המטולוגיה למתקדמים

סיכום שיעור 11

LEA

LEA

פרטי הסיכום

קורס: המטולוגיה למתקדמים

מספר השיעור: 11

סיכום השיעור

בס”ד

חלק א-ד”ר שזר יהודית:מחלות של תינוקות.

בדיקות שונות לילודים עם רמת המוגלובין נמוך.האם יש לילודים מחלה או ארוע במהלך ההריון שגרם לבעיה בהמוגלובין או שיש לו מחלה כלשהי הגורמת לכך.מחזור הדם שונה בין האם לעובר, אבל לפעמים קורה משהו שמערבב אותם.

ההמוגלובין עצמו שונה: יש שרשראות אלפא ובטא-מבוגרים. עובר-אלפא וגמא (2). גם אצל מבוגר נורמלי יש מעט F. ועל בסיס זה ניתן לדעת האם הבעיה היא עקב ההריון או מחלה אצל הילוד. משתמשים בפיצוץ של כדוריות האם במשטח פריפרי או באמצעות שיטת פקב משוים את הילוד והאם לבקרות שונות באמצעות נוגדן לגמא. כך ניתן להתחיל לאפין את בעית התינוק.

חלק ב- רופא-לוקימה אצל ילדים ל”ע.

מה גורם לחשש? חיורון  דופק מואץ דימום, הגדלת איברים זיהומים שונים-ל”ע. חשוב מאוד לבדוק כימיה (במיוחד חומצה אורית) ספירה + משטח, צילום חזה סרולוגיה לוירוסים- ע”מ לא לעקב זיהוי של חולה.

חלק ג-רופא2-בנקאות דם

צריך לקבל אישור מהאדם לפני שנותנים לו מנת דם. פעם היה סיכוי לזיהום דם, היום זה ב”ה הרבה יותר טוב.יש מסננות כלשהם כך שאם יש משהו תקול בתורם->יעצר בדרך. בסוף זה מגיע לבתי חולים או למרכז מד”א תל השומר/צפון להמשך התהליכים ונשמר כל אחד ע”פ אורך חי המדף של הרכיב המופרד או המנה הכולל

ישנם תהליכים שונים המשפיעים על מרכיבי הדם ותלוי זמן וארוע. חשוב שיהיה במחסנים אספקות של מנות דם מחולקות לפי צורך. ממנות הדם ניתן להכין כדוריות דם דחוסות, פלזמה, טסיות, קריופרציפטט. חשוב לבדוק את סוג הדם- +/- AB A B O ע”מ לבצע התאמה מינמלאית בראשית התהליך.

חשוב לבדוק כמה שיותר פטוגנים בדך או וירוסים בשיטת NAT ובמקרים מסוימים מקירנים את המנה- אך זה פוגע בזמן המדף שלה. שלא נחלה… וחשוב

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X