ביוטכנולוגיה

סיכום שיעור 5

יונה ביסמוט אבנצל

יונה ביסמוט אבנצל

פרטי הסיכום

קורס: ביוטכנולוגיה

מספר השיעור: 5

סיכום השיעור

הסברים על Real time PCR. היום עושים digital drop PCR שנותן כמות מדויקת של חומר שנבדק. לוקחים cDNA  ומכניסים אותו בבועיות שומן בהן יש כל הריאגנטים ליצירת PCR. לאחר הריאקציה מעבירים ללייזר עם הדגימה חיבית או שלילית. מדובר בכמות אבסולוטית ולא יחסית. יש בריאקציה כ-    20000 בועות. התוצאה יותר בטוחה, רגישה ואמינה יותר Real time. ניתן לראות עותק אחד של גן. אפשר לזהות תחילת מחלה. צריך פחות מחזורים מ-PCR (16-20 מקסימום). התהליך של PCR מתרחש בכל טיפה המכילה עותק אחד של DNA. בכל הרצה בודקים דגימה אחת בתוך 20000 בועות.

Nanostring technology:

שימוש בפרובים פלואורסנטים שנקשרים לTEMPLATE ללא אמפליפיקציה. מאוד ספציפי ונותן תשובה מדויקת וספציפית על כמות ואיכות הגנים שנמצאים. כל גן מיוצג על ידי קומבינצית פרוב פלואורסנטים. פיתחו את הטכנולוגיה ב-2008. על אותה הדגימה ניתן לאתר DNA, חלבון או RNA.

שיבוט בעלי חיים:     

דולי שובטה ב-1996.

GFP: חלבון פלוארסנטי ראשון. מאוד גדול ופולט אור ירקרק, קיים באופן טבעי במדוזה ומשמש הרתעה לטורפים.

יצירת חלבון אינסולין פלואורסנטים. החדרת פלסמיד לחיידקים. הפלסמיד מכיל גן פלואורסנטים.

 

עכברים טרנסגנים: בנוסף לגן מסויים שמכניסים לחיה, בדרך כלל מכניסים תכונות מסויימות יחד עם הגן. דוגמה: עכבר NUDE שגם ללא מע’ חיסונית וגם ללא שער. גם ניתן להכניס גן פלואורסנטי יחד עם גידול לחיה וזה מאפשר לזהות בקלות על העכברים שקיבלו בהצלחה את הגן. הבעיה של החומרים הפלואורסנטים היא החדירות של קרני לייזר.

ANGIOGENESIS: הקמה החדשה שונה מהרקמה הרגילה. הפורות יותר גדולות (צורך בהספקת מזון של הרקמה הסרטנית). בצורה זו ניתן ליצר תרופות ספציפיות שהן חלקיקים גדולים ששוקעים כשאחרים לא.

מבנה תלת מימדי של כל חלבון של נגיף בנפרד ואז עושים פרדיקציה על איך הם מורכבים ביחד ומה המבנה של הקפסולה.

יש הרבה שימושים של פאג’ים נגד חיידקים מסויימים.

ריפוי גנטי בעזרת מערכת CRISPR. מבוסס על מע’ הגנה טבעית של חיידקים.

שינוי גנטי: בבנה שהתיית מרה ולבה. בעזרת שינוי גנטי הפכו אותה למתוקה ורכה.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X