אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה המיקרוביולוגית

סיכום שיעור 7

הדס טליו

הדס טליו

פרטי הסיכום

קורס: אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה המיקרוביולוגית

מספר השיעור: 7

סיכום השיעור

נוזלי גוף- Body Fluid  :תרבית נוזלי גוף: מטרת המבחן היא זיהוי   בידוד וזיהוי אורגניזמים פתוגניים מנוזלי גוף סטריליים בדרך כלל ובצע בדיקת רגישות, סוגי הדגימה  :נוזל גוף שנשאב אספטי (למשל, נוזל סינוביאלי, צפק). קריטריונים של דחיית דגימות: מכשיר הובלת דגימה לא הולם; דגימה עם תווית שגויה; דגימה ללא תווית; דגימה שהתקבלה לאחר עיכוב ממושך (בדרך כלל יותר משעתיים); הדגימה שהתקבלה בתקשורת התחבורה שפג תוקפה.

נוזל פלוראלי: אוסף נוזלים במרחב הרבים, שנמצא בדרך כלל בין הריאה לדופן החזה. הנוזל מכיל בדרך כלל מעט או ללא תאים ובעל עקביות דומה לזו של סרום אך עם תכולת חלבון נמוכה יותר. כאשר קיימים כמות עודפת של נוזל זה הוא נקרא תפליט או טרנסודאט ולעתים קרובות הוא תוצאה של מחלת כבד או כליות לבבית.

נוזל פריטונאלי: כמות קטנה של נוזל בחלל הצפק השומר על לחות פני השטח של הצפק. נוזל הצפק רגיל עשוי להכיל עד 300 תאי דם לבנים למיליליטר, אך תכולת החלבון וכוח המשיכה הספציפי של הנוזל נמוכים. במהלך זיהומים או תהליך דלקתי כמות מוגברת של נוזלים שהצטברה בחלל הצפק מצב הנקרא גיחות. הנוזל המכונה לעיתים קרובות נוזל מיימת מכיל מספר מוגבר של תאי דלקת ורמת חלבון מוגברת.

נוזל פרקרדיאלי : האזור שבין קרום הלב שהוא הקרום שמקיף את שריר הלב לקרום הלב נקרא שטח קרום הלב ומכיל בדרך כלל 15 עד 20 מ”ל נוזל שקוף.

נוזל מפרקים: הנוזל המקיף את המפרקים ועובד כחומר סיכה למפרקים.

איסוף וטיפול בדגימות CSF : CSF נאסף באופן שגרתי באמצעות ניקוב מותני בין חוליות 3 ו -4, או חוליות מותניות 4 ו -5 בתנאים סטריליים. לאחר ביצוע הדקירה, הצעד הראשון הוא מדידת הלחץ התוך גולגולתי. יש לעשות זאת לפני הוצאת הנוזל .. לחץ פתיחה נמוך נראה בטראומה בה היה אובדן של נוזל ה- CSF. ולחץ מוגבר הוא אבחון של יתר לחץ דם תוך גולגולתי – הקיים במצבים פתולוגיים רבים כולל גידולים, דימום תוך גולגולתי ודלקת קרום המוח.

מראה חיצוני: רגיל – צלול חסר צבע . מונחי תיאור – מעורפל, מעורפל / אביך, מעונן, עכור, חלבי, מדמם,

Xanthrochromic – הוא מונח המשמש לתיאור csf בצבע צהוב / צהוב-כתום.

לעתים קרובות הם מכמתים – קלים, מתונים, מסומנים או באופן גס.

דגימות לא ברורות עשויות להכיל שומנים מוגברים, חלבונים, תאים או חיידקים. השתמש באמצעי זהירות. קרישי דם מעידים על ברז טראומטי ,חלבי – שומנים מוגברים.

קרישי דם – מעידים על פיברינוגן מוגבר ולרוב בגלל ברז טראומטי, אך עשוי להצביע על פגיעה במחסום הדם-מוח. (ראה למטה), היווצרות שלפוחית בדגימה בקירור הקשורה לדלקת קרום המוח השחפתית. דוגמה להיווצרות גלולה נראית בתמונה הימנית התחתונה. הצינור בקצה הימני הוא תקין ורצועת הפגמים הקשורה לדלקת קרום המוח הצינורית נראית בצינור השמאלי. סביר להניח כי CSF המופיע בחלב מכיל שומנים מוגברים, CSF המופיע בשמן נראה מתישהו בדגימות שהן – מזוהמות בצילום רנטגן / צבע או בתמונות ניגודיות.

כאשר נמצא דם בדגימת ה- csf יש צורך לקבוע אם נוכחות הדם נובעת מדמם או טראומה במהלך האיסוף או עקב דימום מוחי, המאפיינים של דימום מוחי כוללים:

פיזור שווה של הדם בצינורות הממוספרים – התמונה למטה משמאל מייצגת שני צינורות csf רצופים. כפי שאתה יכול לראות, נראה ששניהם מכילים כמות דומה של דם – כפי שניתן היה לראות בדמם המוחי.

אם יש מספיק דם ופיברינוגן, ניתן לראות קרישי דם. לאחר סיבוב דגימת ה- csf בצנטריגוגה, נראה supernatent קסנתרוכרומי / צהוב בחולים עם דימום מוחי, אם עבר זמן מספיק.

– המחברים מציינים כי ה- RBC היו חייבים להיות ב- CSF  @  2+ שעות לפני שתהליך זה מביא לקסנתרוקרומיה. בדיקה סרולוגית ל – D-dimer, – שהוא מוצר פירוק פיברין עשויה גם להיות מידע מועיל. מאתר שטפי דם ,על ההפרש המיקרוסקופי אתה עלול למצוא אריתרופאגים וסידרופאגים, כמו גם גרגרי המוסידרין וסורגי המוטיבציה.

יש לבחון את כל דגימות ה- CSF במיקרוסקופ

בדרך כלל אין RBCs שנמצאו ב- CSF. הערך והסוג הרגיל של WBCs תלויים בגיל החולים

פלוציטוזיס הוא המונח המשמש לציון מספר מוגבר של תאים.

אם ישנם יותר מדי RBC כדי לקבל ספירת WBC מדויקת, אתה יכול לפזר את RBC עם חומצה אצטית 3%. שימוש בכתם כחול מתילן יעזור גם הוא לשפר את הראות. אם אתה משתמש בכתם או מבהיר את ה- RBCs עם החומצה, הקפד לעקוב אחר הדילול שאתה מייצר וחשב עליו בחישוב שלך.

לאחר מכתים את השקופית בכתם Wrights, אתה מנסה לספור ולהבדיל בין 100 תאים גרעיניים.

זכור כי 0-5 WBC / uL הוא הנורמלי למבוגרים ו- 0-3 לילדים. כך שלפעמים פעמים קשה למצוא 100 תאים גרעיניים, אלא אם כן לחולה יש פלוציטוזה. כל תא שנמצא בדם היקפי ניתן לראות ב- CSF וכן בתאים מהרקמות היוצרות את הממברנות. עם זאת, אתה הולך למצוא לימפוציטים, אולי כמה מונוציטים / מקרופאגים, ונויטרופיל נדיר בחולים רגילים ,ערכי ההפרש הרגילים שפורסמו למבוגרים: 70% לימפ, 30% מונו. בעוד שילדים / תינוקות צריכים להיות מונוציטים בלבד. אם לחולה יש ממאירות במערכת העצבים המרכזית או לוקמיה, תאים חריגים אלה עשויים להתגלות גם ב- CSF. ניתן לראות גם תאים אפנדימיים ותאי בטנה רגילים.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X