אתגרים באבחון מחלות זיהומיות

סיכום שיעור 8

Joanna Tareef

Joanna Tareef

פרטי הסיכום

קורס: אתגרים באבחון מחלות זיהומיות

מספר השיעור: 8

סיכום השיעור

ישנם מקרים שאנחנו לא יכולים לאבחן פתוגן ולכן מאבחנים לפי נוכחות נוגדנים כנגד הפתוגן. שזהו בעצם עיקרון האימנולוגיה = אינטראקציה של אנטיגן ונוגדן.

חשוב לדעת שנוגדנים מגיבים באופן ייחודי (תכונת הספיציפיות – התכונה שמשמשת אותנו בשיטת הסירולוגיה). עוד יתרון לשיטה הוא הרגישות הגבוהה.

אנחנו משתמשים בנוגדן שנקשר לנוגדן שקיים – כלומר האנטיגן שלנו הוא הנוגדן שאנחנו “משתמשים” בו. השיטה מאפשרת מעכב אחרי הטיטר (קומפלקס אנטיגן-נוגדן).

התאים שמייצרים את הנוגדנים נקראים לימפוציטים  B . השם B עלול להגיע מאיפה שהם מיוצרים =מח עצם או מהבלוטה אצל הציפורים שבה הנוגדנים מבשילים (בלוטת BURSA). ישנם גם נוגדנים מסוג T שהמקור שלהם הוא מהתימוס. על כל תא B יש רצפטורים עם תצורה וסידור מרחבי שונה , הרצפטור הזה הוא הנוגדן שלנו. בכניסת האנטיגן , הוא “נחטף” ע”י לימפוציט ובעצם זה הלימפוציט עם הרצפטורים המתאימים לו מרחבית.

בדרך הכלל, האנטיגן פולש ומזוהה ע”י תאים בולעים (כמו מאקרופאג’ים או דנדריטים) כתוצאה מהבליעה יש פירוק , והמאקרופאג’ מציג את רכיב האנטיגני על שטח הפנים שלו , תא B מזהה את הסיגנל, והופכים לתאי פלסמה המייצריה נוגדנים כנגד הפולש.

בקבלת חיסון יש את שלב “ההיכרות” lag phase  כך שבמנה הראשונה הזמן הזה גדול יחסית לאותו זמן לאחר מתן מנת הדחף.

יצירת נוגדנים מסחריים : הכנסת אנטיגן לעכבר, ואז איסוף הדם שלו וביצוע סירכוז לצורך שיקוע הנוגדנים מהסרום. בתהליך זה נוצרים נוגדנים כנגד כל האפיטופים (שזהו חסרון בעצם). זה מה שנקרא polyclonal antibodies.

ניתן לייצר נוגדנים חד שבטיים בעזרת שיטה ההיברידומה (היבריד בין תא פלסמה ותא מילומה). התא יכול לייצר נוגדנים שמקורם בתא הפלסמה ויש לו כושר לא מוגבל לחלוקה  הודות לתא המילומה (סרטן).

התהליך : מזריקים אנטיגן לעכבר->מוציאים את הטחול וממנו את תאי הפלסמה שמייצרים נוגדנים , כל אחד בהתאם לאפיטופ שונה -> מערבבים עם תאי המילומה ומתקבלות הרבה היברידומות שכל אחת מסנטזת נוגדן אחד. הסילקציה היא ע”י גידול על מצע סלקטיבי.

ריאקציה של נוגדן-אנטיגן יכולה להיות אגלוטינציה או פרציפטציה (יצירת משקע).

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X