ביוטכנולוגיה

סיכום שיעור 13

Yanafa

Yanafa

פרטי הסיכום

קורס: ביוטכנולוגיה

מספר השיעור: 13

סיכום השיעור

הסיכום:

לפני 13000 שנה, נוצרה מוטציה בחיטה, שגרמה לכך שנוצר שדה חיטה, כי זרעים התחילו ליפול ליד החיטה ולא נשחפו עם הרוח. היווצרות של שדה חיטה גרמה להתישבות ראשונה של בני אדם, לא היו צריכים לנדוד יותר ולצוד.
ב 1996 התחילה התעשיה המוטגנטית- מוטגנזה. בעיקר בקנדה, סין, ארהב.. בישראל חל איסור על גידול מסחרי של יבולים מהונדסים גנטית, כמו גם באירופה בה היתה בעיה לדת עם התערבות לבריאה.
81% מגידולי סויה בעולם מהונדסים גנטית! שתי תכונות מרכזיות המוענקות לגידולים מהונדסים הם עמידות בפני מזיקים ו..
מרצה חולק על התחממות גלובלית, טוען שיש מחזוריות וכעת יש התחממות.

עפץ הכתר- אגרובקטריום הוא חיידק שמשתלב בגנום של הצמח וגורם לכך שחיידק חיי ביחד עם הצמח. אחת הדוגמאות הנדירות למעבר של דנא בין ממלכות שונות.

אתילן מיוצר ממתיונין, גורם להבשלת ירקות ופירות, לנבילה של פרחים. היום משמתשים בכימיקלים שמעכבים סינטזת אתילן בצמח או עיכוב הגעתו לצמח.

שומן טרנס הוא זה שלא מתפרק.
ח.שומן בלתי רוויות הן כמו שמן זית.

באוכלוסיות של נוודים המרווח היה 4 שנים בין ילדים, לעומת זאת אצל החקלאיים היה רק שנתיים, מה שאיפשר היווצרות של אוכלוסיה צפופה. בעלי מלאכה קמו באוכלוסיות יושבות קבע ולא בציידים לקטים.
האוכלוסיה של לקטים שוויונית, לעומת זאת של אוכלוסיית קבע לא.

ריצוף גנטי

ברוב בתי חולים עדיין קיים שימוש בטכנולוגיה של מיקרואראי. צ’יפ אליו מחוברים פרובים, כשיש הטעמה בין פרוב לדגימה צבע אדום, אם היה פחות מהביקורת נקבל ירוק. ככה נקבל ביטוי של דגימה מסוימת.

טכנולוגיית ריצוף: Ilumina, Ion torrent, Nanopore, Pacific biosciences
הפאסיפיק לגדילים ארוכים.
Ion torrent
שיטה יחידה שלא עובדת על סמך פלורסנציה. אלא מתח חשמלי בשחרור של יון מימן.
בשיטת אילומינה מגלים את הרצף הכולל של גן בעזרת עיבוד נתונים של חתיכות דנא משלימות שהוגברו במערכת. לחתיכות של דנא מחברים רצפים מקדימה ומאחורה (ברקודים ספציפיים) אשר מתחברים במערכת והגדילים משועתקים. נוצרים צברים של גדילים, הקלאסטרים האלה עוברים עיבוד נתונים בעזרת מחשב לקבלת רצף דו גדילי שלם.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X