וירולוגיה קלינית מחלות וחיסונים

סיכום שיעור 10

Lobna

Lobna

פרטי הסיכום

קורס: וירולוגיה קלינית מחלות וחיסונים

מספר השיעור: 10

סיכום השיעור

שיעור 10:

וירוס הקורונה הוא וירוס RNA חד גדילי יש לו מעטפת שומנית, הוא שייך למשפחת ה- coronaviridae

וירוס הקורונה גורם למחלות נשמתיות בבני האדם:
שתי המחלות הקשות ביותר הן :
MERS ו- SARS
MERS-CoV middle east respiratory syndrome
SARS-Cov- severe acute respiratory syndrome

חיסון מודרנה כנגד קורונה : mRNA-1273
בסיס החיסון – מולקולת MRNA מוזרקת לשריר ופוקדת על הגוף לייצר חלבון דמוי מעטפת הקורונה. בדיוק כמו בחיסון של פייזר. מערכת החיסון “חושבת בטעות” שמדובר בנגיף אמיתי לכאורה שחדר לגוף. ויוצרת נוגדנים ותאי T נגד החלבון. מולקולת ה- MRNA מושמדת תוך זמן קצר, ואינה חודרת לגרעין התא ואינה משנה דבר בתאים קיימים.

החיסונים המובילים הנמצאים כעת בשלב הפיתוח הקליני:
1. החיסון של אסטרה זניקה: החיסון של אוניברסיטת אוקספורד בשתוף חברת אסטרה זינקה מבוסס על טכנולוגיית נגיף-נשא. בסוד חיסון זה, נלקח נגיף שפוגע בקופי שימפנזה, והוא מהונדס לייצור חלבון ה”ספייק” בתוך תאי גוף האדם המחוסן. לאחר הזרקת החיסון, מערכת החיסון נחשפת לחלבון הספייק, וצפויה לזהות ולנטרל את הנגיףלכשתתקל בו. החיסון מצוי כעת בניסוי שלב3 ומבוסס על טכנולגיה שפותחה עבור חיסון כנגד נגיף ה- MERS, שגם הוא ממשפחת הקורונה.

  1. החיסון של חברת סינובק (סין): החיסון של חברת סינובק מבוסס על טכנולוגיה מוכרת של נגיף מומת: הוא נוצר ע”י הוצאה מפעולה של מחולל המחלה, כך שנהרסת יכולתו של מחולל המחלה להתרבות, אך הוא עדיין נשאר שלם, והמערכת החיסונית מזהה אותו ויוצרת נוגדנים ותאי T. תאים אלה ישארו בגוף ויזכרו את הנגיף בפלישה הבאה, יעוטו לעברו וינטרלו אותו, החיסון נמצא כעת בניסויי שלב 3, וניתן בשתי מנות, בהפרש של שבועיים האחת מהשנייה.

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X