המעבדה הרפואית לעובדים בכירים

סיכום שיעור 3

Gharam

Gharam

פרטי הסיכום

קורס: המעבדה הרפואית לעובדים בכירים

מספר השיעור: 3

סיכום השיעור

החלק הראשון של ההרצאה היה בנושא מערכות המחשוב במעבדה וממשקיה. מה זה מערכת מידע? היא תוכנה או אוסף של תוכנות המאפשרות לנהל מידע בצורה ממוחשבת. למערכת הזו צריכה להיות התאמה בין המציאות הפיזית לבין התמונה המשתקפת במערכת המידע, היא צריכה להיות מהירה ועונה לדרישות הצרכן וגם נגישה ונוחה לשימוש. במעבדות רפואיות משתמשים בתוכנות מסוימות כשי להעביר את התוצאות מהמכשירים שמבצעים את הבדיקות למחשב המשדר את התוצאות הסופיות, התוכנה הזו צריכה להיות מהירה בהעברתי הנתונים, שלא יהיו טעיות בהעברה וגם שכל המידע יועבר בשלמות על מנת לבצע את התהליך הזה כמו שצריך. מערכת המעבדות הזו משרתת את הקהילה, בין אם זה רופא בקהילה שביקש רשימת בדיקות למטופל שלו שזה מופיע אצל האחות שלוקחת את הדמים למטופל בעת הגעתו אליה, שם מצוין איזה בדיקות הוא צריך וגם את מספר המבחנות וסוג המבחנות שצריך לקחת, לכל בדיקה מצוין לאחות את צבע הפקק של המבחנה וגם תמונה שלה כדי שלא יהיה שם מקום של טעויות ובזבוז זמן. הבדיקות האלה אחרי שהם נלקחות בא שליח לוקח אותם לאתר סרכוזים או למעבדות כדי לבצע את הבדיקות, משם יש ביצוע בדיקות ושחרור תוצאות גם למטופל וגם לרופא המפנה.

החלק השני של ההרצאה היה בנושא ניהול סיכונים במעבדות רפואיות. מתברר שטעויות רפואיות הם מספר התמותה השלישי בארצות הברית אחרי מחלות לב וסרטן. מטרת ניהול סיכונים זה להוריד את הסיכונים להיראות הכשל, כי אי אפשר למנוע את זה לגמרי, המטרה היא להגיע למצב שנוכל לנהל את הסיכון הזה ולהוריד אותו, אנחנו רוצים לזהות סיכון פוטנציאלי ולמנוע אותו.
יש לנו שלושה שלבים בביצוע בדיקות מעבדה, שלב פרה אנליטי שזה יכול להיות נפח, שינוע, טמפרטורה. שלב אנליטי והוא שלב ביצוע הבדיקות במעבדה הסיכון יכול להיות בבקרת איכות ציוד או ריאגנטים למשל והשלב הסופי זה שלב פוסט אנליטי וזה העברת המידע למטופל.
הסיכון בעצם הוא הסבירות להתממשות של כשל כתוצאה מהגורם האנושי, הגורם התפעולי, הגורם התשתיתי או גורמים חיצוניים. כל העניין של ניהול סיכונים הוא עניין סובייקטיבי ושונה  בין אדם לאדם, וזה נקבע פיר מקרה ולא משהו כללי.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X