וירולוגיה קלינית – מחלות וחיסונים

סיכום שיעור 11

shafika

shafika

פרטי הסיכום

קורס: וירולוגיה קלינית – מחלות וחיסונים

מספר השיעור: 11

סיכום השיעור

שעור 11

HTLV-1

גורם ללוקמיה של תאי T מכאן השם human t cell leukemia virus  . ה DNA הוויראלי חודר לכרומוזום ההומני וזה גורם לאל מוות של התאים האלו . לטנטיות  20-30 שנה שנה ואחר מכן יוצר לוקמיה ב 0.1% מהנשאים . ההדבקה אינה אנדוגנית – אם לוולד ברחם , הנקה , מגע מיני . העברה של תאים מודבקים . העברה על ידי תוצרי דם המכילים תאי דם מודבקים . בקהילה הומוסקסואלית מצאו 40% נוגדנים ל HIV ו15% ל HTLV . ההדבקה גם על ידי מחטים מזוהמים . למרות ההדבקה המוקדמת מאוד אחוז קטן מפתחים לוקמיה . ביפן 110 מיליון איש , מיליון נשאים , מתוך שלוש קבוצות אתניות 2 מהן היו נגועות .

מבנה הנגיף

HTLV : הוא נגיף רטרו – ווירוס עם שני עותקי RNA גנומי באורך 9000 נוקלאוטידים . מקודד ל LTR בקצוות . הגן GAG מקודד ל3 חלבונים העוטפים את ה RNA וויראלי .פרוטאז חותך חוותך חלבון ארוך של גן המקודד ל GAG ו POL .גן ENV מקודד לחלבון gp46 p21 והם יוצרים בלטות במעטפת השומנית של הווירוס .לא נמצא הומולוגיה, ל SRC ההומני , לא נמצא חדירה לאזור שהיה מעודד גדולים .

כיצד HTLV גורם לסרטן ?

הדבקה בנגיף יוצרת חלבון tax הנגיפי שמעודד חלוקת תאים . למרות זאת יש זמן המתנה ארוך וזה מעיד על כך שמערכת החיסון מצלחה להתמודד מול הנגיף .

HTLV-II : נגיף שבודד מטחול של חולה לוקמיה בשנת 1981, זה נגיף דומה ל HTLV-1 באופן אימונולוגי . דומה מאוד בארגון הגנים ל HTLV-1

HIV

שנת 1980 דווח על חמשה חולים עם דלקת ריאות נדירה של פנומוציטיס , זה העיד על חוסר פעילות של מערכת החיסון , חשבו בהתחלה שזה HTLV-1

אך עם הזמן התגלה שמדובר על נגיף חדש שמדביר 4CD תאי T . בהתחלה חשבו שזה מדביק רק הומוסקסואלים אך עם הזמן הבינו שלא רק . העברת דם , מגע מיני .

 

 

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X