המטולוגיה למתקדמים

סיכום שיעור 11

Areen karram halloun

Areen karram halloun

פרטי הסיכום

קורס: המטולוגיה למתקדמים

מספר השיעור: 11

סיכום השיעור

תסמונת אנטי-פוספוליפידית APLS: מאופיינת בבעיות קרישה בעורקים ובוורידים, והיא מקושרת לסיבוכי היריון הכוללים הפלות, לידה מוקדמת ועוד. התסמונת מתרחשת בשל קיומם של נוגדנים עצמיים נגד פוספוליפידים (מרכיבים בממברנת התא). הנוגדנים העצמיים הקיימים הם נוגדנים נגד קרדיוליפין ו- b2 glycoprotein I.

Wiskott-Aldrich syndrome: היא הפרעה תורשתית נדירה, המשפיעה על טסיות ותאי מערכת החיסון. התסמונת מאופיינת במספר נמוך של טסיות (טרומבוציטופניה) ולכן בדימומים מרובים, אקזמה, זיהומים חוזרים ושכיחות גבוהה יותר לסרטן (כגון לוקמיה ולימפומה) ולמחלות אוטואימוניות.

לאוקמיה ALL לימפובלסטית חריפה: מה שמעורר חשד ללויקמיה חריפה- דימוםף חולשה, דופק מואץ זיהומים מתמשכים, הגדלת איברים חריגה במערכת הלימפאטית ,                                              בירור  ראשוני חייב לכלול: ספירת דם, צילום חזה , כימיה של דם ומומלץ סרולוגיה לוירוסים CMV, EBV חשד סביר ללויקמיה: בדיקת מח עצם- מורפולוגיה, צביעה היסטוכימיות, גנטיקה.

בנקאות דם

 ממנת דם מלא ניתן להכין: מנת כד”א דחוסות, מנת פלסמה או מנת טסיות או מנת קריופרציפיטט.

Cryoprecipitate: משקע של חלבונים ששקעו בקור ורוכזו בעת עיבוד מישני של פלסמה טריה קפואה. מכיל את הכמות העיקרית של פקטור VIII ,פקטור Willebrand von ,פיברינוגן, פקטור XIII ופיברונאקטין שהיו במנתהפלסמה הטרייה.

כדוריות אדומות דחוסות: מרכיב המתקבל ע”י הרחקת רוב הפלסמה ממנת דם מלא, במערכת סגורה, לאחר סירכוזאו שקיעת הכדוריות האדומות. המרכיב כולל את מרבית לויקוציטים שהיו במנת הדם המלא ומספר משתנה של טסיות, בהתאם לשיטת הסירכוז.

FFP פלסמה טרייה קפואה: היא מרכיב דם לעירוי או לפרקציונציה, שהופרד מדם מלא או נאסף בשיטת האפרזיס, הוקפא תוך פרק זמן ולטמפרטורה המאפשרים שימור של גורמי הקרישה הבלתי- יציבים במצב תפקודי.

טסיות: מרכיב המופק ממנת דם מלא ומכיל את מרבית הטסיות שהיו במנה, מורחפות בפלסמה

מרכיבי דם מפרזיס: הפרדת מרכיבי דם תוך כדי התרמה והחזרת שאר המרכיבים לתורם

פלסמפרזיס: בעיקר מגברים תורמים מסוג AB לחולים שמקבלים הרבה פלסמה או תינוקות.

טרומבופרזיס: מנה אחת נותנת 6 תרכיזי טסיות רגילים.

אריתרופרזיס: סוגי דם מיוחדים/נדירים

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X