גנטיקה קלינית 130279

סיכום שיעור 10

Rebecca yerushalmi

Rebecca yerushalmi

פרטי הסיכום

קורס: גנטיקה קלינית 130279

מספר השיעור: 10

סיכום השיעור

במצב מוטציה בגנים BRCA 1/2 הסיכוי לחלות בסרטן השד, החצוצרות והשחלות יעלה מ12% באוכלסיה הכללית ל- 48%-84%. גילוי מוקדם מסייע לטיפול במחלה ומגדיל את סיכויי הצלחת הטיפול.הגנים BRCA1/2 הם tumor suppressor genes. הם מקודדים לחלבונים גרעיניים ששייכים לאותו קומפלקס רב-חלבוני. הקומפלקס הזה משתתף בתגובה התאית לשברי דנ”א דו גדילי הנגרמים באופן נורמאלי במהלך רקומבינציה הומולוגית, או באופן לא נורמאלי כתוצאה מנזק לדנ”א. במקרים רבים ברקמה גידולית הטרוזיגוטית למוטציה בגנים הללו נראה מצב של אובדן הטרוזיגוטיות-LOH, למעשה אובדן של האלל הנורמלי. לפעמים, הגן באלל הפגום משרה תהליך שבסופן גם הגן באלל התקין נפגע. מנגנונים נוספים בהם כרומוזום אחד משפיע על השני הוא רקומבינציה סומטית.

במקרה שלחולה יש לפחות 2 סרטנים מסוגים מסויימים- שד, לבלב ועוד, במיוחד אם החולה צעיר, כלומר מתחת לגיל 56, ו/או שיש קרובי משפחה חולים נוספים יש חשד שהסרטן הוא חלק מסנדרום.
פוליפוזיס- מאות ואלפים של פוליפים שפירים. יכולים להפוך לסרטניים ולכן צריך להוציא כדי שלא יתפתח סרטן. מוציאים איזור ושולחים לבדיקה פתולוגית. הורשה אוטוזומלית דומיננטית. צריך להבדק כל שנה.מוטציה בגן APC שמוגדר Tumor suppressor gene. Loss of function גורם למחלה FAP=familial adenomatous polyposis 50% מהאוכלוסיה המערבית יפתחו פוליפים שפירים או ממאירים במעי עד גיל 70%. מתוכם 10% יפתחו קרצינומה במעי. 80% מהמקרים הם ספורדים. החלבון APC פועל בתהליך הטרנסקריפציה, אאפופטוזיס והתמיינות התאים. כאשר חלבון אחד פגוע הוא פוגע בפעילות האלל השני. יש צורך ששני האללים לא יפעלו כדי לחלות במחלה. מכיוון שהפגיעה הסומטית באלל השני היא בשכיחות גבוהה לאחר פגיעה באלל ראשון, המחלה מוגדרת אוטוזומלית דומיננטית. דרכים בהם האלל השני יכול להפגע: loss of heterozygosity, מוטציה אינטראגנית, אינאקטיבציה של השיעתוק (גן תקין אך לא מיוצר חלבון כנראה כתוצאה מפגיעה בבקרת השיעתוק), ולעיתים רחוקות dominant negative effect של האלל שהפגום המורש על האלל התקין.

Lynch syndrome
ארבע גנים יכולים להיות הגורמים למחלה: MSH2 MSH6 MLH1 PMS2 , כולם חלבוני MMR= mis match repair.חלבוני MMR הם משפחה של חלבונים שתפקידם לתקן טעויות ברצף הדנ”א שמתרחשות בעת הכפלת הדנ”א בזמן תהליך חלוקת התא. חסר באחד מחלבונים אלה גורם לתא לצבור שינויים בדנ”א – מוטציות, שיכולות להביא להתמרה סרטנית. יהיו טעיות פי 1000 בסינטוז הדנ”א כאשר יש מוטציות בגנים אלו שבדרך כלל מתקנים טעויות במהלך סינטזה. החלבונים התקינים יזמנו אנזימים שיחתכו איזורים עם טעויות. כאשר הם לא תקינים, פגמים הולכים ומצטברים ומשרים יצירת סרטן. בכ-20-15% מגידולי המעי הגס קיים חסר באחד מחלבונים אלה. החסר יכול לנבוע מפגם גנטי בעותק אחד של הגן המקודד לחלבון, ומתבטא בתסמונת על שם לינץ’ – נטייה משפחתית להתפתחות גידולים של מערכת העיכול, רירית הרחם וגידולים נוספים. החסר יכול גם להיווצר בתאי המעי כחלק מתהליך ההתמרה הסרטנית, עקב מוטציה או השתקת ביטוי אפיגנטית של אחד מחלבונים אלה, ובמקרה זה אינו מועבר בתורשה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X