ביוטכנולוגיה

סיכום שיעור 14

דנה מסיל

דנה מסיל

פרטי הסיכום

קורס: ביוטכנולוגיה

מספר השיעור: 14

סיכום השיעור

תרופות

יש הבדל מאוד קטן בין התגובה לתרופה לתגובה לפלצבו. כי יש המון משמעות לאמונה.

וירוס שפוגע במלנומה- רק אם חלבון מאוד ספציפי מתבטא וזה מתבטא בכ20 אחוז מהגידולים האגרסיבים. וזה יתן את ההחלטה האם לפתח את התרופה הזו כי האם יהיה לה מספיק קהל יעד. צריך לחשוב על המיקוד.

ניסוי קליני הוא ניסוי מבוקר בבני אדם. הניסוי הפרה-קליני, הוא יהיה ניסוי בטיחות. לפני יעילות בודקים בטיחות במודל של בעלי חיים. נותנים להם מינון מאוד גבוה ורואים מתי זה מתחיל להיות טוקסי.

השלב השני זה השפעות כאילו תופעות לוואי כאלה ואחרות.

מתי שבודקים יעילות בבעלי חיים כמובן לא בהכרח זה יהיה חופף ליעילות בבני אדם.

אם אי אפשר לנהל ניסוי מבוקר, זה במצבי חירום אז המטופלים מנודבים לטיפול בעל כורחם והצוות מנסה לתתת להם טיפול טוב ככל האפשר בהתחשב במצב

ניסוי מניעתי- בדיקות אבחון, שימוש בוויטמינים…אבחנה מוקדמת של סרטנים מסוימים

מחקר טיפולי- תרוםה או מכשיר חדש לגבי היעילות של טיפול קיים. תרופה שמשפרת את איכות החיים של החולה. למשל מחקר על כחצי מ ליון נבדקים שבדקו כמה צעדים הם עושים ביוום. מ0 עד 7000 צעדים, סיכוי ממש הרבה יותר גבוה לחלות ברצף שלם של מחלות. מי שעושה מעל 7000, ירידה דרסטית בכל סוגי המחלות.

כבר משחר ההיסטוריה השתמשו בני אדם בצמחי מרפא או בכל מיני ”קסמים” לריפוי ועצם זה שעושים פעולה כלשהיא בכיוון נותן 30 אחוז של פעולת ריפוי.

שיקולים בפיתוח תרופה-

מינון, יעילות, דרך לקיחה, צורך שבו הלוקח יצטרך לקחת כמה שיותר כדי שהחברה תרוויח יותר. הרגולטור בודק מטעם הציבור ולכן הוא חושב על הציבורומסתכל על תהליכי הייצמור דרך עיניים ציבוריות.

מצב שבו   ניסו לעשות תרופה מחיידק מסויום ומ10 ליטר חידקים יצרו נניח 0.5 מיקרוגרם תרופה וזה מאוד יקר אז פייזר ביטלה את הקנייה כי זה לא היה מספיק יעיל העלות מול רווח לא מספיק טובה. יש המון תרופות יעילות שלא מגיעות לציבור בגלל שהליך הייצור הוא יקר והם נופלות בגלל מימון.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X