אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה

סיכום שיעור 12

עדי זיסמן

עדי זיסמן

עובדת במכון הגנטי בשערי צדק

פרטי הסיכום

קורס: אתגרים באבחון מחלות זיהומיות במעבדה

מספר השיעור: 12

סיכום השיעור

סיכום שיעור 12:

 

וירולוגיה- מבוא לוירוסים.

היסטוריה של גילוי וירוסים: 1892 ברוסיה נחקרה מחלת המוזאיקה של הטבק. איבנובסקי החוקר הסיק כי יש או טוקסינים שמופרשים מחיידקים או מה שהוא קרא לו חיידקים קטנים. 1898 ביירינק, חוקר הולנדי חקר גם הוא את המחלה והבין שזה לא יכול להיות רעל בגלל שהוא ראה התרבות של אותו גורם מדביק תוך כדי ההדבקות של הצמחים. הוא קרא לזה טפיל אובליגטורי. רק ב1937 גילו שזה תצמיד של חלבון וחומצות גרעין. רק בשנות הארבעים עם התפתחות המיקרוסקופיה האלקטרונית ניתן היה לראות את הוירוס עצמו.

תכונות של וירוס: פרזיט אובליגטורי, קטן, מבנה נוקלואקפסיד (חלבון מעטפת ותוך של חומצות גרעין). חומצות הגרעין יכולות להיות או DNA  או RNA, שניהם או חד גדילי או דו גדילי. יכולים להכיל כמה חלבונים בסיסיים אך חסרי יכולת מטבולית ואינם נחשבים תא חי כי אין להם פעילות מטבולית.

לחלק מהוירוסים יש מעטפת ולחלק אין. לכולם יש קפסיד שזו המעטפת הראשונית. קפסיד וחומר גנטי נקרא קפסומר וזה מה שעובר שכפול בתא המאחסן. כאשר יש מעטפת היא כוללת חלק מהממברנה של התא המאחסן. זה גם מאפשר זיהוי בשביל הדבקה.

השוואה בין וירוסים לחיידקים- טבלה במצגת.

יש מחלות שיכולות להיות גם ממקור ויראלי וגם ממקור חיידקי.

ניתן לחלק את מחזור ההתרבות של הוירוסים לחמישה שלבים- מפורטים במצגת.

מחזור החיים של HIV- מפורט במצגת.

פתוגניות- וירוסים יכולים לגרום לזיהום החל ממצב א-סימפטומטי לחלוטין ועד מצב של מחלה מאוד קשה ומוות. גם בהדבקה א-סימפטומטית יש את כל שלבי מחזור ההדבקה וההתרבות של הוירוס.

וירוסים יכולים לגרום להתמרה סרטנית, ליזיס של התא, זיהום שגורם לשחרור איטי של ויריונים ללא מוות של התא המאחסן או שהוירוס לא פוגע בתא תקופה ארוכה (למשל הרפס שמשתלב בDNA של המאחסן) ואחר כך יכול לגרום לזיהום.

וירוס השפעת הינו וירוס נשימתי RNA חד גדילי המכיל 10 גנים. יש לו שתי תת יחידות- H וN. לכל תת יחידה יש כמה תתי סוגים שונים. הם עוברים שינויים גנטיים תכופים ולכן יש הרבה סוגים של שפעת. ניתן לאבחן על ידי בדיקה סרולוגית. טיפול נעשה בעיקר על ידי טיפול בסימפטומים אך ניתן גם לתת תמיפלו.

חיסון השפעת פועל בשני מנגנונים: גם צמצום ההידבקות וגם מניעת מחלת השפעת. מכיוון שהמחלה כל הזמן עוברת מוטציה יש להתחסן כל שנה.

התפרצות נגיף הקורונה- פירוט במצגת של סיפור ההתפרצות. גם תסמינים ואבחון.  פירוט על חיסוני RNA לוירוס.

חזרת- וירוס ממשפחת פרמיקסווירוס. RNA חד גדילי ומעטפת. מועבר דרך רוק והפרשות ממערכת הנשימה. יש חיסון.

חצבת- מדבקת ביותר. שייך למשפחת הפרמיקסווירוס. RNA חד גדילי ובעל מעטפת. יכול לגרום לפגיעה משמעותית במערכת העצבים. יש חיסון.

הרפסוירוס- יש כמה סוגים. וירוסי DNA דו גדילי. פירוט על סוגים שונים במצגת.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X