ביוטכנולוגיה

סיכום שיעור 10

יליזבטה סוריס

יליזבטה סוריס

פרטי הסיכום

קורס: ביוטכנולוגיה

מספר השיעור: 10

סיכום השיעור

מבנה תלת מימדי של מולקולה יכול להראות לנו נקודות חיבור בין מולקולות. מתקבלת תמונה מאוד אינפורמטיבית. בדרך כלל מגבשים חלק מחוץ לממברנה כי מאוד קשה לגבש הכל ביחד. צריך לקחת חלבון מנוקה ומסיס במים , הוא מוכנס לתמיסות מלח שונות עד שנגיע למצב שבו מולקולות חלבון מסתדרות לגביש ( קריסטל).מקפיאים אותו ומכניסים למאיץ חלקיקים .לפי עננת אלקטרונים אפשר לפתור את המבנה התלת מימדי שלו.

ניקוי חלבון: להחדיר חלק מספייק לפלסמיד ,לגדל בחיידק , לקחת אותם ולשבור אותם בעזרת לחץ או קול ולהגיע לביטוי גבוה של אותו חלבון. אחרי שלקחנו את החלבון מהחיידק  עדיין יש חלבונים שאנו לא צריכים למשל חלבוני חיידק שנשארו.

אילוציה בעזרת מכשיר –במבחנות הראשונות באיסוף יצאו מולקולות גדולות  וכך הלאה לפי הגודל. זה ניקוי בעזרת קולונות . אחר כך יש קולונה שמפרידה על בסיס מטען .במאיץ חלקיקים יש קרן עם אורכי גל מאוד עוצמתיים וקצרים.מודדים נקודות בהם פגעה הקרן ואפשר לראות מה המדד ורזולוציה.

Unit cell   יחידה שחוזרת על עצמה . נניח שמצאנו קריסטלים צריך לאסוף אותם מהמלח ולהכניס לחנקן נוזלי ולהקפיא.  במאיץ חלקיקים  מאיצים אלקטרונים במהירות שקרובה למהירות האור ויש שינוי בשדה המגנטי לגלים מאוד עוצמתיים. בהתחלה זה נחשב לתופעת לוואי . ככל שהרזולוציה יותר גבוהה וקרינה יותר חזקה כך נראה יותר פרטים. קריסטל כל הזמן מסתובב מול הלייזר ונאסף מידע.

קרינה מייננת- קרינה עוצמתית עם אורכי גל קצרים מאוד שאפשר להגיע למצב של שינוי מבנה האטום .אטום בנוי מנויטרונים ופרוטונים  ואלקטרונים  מסביב לגרעין. בחומר רדיוקטיבי יש התפרקות גרעינים לגורמים פשוטים ופליטת קרינה תוך כדי. MSV – מדד פגיעה באדם.מה שקרינה עושה לאדם זה : שבירת כרומוזומים לחתיכות , הכנסה אחד לשני, נזק לכרומוזומים ועוד. נשים בהריון צריכות להימנע ככל האפשר מקרינה. ראינו תמונה של שדה במרכז שדה יש חומר רדיוקטיבי קובלט 60 שגורם למוטציות לכל האזור. רוב המוטציות לא יעילות ולא רווחיות אבל יש חלק שכן .

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X