אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה המיקרוביולוגית

סיכום שיעור 7

Nora

Nora

פרטי הסיכום

קורס: אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה המיקרוביולוגית

מספר השיעור: 7

סיכום השיעור

נוזלי הגוף

דגימה של נוזלי הגוף יכולה לסייע לאבחון מחלות זיהומיות, מחלות ממאירות, מחלות אוטואימוניות ומחלות תורשתיות. ניתן לדגום נוזל מחלל השדרה, מחלל הצדר (פלירה), מחלל כפורת הלב (פריקרדיום), מחלל הבטן (נוזל מיימת), מחלל המפרקים, מחלל אמניוטי, וכן מכל חלל שמצטבר בו נוזל.

דגימה מנוזל השדרה
נוזל השדרה עוטף את מעטפות המוח, ודגימה ממנו נשאבת באמצעות דיקור הגב בחלקו התחתון. במקרים מיוחדים ניתן ליטול את דגימת הנוזל ישירות מהחללים העוטפים את המוח. יש להיזהר בביצוע דיקור לחולים הלוקים בהפרעות כגון זיהום באזור המיועד לדיקור, נטייה לדמם, לחץ תוך-גולגולתי מוגבר, ומומים שחוסמים את זרימת הנוזל. כאשר מופיעים סימנים של לחץ תוך-גולגולתי מוגבר, כפי שבא לידי ביטוי בבצקת פטמות בעיניים או בבדיקת טומוגרפיה מחשבית של המוח, יש להימנע מביצוע דיקור.

בבדיקת הנוזל מתייחסים למראה הנוזל (באופן תקין הוא צלול וללא צבע), ללחץ הנוזל, לצבעו, לתכולת החלבון, הסוכר, האמוניה, ולמספר התאים וסוגם. בנוסף, ניתן לבצע משטח ישיר לזיהוי חיידקים ולבצע תרבית ובדיקות סרולוגיות מיוחדות, לשם אבחון מחלות זיהומיות הנגרמות מחיידקים או מנגיפים, מחלות אוטואימוניות, ומחלות של מערכת העצבים כמו לדוגמה טרשת נפוצה.

רמת חלבון גבוהה יכולה להצביע על תהליך דלקתי זיהומי או שאינו זיהומי, או על תהליך ממאיר. בדיקה לאיתור חלבונים ספציפיים יכולה לסייע באבחון טרשת נפוצה. רמת סוכר נמוכה יכולה להצביע על זיהום מחיידקים, ונוכחות של תאים ממאירים, לדוגמה, יכולה להצביע על פיזור של מחלה ממארת במערכת העצבים.
אין כל סיכון בביצוע הבדיקה, אם כי יש לעיתים דליפה לאחר הדיקור לשאיבת נוזל מחוט השדרה שיכולה לגרום לכאבי ראש עזים, וכן יש סיכון (נמוך) לזיהום מקומי שיכול להתפשט לעצם.

דיקור ודגימת נוזל המפרק
דגימת נוזל מן המפרק היא הבדיקה החשובה ביותר לאבחון דלקת במיפרק בודד המלווה באודם, בנפיחות ובחום מקומי. מראה הנוזל יכול להעיד על הסיבה לדלקת במיפרק. נוזל מוגלתי מצביע על דלקת הנגרמת מחיידק; נוזל בעל מראה עכור מצביע על דלקת; נוזל דמי מצביע על חבלה במיפרק או על הפרעה בקרישה, על פסידוגאוט, או על גידולים; נוזל צלול מצביע על דלקת ניוונית של המיפרק, או על חבלה קלה. את הנוזל יש לבדוק מיידית לאיתור תאים וסוגם, גבישים, ובבדיקה ישירה לאיתור חיידקים לתרבית, ולקבוע את רמת סוכר. כמות העולה על 2000/ממ”ק של תאים לבנים מצביעה על תהליך דלקתי. נוכחות גבישים יכולה להצביע על שיגדון.

דיקור נוזל אמניוטי
בדיקת זו חשובה לאבחון מומים מלידה. הדיקור נעשה בדרך כלל בשבוע ה-15 עד ה-17 להריון. שיעור הסיבוכים לאחר הדיקור נמוך, והסיכון לאיבוד העובר גבוה ב-0.5% מהסיכון הרגיל.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X