המעבדה הרפואית לעובדים בכירים

סיכום שיעור 3

Leapichadze

Leapichadze

פרטי הסיכום

קורס: המעבדה הרפואית לעובדים בכירים

מספר השיעור: 3

סיכום השיעור

 

שיעור שלישי-עובד מעבדה בכיר

מערכת מידע- תוכנה המאפשרת לנהל את המידע שקיים באותו רוצים למחשב. המערכת מאפשרת לנהל נתונים ולאגור אותם לאורך זמן. לכל מערכות במעבדה יש מערכות תומכות של בקרת איכות, שמירת היסטוריה, ניהול מסמכי איכות וכו…

איזה מסדי נתונים יש למערכת: SQL בהם נאגרים הנתונים-

HL7-זה פורמט המאפשר מעבר נתונים ממערכת אחת למערכת אחרת זה חייב לזכור!

כספת זה סיפרייה מאובטחת ברשת.

DRIVER– זה ממשק שנתונים שלו קיימים למערכת המעבדות.

חיבור של מכשיר מקל העברת תוצאות, שומר מידע, מאפשר למזער טעיות הקלדה…

גם הנתונים של ההזמנות צריכים להתקבל במערכת ממוחשבת כדי שיהיה מינימום זמן הקלדה במעבדה. ממשקים נוספים שיש למערכת הצורך להתחבר למערכות אירגוניות. כל הנתונים הם טבלאות תשתית ארגוניות כל הנתונים כמו: טבלת גורמים שולחים, טבלת בדיקות, טבלת הבדיקות,…נשמרים בטטבלאות תשתית ארגונית.

לכל בדיקה יש עלות לפי תעריף מסוים לאותה הבדיקה. יש מצבים שמעבדה מקבלת בדיקה אבל אין למעבדה את המכשירים בשביל לבצע את הבדיקה ובמצב זה הבית החולים לדוגמה שולחים לגורם אחר שיש לו את המכשירים לביצוע הבדיקה, לצורך כך צריך להכין מראש את הממשקים שיודעים להעביר את המידע בין המעבדות.

הקיטיות של מערכת מעבדות היא גם בבתי חולים בחדרי ניתוח שהמערך של מנות דם לפני ניתוח הוא קריטי כדי לדעת לגבי תוצאות בדיקות הדם. אסור שמערכת מכשוב לא תעבוד בלי מערכת מכשוב לא ניתן לעבוד ולבצע בדיקות. יש צוות שבודק את כל המערכות כדי שלא יהיה מצב של פגיע בשרות כאשר מטופלים יגיעו ולא יהיה ניתן לבצע בדיקות דם בקהילה.

צרכנים של מערכת המעבדות הם כל תושבים של מדינת ישראל, יש מעבדות של הקהילה, יש מעבדות בתי חולים ויש מעבדות של שיתוף פעולה בין השניים כמו שקיים בכללית.

מערכת הממוחשבת יצרה מהפכה שאיפשרה לקלוט כמות גדולה של דגימות ולשחרר תוצאות עוד באותו היום, בזכות המערכת הממוחשבת לקוחות לא צריכים לחכות מספר ימים לקבלת תוצאה התוצאה כבר נשלחת באותו היום. בנוסף באמצאות המערכת הממוחשבת ניתן לעקוב אחר הדגימה מהרגע שנלקח עד תהליך הוצאת התשובה. בבית חולים התהליך שונה מהקופות הרופאה בבית החולים עובד במערכת קמיליו, התהליך בבית חולים הוא יותר מורכב כי יש מאושפז שמגיעה לבית החולים ותהליך הלקיחה מתבצע ליד מיטת החולה ובמחלקות המיון זה יותר מורכב כל מחלקה עובדת בצורה שונה וצריך להתאים את התוכנה בהתאם לדרישות המחלקה במטרה להקל על הרופאה. בעיקבות המערכת יש שיפור במערכת הרפואית. מערכת המעבדות היא אחד המערכות הכיי קריטיות שיש בארגון ולכן כדי לשפר אותה או להתקין אותה זה תהליך מאוד מורכב בגלל הממשק שלה של שיתוף פעולה עם הרבה מעבדות וגורמים חיצוניים..

חיידקים עמידים

החיידקים העמידים הם הרוצח השקט יש כ 5000-6000 מתים בשנה כתוצאה מחייקים עמידים. החיידקים העמידים בדרך כלל התוצאות הבדיקות הם שונות. כדי לווסת את הטבלת התוצאות של חיידקים עמידים צריך תשתית תואמת בין כל המעבדות וכך זה קרה שיש טבלת תוצאות אחידה בין כל אחד ממערכות המעבדות. תוצאות אחידות מאפשר לבצע מיפוי של תיק הרפוי ולדעת אם יש לחיידק מסויים תוצאה מסויימת ניתן לדעת אם החיידק אמיד ובהתאם הטיפול. משתמשים בתהליך מחשובי במטרה לשפר את האיכות הרפואית כאשר מטפלים בחיידקים עמידים.

בכל תהליך במקום זה הנתונים עוברים באופן ממוחשב זה חוסך זמן חוסך עליות וחוסך טעיות בהקלדה. מחשוב של הריצוף הגנטי זה העתיד בתחום הגנטיקה משתמשים בצי’פ הגנטי, שכל התהליך ממוחשב. מענה קולי היכולת לשמוע את התוצאות בטלפון, עדיין יש אוכלוסיות מבוגרות ואוכלוסיות שונות שלא משתמשים במחשוב ורוצים תוצאות במענה טלפוני זה גם מתבצע בתהליך המחשוב.

סיווג רקמות-זה מעבדה יחודית בנושא ההשתלות ויש מודולים שיעודעים למעבדות יחודיות כמו למשל המעבדה של סיווג רקמות וגם כמו מעבדת בנק הזרע ועוד מעבדות נוספות.

מערכת אופק היא מערכת המחברת בין בתי החולים וקופות החולים. מערכת אופק היא מערכת של שיתוף פעולה לאומית, קיימים בה נתונים של בדיקות מעבדה וגם נתונים של החיסונים. (המערכת אופק התחילה בכללית ומשרד הבריאות אישר וקיבל אותה במערכת יש את ההיסטוריה הרפואית של המטופל המאפשר טיפול רפואי הרבה יותר טוב).

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X