ביוטכנולוגיה

סיכום שיעור 11

זהבית מושייב

זהבית מושייב

עובדת מעבדת בנק הדם אסף הרופא

פרטי הסיכום

קורס: ביוטכנולוגיה

מספר השיעור: 11

סיכום השיעור

אנליזות ריצוף דנאי היסטוריה של גילוי מבנה הדנא בנוי מנוקלאוטידים הקשורים בינהם בקשרים מימן מאפשרים אריזה חסכונית מבחינה אנרגטית. דנא מאורגן באריזה צפופה בצורת כרומוזום יש 23 זוגות של כרומוזומים.

 

בדיקת FISH‏ היא שיטה המשלבת בדיקה ציטוגנטית [בדיקת הכרומוזומים (Chromosomes) שבגרעין התא עם בדיקות ביוכימיות מולקולריות (Molecular biochemical). הבדיקה מבוצעת על משטח זכוכית שעל גביו מונחים תאים של הנבדק. תאי הנבדק מכילים גרעינים שבהם יש 46 כרומוזומים,ב בבדיקההרגילה, ניתן לראות את הכרומוזומים בצורה ברורה כשהם מכווצים, וזה קורה רק בשלב חלוקת התא. בבדיקת FISH מניחים על המשטח הציטוגנטי (משטח הזכוכית) סמן סגולי לאתר ספציפי או לכרומוזום מסוים. סמן סגולי זה מסומן בחומר פלורוסצנטי (Fluorescent) והוא מתחבר רק לאתר שאליו הוא מכוון. כשהוא מתחבר לאותו אתר מתקבלת זריחה אופיינית. ניתן לצבוע את הסמן בצבעים פלורוסצנטים שונים. כלומר, אם מעוניינים לספור את מספר העותקים של כרומוזום 21 בתא משתמשים בסמן סגולי לכרומוזום 21. ניתן להשתמש בסמן סגולי רק לגן (Gene)/אתר אחד ואז מתקבלת זריחה נקודתית רק מאותו גן/אתר.

יתרונות הבדיקה ושימושיהל לבדיקהמספר יתרונות על פני בדיקת הכרומוזומים הרגילהה הבדיקהמאפשרת תשובה מתא בודד גם אם אינו שלב החלוקה. כיוון שהסיגנל (Signal) זורח באופן פלורוסצנטי, הסיגנל נראה מגרעין של כל תא – גם אם הוא לא בחלוקה.

הבדיקה מהירה והאנליזה (Analysis) פשוטה. יחסית די בקלות ניתן לבחון את הסיגנלים ממספר רב של תאים.

 

 

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X