המטולוגיה למתקדמים

סיכום שיעור 11

דנה גרינפלד

דנה גרינפלד

פרטי הסיכום

קורס: המטולוגיה למתקדמים

מספר השיעור: 11

סיכום השיעור

כחלק מהבדיקות בתחום ההמטולוגיה של ילדים ניתן לציין בדיקות המבוצעות לכימות המוגלובין עוברי בדם היקפי של האם – למשל במצב של תינוק שנולד עם המוגלובין מאוד נמוך ויש צורך לבדוק אם זה נובע ממחלה או מאירוע שהתרחש בהריון. מאחר שיש הבדל בין המוגלובין עוברי להמוגלובין בוגר של האם ניתן להבדיל ביניהם ולאמוד אותם במגוון שיטות: ג’ל אקטרופורזה, טיפול בבופר חומצי ולאחריו צביעה של התאים שנותרו שלמים (אלו המכילים את ההמוגלובין העוברי), flow cytometry תוך שימוש בנוגדן כנגד ההמוגלובין העוברי. שיטה זו מסייעת לאבחון מחלות שונות. במצבים אחרים בדיקות נוספות בוחנות פגמים שונים בממברנת האריתרוציטים: משטח דם, בדיקת שבירות אוסמוטית המבוססת על הוספת דוגמת הדם לריכוזים שונים של מלח וקריאת הצפיפות האופטית של הדוגמאות המתורגמות לעקומה; שיטת EMA המבוססת גם היא על שימוש ב-flow cytometry ובוחנת את אחידות הממברנה באמצעות קישור חומר פלורסנטי לאחד ממרכיבי הממברנה; שיטה הבודקת שבירות אוסמוטית באמצעות PBS בריכוזים אוסמוטיים שונים ומדידתם ב-flow cytometry. ב-flow cytometry מבוצע שימוש נרחב לאבחון שורה ארוכה של מחלות באמצעות שימוש במגוון גדול של סמנים, בעיקר למצבים של חסר כלשהו כגורם עיקרי למחלה.

לוקמיה לימפובלאסטית חריפה (ALL) – החשד לקיומה מתעורר כאשר מאובחנת פגיעה באחד ממרכיבי מח העצם – כד”א (חיוורון, חולשה, דופק מואץ), טסיות (דימום) או תאי דם לבנים (זיהומים מתמשכים) וכן הגדלת איברים חריגה במערכת הלימפאטית. על הבירור הראשוני לכלול ספירת דם, צילום חזה וכימיה של הדם. בנוסף מומלץ לבדוק סרולוגיה לוירוסים ולבצע US של בלוטות הלימפה. כאשר מתחזק החשד שמדובר בלוקמיה יש לבצע בדיקת מח עצם שממנה יוכלו לבצע בדיקות מורפולוגיה, גנטיקה, צביעות היסטוטכימיות ובדיקות נוספות לפי הצורך. הסיכון הנמוך ביותר במחלה זו הוא לילדים בגילאי שנה עד 10. הסיכון עולה מתחת לגיל שנה ומעל גיל 10, עם העלייה בגיל. הטיפול אינטנסיבי ובסיומו מתבצע טיפול אחזקתי לאורך זמן.

בנקאות דם ומרכיביו – בהחלטה על מתן מוצר דם למטופל יש לשקול סיכונים, אלטרנטיבות, בחירת המרכיבים המתאימים והשגת הסכמת המטופל. עם השנים חלה ירידה משמעותית בסיכון להידבק מעירוי דם. בשל גידול האוכלוסייה והארכת תוחלת החיים צריכת מנות הדם ירדה משום שהמצב מחייב לחשוב היטב עבור כל מנה האם אכן הכרחי לתת אותה. כל מנה שמותרמת עוברת שורה של תהליכים המבטיחים את איכותה ובטיחותה. מנת הדם יכולה להינתן או כדם מלא או כמרכיביו – מנת כד”א דחוסות, מנת פלסמה, מנת טסיות או מנת קריופרציפיטט. סוג הדם במנה נבדק (ABO, Rh) וכן מבוצע סקר נוגדנים לאנטיגנים של כד”א. מרכיבי דם מופקים גם בתהליך של פרזיס, תוך כדי ההתרמה (פלסמה/תרומבו/אריתרו-פרזיס). כחלק מתהליך הטיפול במנת הדם מסננים את הלויקוציטים ובמצבים מסוימים מקרינים אותם לצורך הפחתת סיכונים ממתן המנה.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X