ביוטכנולוגיה

סיכום שיעור 11

SvetlanaFuranov

SvetlanaFuranov

פרטי הסיכום

קורס: ביוטכנולוגיה

מספר השיעור: 11

סיכום השיעור

סיכום 18.03

בשיעור דברנו על טכנולוגית FISH וטכנולוגיות לריצוף שונות.

בדיקת FISH היא טכנולוגיה חדשה יחסית המבוססת על סימון פלואורסנטי של גדילי DNA לזיהוי או אישור שינויים גנטיים או כרומוזומליים, שלרוב אינם ניתנים לזיהוי בשיטות מקובלות אחרות. FISH מאפשר השוואה בין סגמנטים של DNA, המסומנים עם חומר פלואורסנטי ולאחר מכן עוברים היברידיזציה עם DNA המטרה, והאזורים הצנטרומריים המקבילים לזיהוי תוספת או אובדן סגמנט של כרומוזום. בסה”כ, הבדיקה מאפשרת לזהות מספר קטן של תאים אבנורמלים מבין שלל תאים נורמאלים. הטכנולוגיה שימשה להערכת ממאירויות שונות, טכנולוגית FISH יכולות לסייע בזיהוי שינויים כרומוזומליים בסרטן (translocations, insertions).

המשחנו נושא של טכנולוגיות ריצוף. דיברנו על PCR, PCR real time, digital PCR.

למדנו את טכנולוגיה שנקראת Microarray.

Microarray הטכנולוגיה היא אחת ההתפתחויות המרכזיות בשנים האחרונות, כי יש דחף מחקר ביולוגי לתוך התקופה שלאחר גנומי. עם היכולת assay אלפי מיליונים של תכונות באותו זמן, הטכנולוגיה microarray שינתה באופן יסודי כיצד שאלות ביולוגיות מטופלות, מתוך בחינת אחד או כמה גנים לאוסף של גנים או את כל הגנום. טכנולוגיה זו יש הרבה מה להציע במחקר של אבולוציה הגנום.

Microarrays ניתן להגדיר באופן רחב כמכשירים עבור מבחני ליגנד מקבילים מקביל שבו תכונות (למשל oligonucleotides) ממוקמות על תמיכה מוצקה (למשל שקופית זכוכית) בצפיפות גבוהה להכרה תערובת מורכבת של מולקולות היעד. עבור יישומים ביולוגיים, התכונות על מערכים יכול להיות DNA, RNA, חלבונים, סוכרים, שומנים, תרכובות אורגניות קטנות או אפילו תאים שלמים. לכן, הטכנולוגיה microarray באופן עקרוני מאפשר הערכה של שפע המטרה ואת זיהוי של אינטראקציות ביולוגיות ברמה המולקולרית או הסלולרית. בין סוגי תכונות אפשריות, microarrays DNA הם הפופולריים ביותר מפותחת. במובנים רבים, טכנולוגיית ה- microarray של DNA תרמה לשינויים יסודיים כיצד הביולוגים המולקולריים מתבוננים בגנים, והיא אחת ההתפתחויות המתודולוגיות שהניעו אותנו לתוך התקופה שלאחר הגנומיקה, כלומר, מניתוח מבני לניתוח פונקציונלי של גנומים.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X