גנטיקה קלינית

סיכום שיעור 10

Nour Ganayem

Nour Ganayem

פרטי הסיכום

קורס: גנטיקה קלינית

מספר השיעור: 10

סיכום השיעור

סיכום שיעור עשירי

הסרטן :

מחלה גנטית , שכוללת גנים שעברו מוטציות וטרנסלוקציות , כך שיש אפשרות להעברה של fragments מכרומוזום אחד לשני . גם כאשר יש הדבקות של וירוסים שגורמים לסרטנים – כאן גם יש הפעלה של גנים מסרטנים.

בכל שנה מתגלים 14 מליון מקרים חדשים לסרטן ומתים 8 מליון.

מחלת הסרטן מופיעה לכל האנשים ללא תלות במין או גזע , היום יש חשיבות רבה למניעה או לריפוי של המחלה .

הסרטן מוריש בעיקר סינדרומים , ויש כאלה שהם de-novo  [נוצרו] ויכולים לעבור לגמטות . אנשים עם גנטיקה לסרטן לא בהכרח מפתחים המחלה, אפשר לעשות אבחון מוקדם וכך מניעה\טיפול מוקדמים .

אפשר לעשות יעוץ גנט להתפתחות של סרטן בהורשה .

שלבים בסרטן :

 • תאים שאיבדו שליטה על התחלקות
 • חדירות [ חודרני]
 • מעבר למע’ הלימפה
 • מעבר למע’ הדם
 • וכך נכנס לכל הגוף – למשל שולח גרורות ללב וריאות

 

Driver genes:

גנים המעורבים בבקרה תהליכים שקשורים לאונקוגנזה

הם גנים פרוטו-אנגוגנים שבגלל שינוי מסויים הופכים לאנגוגנים – שמתחילים להוביל לכיוון של סרטן.

רובם ידועים , והעולם מייצר אטלס שמכיל כל הגנים .

הם יכולים להיות גנים ספיציפיים מאוד או לא.

 

אונקוגן :

אקטיבציה של אנגוגנים יכולה להיות כתוצאה ממוטציה וגם כתוצאה מאנאקטיבציה של tumor suppressor genes – גנים שמעכבים התפתחות הסרטן

בפרוטואונגוגן מספיק מוטציה באלל אחד כדי לגרום לסרטן , למשל בפרוטואונגוגן RET  אם יש מוטציה והוא הופך לאונגוגן- התהליך שקשור אליו מתרחש ללא קישור של הליגנד.

אונקוגן  :oncogene הוא גן, שפגם בו עלול לגרום להתמרה  סרטנית .למעשה, אונקוגנים מקורם בפרוטו-אונקוגנים (proto-oncogene) שפעילותם אינה תקינה. בדרך כלל, פרוטו-אונקוגנים הם גנים מקודדי חלבון , בעלי תפקידי מפתח בחלוקת התא, גדילה, בקרת איכות ה-DNA או אפופטוזיס. הפעלתם בצורה לא מבוקרת עלולה לגרום לחלוקה מוגברת ובלתי מבוקרת של תאים, וכתוצאה מכך לגרום לגידול סרטני. לרוב יש צורך בשיתוף פעולה בין פעילות של מספר אונקוגנים שונים על מנת לגרום להתמרה סרטנית

 

tumor suppressor genes [TSG]

ב- tumor suppressor genes [TSG] חייבים להיות מוטציה שמשפיעה על שני האללים . פגיעה באלל אחד יכולה להשפיע על האלל השני .

גנים מדכאי סרטן, או אנטי-אונקוגנים (tumor suppressor genes), הם גנים אשר אחראים על עיכוב הגדילה התאית או לעידוד מוות תאי מתוכנן -אפופטוזיס.בגידולים סרטניים רבים גנים אלה נעדרים או לא מבוטאים, ובשל כך מעוכבת הבקרה השלילית על התרבות התאים ומתאפשרת התרבות תאית מוגברת האופיינית לגידולים סרטניים. נראה, כי מוטציות במספר גנים מדכאי סרטן מהוות את השינויים המולקולריים הנפוצים ביותר המובילים להתפתחות גידולים סרטניים בבני אדם.  גנים מדכאי סרטן מתנהגים בהתאם להיפותזת שתי הפגיעות (Two-hits hypothesis), לפיה נדרשת פגיעה בשני האללים של גן ספציפי על מנת שייגרם שינוי פונקציונלי בתא.

דרכים למוטציות :

 • Missense, nonsense
 • Loss of part or even an entire chromosome
 • Loss of function of TGS
 • Translational silencing by miRNAs

 

Epigenomic

הוא התחום מחקר העוסק בשינויים תורשתיים (תורשה בין דורית או תורשה בין תאית) בתפקוד הגנים שאינם כרוכים בשינוי רצף ה-DNA עצמו

 

 • יש סרטנים שהם אוסף של בעיות ומוטציות ולא רק מוטציה אחת .
 • אם המוטציה בתא סומטי – הסרטו מקומי
 • אם המוטציה שתא גמטה- יכול לעבור בתורשה

 

BRCA

BRCA – tumor suppressor genes

BRCA 1/2  –   שני גנים שתורמים לסרטן השד והשחלה

BRCA  הגנים  BRCA1 ו- BRCA2 מקודדים לחלבונים המהווים בקרי תיעתוק של מספר גנים בתא וכן מעורבים בתיקון שברים דו-גדיליים ב-DNA דרך מסלול הרקומבינציה ההומולוגית. בהיעדר חלבונים אלו המעורבים בתיקון נזקי DNA מחזור התא יתקדם ליצירת תאי בת המכילים חומר גנטי פגום או מוטנטי ותתערער היציבות הגנומית. מוטציות בגנים BRCA1  ו- BRCA2 מקושרות לנטייה תורשתית לפיתוח סרטן שד וסרטן השחלה.  נשאיות של מוטציות בגנים אלו מצויות בסיכון של עד 80% להתפתחות סרטן שד, ושל עד 50% להתפתחות סרטן שחלה, כמו כן, מוטציות בגנים אלו מעלות את הסיכון להתפתחות סרטן הערמונית וגידולים אחרים.

BRCA 1/2 – הגן התקין נותן חלבון שיכול לתקן שברים ב- DNA , מוטציה יכולה לגרום לסרטן השחלה \ השד . הוא יותר ספציפי אבל יש כמה סוגים ממנו .

ברגע שיש פגיעה ב- BRCA 1/2   יש ביטוי מקסימאלי של הסרטן .

 • בנשים : BRCA1  תורם להתפתחות ל- 50% מסרטן השד , ורואים שליש עם פגיעה ב- BRCA2
 • בגברים : BRCA2 תורם ל- 10-20% מסרטן השד
 • זה אוטוזומלי דומיננטי ולכן גם גברים יכולים לפתח סרטן שד
 • אישה שחיובית ל- BRCA 1/2 מומלץ להוציא את השחלות .

 

TP53

TP53 –   קשור ל- cell cycle regulation , הוא מאוד כללי , ונמצא פגוע בהרבה סוגי סרטן

הגן TP53 מקודד לחלבון  p53 אשר מכונה ‘שומר הגנום’. בתאים תקינים החלבון p53 מצוי בכמות קטנה ובמצב פעילות נמוך. בעקבות נזק ל-DNA משופעל החלבון p53 ורמת ביטויו עולה, חלבון זה מעורב בוויסות פעילותם של גנים רבים בתא. אם הנזק ל-DNA בר תיקון, p53 יתפקד להשהיית התקדמות מחזור התא ולהפעלת מנגנוני תיקון DNA , אם תיקון הנזק אינו אפשר, p53 יביא להפעלת מנגנוני אפופטוזיס או לאובדן מוחלט של יכולת ההתרבות בשילוב מאפיינים של תהליך ההזדקנות התאית. שינויים בגן זה נצפו בקרוב למחצית מכלל מקרי הסרטן באדם

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X