וירולוגיה קלינית-מחלות וחיסונים

סיכום שיעור 11

נעמה חי

נעמה חי

עובדת מעבדה רפואית באיכילוב

פרטי הסיכום

קורס: וירולוגיה קלינית-מחלות וחיסונים

מספר השיעור: 11

סיכום השיעור

ווירוסים  מעטפת של RNA

רבדווירוסים ורטרווירוסים.

רבדווירוסים גורמים לכלבת.

רטרווירוסים נקראים כך בגלל נוכחות האנזים רוורס טרנסקריפטאזRNA DEPENDENT DNA POLYMERAS =

אונקווירוסים=HTLV גורם לסרטנים בתאי T.

לנטיווירוסים=HIV

HIV ווירוס של RNA חיובי. עובר אינטגרציה לצורך רפליקציה ולכן מכיל אינטגראז, פרוטאז, רוורס טרנקריפטאז ורנא”ז. ו  HTLV

רטרווירוסים משרים סרטן בשני מנגנוני הדבקה:

  1. הדבקה לטנטית ארוכה- משרה סרטן
  2. הדבקה לטנטית קצרה-משרה סרטן. לדוגמא RSV תוך מספר ימים מהזרקת הווירוס לכנף העופות מפתחים גידול ענק. נמצא בגנום שלו גן X שמניחים שהוא אונקוגני. גן X SRC= סרקומה הוא פרוטואונקוגן שהופך לאונקוגן. הוא עובר רפליקציה כווירוס במיליוני עותקים דבר המגביר סבירות למוטציות ומודיפיקציות המייצרות סרטן.

HTLV

גורם ללוקמיה במבוגרים בT CELL =ATL. לוקמיה של תאי T שקשורה לווירוס HTLV 1 ו-2. הDNA הווירלי חודר לכרומוזום התא המאכסן ומשרה טרנספורמציה סרטנית. יכול להיות במצב לטנטי עד 40 שנה ואז יוצר לוקמיות ב-0.1% אחוז מהנשאים. הדבקה יכולה להיות דרך הדם או הזרע הנקה בין אימא לוולד מגע מיני או על ידי תוצרי דם בצורה אקסוגנית. העברה של תאים מודבקים. הדבקה על ידי מחטים מזוהמות. הדבקה אנדוגנית=הדבקה דרך הגמטות-זרע או ביצית.

RNA ווירלי עטוף בחלבוני הקפסיד = 3 חלבוני GAG מכיל שני עותקים של RNA גנומי באורך של כ9000 נוקלאוטידים.

גן ENV מייצרים את מעטפת הווירוס ומייצרים את  הבליטות במעטפת השומנית של הווירוס וקשורים להדבקה.

קיים אונקוגן ווירלי TAX לא ממקור הומני מפעיל גן שנקרא MYC ומייצר טרנספורמציה סרטנית. כנראה הגיע מהעופות ומשפיע על אונקוגן הומני MYC  המשמש כפקטור שעתוק לבקרת ביטוי גני לחלוקת תאים.

סיכויים קטנים מאוד להדבקה סרטנית דרך חלבון TAX שמעודד חלוקת תאים מסוג T לסרטן לוקמיה.

‘תאי T הם חלק ממשפחה של תאים במערכת החיסון הקרויים לימפוציטים. שמם ניתן להם על שם איבר בצורת פרפר שנמצא מעל הלב ונקרא תימוס (ומכאן ה-T), שאליו הם נודדים אחרי יצירתם במח העצם. בתימוס, תאי ה-T הצעירים מבשילים במעין “מחנה אימונים”, שבמהלכו נקבעים זהותו של כל תא ותפקידו’ לאחר ייצורם עוברים סלקציה קפדנית ו-“רק שני אחוז מתאי ה-T שורדים את התהליך. מהסלקציה הקפדנית הזאת אפשר להבין עד כמה חיונית לגוף איכותם של תאי ה-T. התימוס עצמו פעיל רק בילדות, מתנוון עם ההתבגרות ונעלם כמעט לגמרי כשמזדקנים” (מתוך האתר של מכון דוידסון- “החיילים הקרביים של מערכת החיסון”).

HTLV-2

בודד ב1981 מטחול של חולה שחלה בלוקמיה “שעירה” בגלל שלוחות דמויות שיער. לוקמיה בתאים מסוג B. (תאי B מבשילים בתהליך סבוך במח העצם ונודדים משם דרך הדם לבלוטות הלימפה, שם הם מתאספים באזורים מוגדרים היטב. בלוטות הלימפה מנקזות אליהן חלקיקים זעירים של גורמים זרים, הקרויים אנטיגנים. בכל בלוטת לימפה קיימים אלפי סוגים של תאי B, שכל אחד מהם ספציפי נגד אנטיגן אחד בלבד-מתוך האתר של מכון דוידסון).הווירוס מכיל TAX 50 אחוז הומולוגיה לHTLV 1.

HIV

שני סוגים של HIV 1 ו-2.

מתחלק ל4 קבוצות גנטיות- M N O P  שמתחלקות ל11 תת קבוצות:

A-K HIV1

HIV2 A-F

רוב חולי HIV1 הם מסוג M.

מסומנים לפי שינויים ברצפים של הגנים של חלבוני הקפסיד, של GP120 ושל חלבוני המעטפת של הווירוס.

POL מקודד למספר אנזימים. GAG קשור לחלבוני מעטפת. ENV חלבונים שנמצאים על גבי המעטפת הממברנלית של הווירוס.

יכול להדביק גם תאים דנדריטים, מאקרופאגים, ותאים מיאלואידים דרכם מגיע לתאי הT ולבלוטות הלימפה. הורג תאי T מסוג CD4. יודע לברוח מהמערכת החיסונית. נראה ירידה חדה בכמות תאי הT בהדבקה ראשונית. מבריאים בצורה אסימפטומטית. הווירוס מתחבא במאקרופאגים ובתאים דנדריטיים, למשך שנים. בהתפרצות נוספת ידביק דרך CXCRA-CD4 ולא דרך מאקרופאגים ותאים דנדריטיים שם מדביק דרך CCRS-CD4. יפגע באופן ספציפי בתאי T מסוג CD4.

ב1980 התקבלו 5 בקשות למרכז CDC באטלנטה ג’ורג’יה לטיפול בדלקת ריאות נדירה כתוצאה מפרוטוזואה שעל פי רוב לא גורם למחלה. נמצא שכל החולים היו הומוסקסואלים מאזור קליפורניה. מצאו בחולים ספירות נמוכות של CD4 ותופעות דמויות שפעת. נלקחו ביופסיות מבלוטות לימפה נפוחות של חולים. עשו מיצוי ווירוסים והזריקו לתאי דם עוברי. תאים בעלי סבירות נמוכה לשאת ווירוסים אחרים. השתמשו ברוורס טרנקריפטאז (אין לתא המאכסן) ולאחר שבועיים בתרבית זיהו וירוס חדש. ראו ווירוס ממשפחת הלנטיווירוס שדומה לHTLV קראו לו LAV או HTLV3. הבינו שמדובר בווירוס חדש וקראו לו AIDS וירוס שתוקף את מערכת החיסון. יש חלקים הומולוגיים לHTLV. היום משתמשים בשם HIV. המחלה לא נוצרת בצורה ישירה על ידי הווירוס אלא כתוצאה מהידרדרות ממושכת של המערכת החיסונית בעיקר על ידי פגיעה בתאי T CD4 ואז CD8.

HIV2 שונה אימונולוגית מHIV 1 הומולוגיה של 50 אחוז לHIV 1. דומה לווירוס SIV שזוהה בקופים. גרם לחשד כי הווירוס עבר מקוף לאדם. ונוצרו מרטרוירוס ממקור של קוף באפריקה יתכן SIV. נוגדנים לhiv1  נצפו בדוגמאות דם מוקפאות עוד ב1959.

תקופת הדבקה בלי סימפטומים בין 7-10 שנים. עובר רפליקציה בתאי CD4 כשיחס CD4\CD8 יורד זה מצביע על קיום המחלה. הסימפטומים יופיעו לפי ריכוז תאי CD4 בדם. רק בירידה לריכוז מסוים תהיה פגיעה מורגשת של המערכת החיסונית והופעה של מחלות שונות כתוצאה מכך.

לווירוס מעטפת נוספת ממברנלית אליה מחוברים חלבוני הספייק שמשמשים כחלבוני הדבקה של הווירוס למאכסן. עובר פיוזן לתא המאכסן דרך הקולטן CD4 בעזרת GP120\41 שדומים לחלבוני הספייק של הקורונה. הממברנה של הווירוס מתאחה עם הממברנה של התא במודבק. הdna  הווירלי, עובר אינטגרציה לDNA של התא המודבק בעזרת האנזים הווירלי איטגראז. נוצר RNA גנומי וRNA ל, ENV ,GAG   לחלבונים הווירליים. ההדבקה גורמת למוות של התא המאכסן או על ידי ליזיס או על ידי השריית אפופטוזיס. הווירוס יוצא מהתא המאכסן בצורת בועיות BUDDING.

 

אונקוגנים ופרוטואונקוגנים

עוברים מוטציות או מבוטלים, משרים חלוקות רבות ולא מבוקרות ומשרים טרנספורמציה סרטנית.

SIS מצוי בסרקומה בקופים SSV בעת פציעה טסיות הדם מפרישות PDGF המגרים פיברובלסטים סמוכים להתחלק ולתקן את הפצע. בהתמרה סרטנית הופך לאונקוגן. כך משרה הווירוס SSV בהדבקה סרטן. משמש כGF משרה גידול וחלוקה תאיים.

ERB-B בודד מAEV גורם לסרטן בתאי פרקורסור של תאי דם אדומים.

RAS חלבון G, עובר מוטציה ומצוי בסוגים של לויקמיה, נגרמת מטרנסלוקציה של כרומוזומים.

SRC בודד בRSV הוא פרוטאין קינאז שמוסיף קבוצת פוספאט לתירוזין ומהווה סיגנל לגידול תאי.

MYC גן רגולטורי, פרוטואונקוגן למדנו בהקשר של EBV. פקטור שעתוק שמשתתף בבקרת גנים החשובים לחלוקת התא.

FOS

JUN

MYB

P53 בקרה על חלוקת תאים משמש כטומור סופרסור. עובר מוטציות והופך לאונקוגני. כחמישים אחוז מהסרטנים נגרמים כתוצאה ממוטציות בגן P53.

RB

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X