ביוטכנולוגיה

סיכום שיעור 1

Rami.bk

Rami.bk

פרטי הסיכום

קורס: ביוטכנולוגיה

מספר השיעור: 1

סיכום השיעור

ביוטכנולוגיה הוא תחום של מחקר ופיתוח יישומי, המנצל את תהליכי החיים במערכות ביולוגיות לצורך ייצור מוצרים בתחומי התעשייה, הרפואה, החקלאות והקוסמטיקה לרווחת האדם. הגדרתה של הביוטכנולוגיה היא שימוש בידע ביולוגי לפיתוח טכנולוגיות.
המערכות הביולוגיות שבהן משתמש הביוטכנולוג הן תאים או רקמות של צמחים, בעלי חיים, או מיקרואורגניזמים (חיידקים בעיקר או חומרים מייצורים אלו גנים, אנזימים, הורמונים, חלבונים וכדומה.
הביוטכנולוגיה קיבלה דחיפה בזכות הגילויים המהירים במדע הגנטיקה. חברות רבות העוסקות בביוטכנולוגיה זוכות להצלחה רבה, בהן חברת טבע הישראלית. תחום זה מעסיק מומחים מתחומים רבים בעולם, ומשלב מחקר על תהליכי החיים (נשימה, תזונה, הפרשה, רבייה, תורשה ועוד), תנאי הגידול ואורח החיים של יצורים אלו, עם פיתוח של רעיונות וטכנולוגיות מתקדמות העוסקים בניצול תהליכים אלו לרווחת האדם.

נפי ההתמחות העיקריים בתחום הביוטכנולוגיה הם:
• ביוקטליזה: השימוש באנזימים ובמערכות אנזימטיות לשם זירוז תגובות כימיות.
• תהליכי תסיסה (פרמנטציה): ייצור תרופות, תוספי מזון, אנזימים וביוכימיקלים על ידי מיקרואורגניזמים כגון חיידקים, שמרים ופרוטיסטים.
• הנדסה גנטית: לפיתוח מוצרים חדשים ולשיפור תהליכי ייצור קיימים.
• ייצור נוגדנים (אימונודיאגנוסטיקה) ושימושיהם למטרות רפואיות (אבחון, ריפוי והכוונת תרופות) ואחרות (כגון תהליכי הפרדה).
• תרביות תאים מבעלי-חיים ומצמחים ושימושיהן ליצירת תרופות ותכשירי חיסון ולהחדרת שינויים מוכוונים בצמחים ובבעלי-חיים.
• ביוטכנולוגיה סביבתית: לפיתוח תהליכי ניצול וניטרול של פסולת חקלאית ותעשייתית בשיטות ביולוגיות כגון: מיחזור, קומפוסט, טיהור מי ביוב, טיפול בזיהומי נפט, הפקת אנרגיה מתהליכים ביולוגיים. במגמה לצמצם ולפתור בעיות הקשורות בזיהום הסביבה.

ביוטכנולוגיה מסורתית” – שימושים ביוטכנולוגיים שנעשו ללא כל מודעות לקיומם של מיקרואורגניזמים שהיו מעורבים בתהליך (ייצור יינות, לחם וכדומה..)
ה”ביוטכנולוגיה המסורתית” שימשה במשך אלפי שנים לשיפור האוכל ולצורכי רפואה.
* “ביוטכנולוגיה מודרנית” – מבוססת על הנדסה גנטית. טכניקות העושות שימוש מכוון באורגניזמים חיים ( או בחלקים שלהם) במטרה ליצור או לשנות תוצרים ספציפיים.
היתרון של ה”ביוטכנולוגיה המודרנית” הוא במהירות ובבטיחות שהדברים מתבצעים.

רוברט קוך,רופא גרמני,מהאבות המייסדים של מדע הבקטריולוגיה, מגלה מקור מחלת השחפת. קוך התמקד בחקר האנתרקס (גחלת.) הוא המציא שיטות לבידוד החיידקים מדוגמאות דם ולגידול תרביות טהורות. הוא גילה שלמרות שהאנתרקס לא היה יכול לשרוד מחוץ לגוף במשך זמן רב, הוא פיתח נבגים שיכלו להחזיק מעמד זמן רב. כשנבגים אלה נמצאו בקרקע הם גרמו להתפרצויות “ספונטניות” ובלתי מוסברות של המחלה. הוא שיפר את השיטות לצביעה ובידוד, ושיפור מצעי גדילה לחיידקים, כולל צלחות אגר וצלחות פטרי, בהם משתמשים עד היום.
בעזרת שיטות אלה הצליח לגלות ב- 1882את החיידק שגורם למחלת Mycobacterium tuberculosis.

גרגור יוהאן מנדל, מכונה גם “אבי הגנטיקה”, על היותו מגלה חוקיה הראשונים. משנתו קרויה מנדליזם או “חוקי התורשה של מנדל”. עם פרסום הספר “מוצא המינים” על תורת האבולוציה של חוקר הטבע האנגלי צ’ארלס דרווין, עלתה השאלה בדבר הדרך בה עוברות תכונות תורשתיות.
לפני מנדל שלטה גישת המיזוג והערבוב (,)blending inheritance שלפיה הצאצא הוא בעל תכונות שמהוות את ממוצע תכונותיהם של הוריו. לפיכך, זיווג של פרח לבן באדום ייתן צאצא ורוד.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X