ביוטכנולוגיה

סיכום שיעור 10

Ronittamir

Ronittamir

פרטי הסיכום

קורס: ביוטכנולוגיה

מספר השיעור: 10

סיכום השיעור

שוב עסקנו בנושא הקורנה. דברנו בהקשר של האם וירוס הקורונה יכול לרפא סרטן. התשובה הייתה שלא, בכל זאת דברנו על מאמר מעניין אשר הראה רמיסיה כמעט מוחלטת של סרטן דם מסוג לימפומה מיד לאחר שהחולה נדבק בווירוס הקורונה. עם זאת צריך להגיד שסרטן מהסוג הזה עובר רמיסיה ספונטנית בעצמו ב-5% מהמקרים, אבל ייתכן שהסערה הציטוקינית עוזרת למערכת החיסון לתקוף סרטן.

ייתכן, כמו וירוסים אונקוליטים ( וירוסים התוקפים תאי סרטן) ידועים לספרות, הקורונה מדביק יותר תאים סרטניים ( יש להם ממברנה יותר מתירנית), ואולי הווירוס מתרבה יותר בתאים סרטניים בגלל המטבוליזם הגבוה של התאים ועוד.

כמו כן, עסקנו בשיעור ברדיואקטיביות. רדיואקטיביות היא התפרקות של גרעין אטום בלתי יציב לגורמים פשוטים יותר ( שגם הם יכולים להיות בלתי יציבים), תוך כדי פליטת קרינה. התהליך יכול להיות טבעי או תוצר של ביקוע גרעיני. הקרינה נפלטת בכמה צורות אפשריות: קרינת אלפא, קרינת בטא, קרינת גמא. נהוג למיין את סוגי הקרינה לשתי קבוצות: קרינה בלתי מייננת כדוגמת אור, גלי מיקרו וגלי רדיו, וכן קרינה מייננת שבה הקרינה מסירה אלקטרון מאטום ומותירה לפיכך 2 וחלקיקים טעונים הקרויים יונים.

המושג רדיואקטיביות בד”כ מתייחס לפליטה של קרינה מייננת.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X