ביוטכנולוגיה

סיכום שיעור 3

יונה ביסמוט אבנצל

יונה ביסמוט אבנצל

פרטי הסיכום

קורס: ביוטכנולוגיה

מספר השיעור: 3

סיכום השיעור

חיסון נגד הקורונה: המכון הישראלי פרסם מאמר קצר בעיתון היוקרתי: Nature communication. השתמשו בנגיף ה-VSV שתוקף את רוב היצורים אך לא בני האדם. לנגיף מספר פלסמידים וביניהם הגם המהונדס של ה-SPIKE

פרופ’ דרור משולם מצא תרופה לקורונה: מקרינים לימפוציטים שנלקחו מפלסמה של אדם בריא ומזריקים אותם לגוף של חולה בזמן השערה הציטוקינית. גוף החולה ילחם בגורם הזר שהוכנס ובכך השערה הציטוקינית תחולק לשתיים ותהיה פחות אלימה.

חומרים פלואורסנטים: בגלל שספקטרום הפליטה של הרבה חומקים דומים, נוצר מצב של false positive במקרים מסויימים. ישנם שיטות רבות לזיהוי מולקולות כגון quantum dots  או PDT (photodynamic therapy). כל השיטות בהם משתמשים במולקולטות פלואורסנטיות חשובות לזיהוי ואפיות גידולים.

היום יש התקדמו העיבוד תמונה: deconvolution הינה שיטה שמאפשרת תיקון וניקוי תמונות. משתמשים בשיטה הזאות כבר היום לניקוי צמחים לא רצויים בחקלאות או מצילים ביד (שיכולים לזהות בן אדם שטובע בעזרת תנועות הידיים שלו).

קריסטלוגרפיה חשובה להבנת המבנה התלת מדדי של מולקולות. בדרך זו ניתן להנדס תרופות שיקשרו לאיזורים ספציפיים מאוד על החלבון שאופיין.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X