ביוטכנולוגיה

סיכום שיעור 9

ysenderovich

ysenderovich

פרטי הסיכום

קורס: ביוטכנולוגיה

מספר השיעור: 9

סיכום השיעור

בתחילת השיעור דיברנו על ניסוי לפיתוח שיטה אפשרית להגנה מפני קורונה. בניסוי לקחו סרום מאנשים שהבריאו מקורונה או אנשים שקיבלו את החיסון, מהלו אותו במיהולים עשרוניים, ושמו עם הווירוס (wild type ועם המוטציה הברית ןהדרם אפריקאית) על צלחות פטרי עם מצע גידול שהכיל תאים אנושיים. פלאקים במצע העידו על הרס התאים ע”י הווירוס. תוצאות: ככל שהסרום היה מרוכז יותר, כך היו פחות פלאקים. מסקנה: סרום של אנשים מחוסנים מגן מפני הווירוס.

נוגדנים כנגד הספייק מונעים את כניסתי של הווירוס לתאים שלנו.

– אח”כ דיברנו על התרופה לקורונה שפותחה באיכילוב:

CD 24 הוא אנטיגן שנמצא אצלנו בתאים שונים בגוף. בתאים הרגילים הוא מושתק, אד בתאים הסרטניים הוא מתבטא ביתר, וכך מונע ממנה החיסון  לתקוף את התאים הסרטניים. במחקר כנגד הסרטן מנסים להשתיק אותו, על מנת לאפשר למע’ החיסון לטפל בתאים הסרטניים. לעומת זאת כטיפול בקורונה, משתמשים בו כדי להשתיק את סערת הציטוקינים שהקורונה גורמת.

– תרופה נוספת כנגד קורונה:

לוקחים תאים מאדם שהוא לא החולה, מקרינים אותם הקרינה מייננת, כך מכניסים אותם לשלבים הראשונים של אפופטוזיס. אח”כ מזריקים לאדם שחולה בקורונה. זה מעסיק את המענה החיסונית של החולה, ומקטין את הסערה הציטוקינית שנגרמת ע”‘י הקורונה. אח”כ, התאים שהזריקו מתים בגלל תהליך האפופטיזיס שמתרחש בהם, ומפסיקים להוות בעיה בגוף.

– X-ray christallography:

שיטה זו מאפשרת לגלות את המבנה המדויק של המולקולות ואת מנגנון הפעולה. מפיקים חלבון נקי, יוצרים קריסטלים של החלבון, מקרינים בקרן X-ray, בזמן פגיעת הקרן המולקולות החלבון הקרן נשברת, מנתחים את זוויות השבירה, ומפסיקים מזה מסקנות על חומצות האמינו שמרכיבות את החלבון. כך מגיעיל למסקנות על המבנה התלת מימדי המדוייק של החלבון.

חלבונים טרנס ממברנליים קשה מאד לגבש, כי יש להם אזורים שונים עם תכונות ומאפיינחם שונים.

– פירוט על

Sev basic steps to determine protein crystal structure.

– שיאה נוספת להבנת מבנה תלת מימדי של חלבון:

Cryo-Electron Mycroscopy.

מיקרוסקופ אלקטרונים: שטף של אלקטרונים מגיע לדוגמא הנבדקת, מתקבל סיגנל ומפרשים אותו למבנה של הדוגמא המבדקת.

– הסבר על השיטות השונות לקבלת חלבון נקProtein Expression and Purification.

 

 

 

 

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X