש יותר ממנו בזיהום חיידקי, מעודד פגוציטוזה.

IP-10- מושרה ע”י אינטרפרון גמא- יש יותר ממנו בזיהום ויראלי.

TRAIL- משרה TNF, מעודד אפופטוזיס של תאים. עולה בזיהום ויראלי ויורד בחיידקי

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X