ביוטכנולוגיה

סיכום שיעור 10

יונה ביסמוט אבנצל

יונה ביסמוט אבנצל

פרטי הסיכום

קורס: ביוטכנולוגיה

מספר השיעור: 10

סיכום השיעור

הוזכרה חשיבות חיסון העדר כדי למנוע הווצרות מוטציות חדשות שהחיסון לא יוכל להשמד. מוטציות ביחס של 1:10000 נוקליאוטידים עובר מוטציה. מצד שני יש לנגיך 22 חלבונים שמטרתן עריכת החומר הגנטי, תיקון טעויות. מיכוון שהRNA מאוד גדול.

מאמר על TYROSINE KINASE שאמור להפוך ל-DIMER כתוצאה מקישור ליגנט כדי להיות פעיל . במצב תקין הרצפטור לא בצורת דימר והכל בסדר. ברדע שהוא הופך לדימר, הוא משרה סרטן. ראו שיש מוטציות באזורים מסוימים על המונומרים וזה משפיע על היכולת שלהם להפוך לדימר. חשוב לדעת מה נקודות החיקוך. הגיבוש של החלבונים הללו נותן מידע חשוב ליצירת תרופות. חלבונים טרנסממברנליים קשה לגבש לכן מגבשים רק את החלק החיצוני.

יצירה וניקוי חלבונים רקומביננטים: יש הרבה אפשרויות. בחיידקים יש בעיה של POST TRANSLATION MODIFICATION.

ניקוי החלבונים: קולונות שונות שקושרות את החלבון באפיניות גבוהה. שימוש ב-HPLC. המולקולות הגדולות יוצאות ראשונות.

דוגמה של חולה לימפומה שנדבק בקורונה שלאחר שהחלים מקורונה ראו רמיסיה של הלימפומה.

עבודע על הנגיך NEW CASTTLE DISEASE( NDV)  בעופות. הוא נכנס לכל התאים אבל בעיקר בתאים סרטנים שם מתרבה מאוד (מטבוליזם גדול). כדי שזה יקרה צריך נוכחות של חלבון מסויים.

קרינה מייננת: אפקט הרדיום: נערות שעבדו בצבעית שעונים. הכניסו מיקרולים בפה לפני הצביעה והכניסו חומרים רדיואקטיבים וחלו בסרטן. קרינה אלפא, גמא, בטא. שינוי באלקטרונים. מה עושה קרינה לאדם? בבגדן 2003 נחשפו אנשים לקרינה. רואים FRAGMENTATION בכרומוזום או כרומוזומים עם 2 צנטרומרים, כאלה שנסגרים על עצמם. זה יכול לגרום לסרטן. אם תאי המין נפגעים זה בעיה.

עד 1000mS לא ראו הבדל בתוכלת החיים. בצילום יש 0.05mS  מה שאומר שזה לא כל כך מסוכן.

הראדון מתפרק כל הזמן ואי אפשר למנוע את זה. הדבר היחיד שאפשר לעשות זה לאוורר כל הזמן.

חשיפה לשמש יכולה לגרום לנזקי DNA לכן התאים עושות APOPTOSIS (נשרפים)

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X