ביוטכנולוגיה

סיכום שיעור 11

Nora

Nora

פרטי הסיכום

קורס: ביוטכנולוגיה

מספר השיעור: 11

סיכום השיעור

שיעור 11

הננוטכנלוגיה  נמצאת כבר כמה עשורים בחוד החנית של המדע החדשני. ככל שמשתכללת היכולת שלנו לבנות מכונות מולקולריות זעירות כך מתרבים גם היישומים של הטכנולוגיות פורצות הדרך הללו, למשל בתחומי האנרגיה  וכמובן הרפואה.

חומרים בקנה מידה ננומטרי – מיליארדיות המטר – מציעים לעולם הרפואה יתרון אדיר. הסיבה לזה פשוטה – הם ממש ממש קטנים. רבים מהמצבים הרפואיים שבני אדם חווים נובעים מתהליכים שמתרחשים ברמת התא. כדי לטפל בהם עלינו להשתמש בחומרים שיהיו קטנים מספיק להיכנס למחזור הדם ולחדור ממנו לתאים עצמם. לאחר מכן עליהם לרפא את התהליכים הלקויים שחוללו את המחלה.

ריצ’ארד סמאלי (Smalley), חתן פרס נוביל על גילוי צורת פחמן ננומטרית הדומה לכדורגל חלול זעיר, היטיב לתאר את החזון העומד מאחורי התחום: “בריאות האדם תמיד נקבעה בקנה המידה הננומטרי”, הכריז. “זה קנה המידה שבו נקבעים התפקודים והתכונות של מכונות החיים הפועלות בתוך כל תא בכל יצור חי. ההשפעה המעשית של מדעי הננו על בריאות האדם תהיה עצומה”.

ואכן לננו-רפואה יש פוטנציאל עצום: התחום מציע שיטות אבחון רגישות, יעילות ונוחות יותר, הדמיות איכותיות יותר, הגנה על שתלים ומניעת דלקות, וכמובן גם השמדת גורמי מחלות, כגון תאים סרטניים, חיידקים או נגיפים.

מלחמה בסרטן

אחד האתגרים הגדולים העומדים כיום בפני עולם הרפואה והביולוגיה הוא מציאת טיפול יעיל למחלות הסרטן  לסוגיה. למרות פיתוחים חדשים והתקדמות מעודדת בתחומים רבים, רוב הטיפולים הסטנדרטיים סובלים מבעיה מהותית גדולה– חוסר הספציפיות שלהם. הקרנות וכימותרפיה אומנם הורסים ביעילות תאים סרטניים, אך פוגעים במקביל גם בתאים תקינים. התוצאה היא תופעות לוואי קשות, עד כדי סכנת חיים.

הננוטכנולוגיה שותפה למאבק הזה בהמון פיתוחים שנמצאים בשלבים שונים של מחקר קליני. בחלק מהמקרים משתמשים בננו-מבנים בעיקר כדי לסייע בהחדרה ובהסעה של תרופות אנטי-סרטניות במחזור הדם. בשיטות מתוחכמות יותר מעטרים את פני השטח של הננו-מבנים בקולטנים שמאפשרים משלוח מדויק של התרופות לתאים ספציפיים. לעיתים מצליחים להוסיף גם מנגנון הפעלה בשלט רחוק, כך שהננו-מבנים ייכנסו לפעולה רק בתגובה לגורם חיצוני שיעורר אותם.

באחת השיטות מכוונים בתחילה ננו-חלקיקים לאזור נגוע במגוון טכניקות. לאחר מכן מנצלים את התכונות הכימיות והפיזיקליות של החומר כדי להשמיד את תאי הסרטן. כדי לעשות את זה מקרינים על האזור גלי רדיו או גלי אינפרא אדום שאינם מזיקים לבני אדם. הננו-חלקיקים קולטים את האנרגיה של גלי הרדיו ופולטים אותה בצורת חום ששורף באופן נקודתי את התאים החולים.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X