וירולוגיה קלינית

סיכום שיעור 10

יונה ביסמוט אבנצל

יונה ביסמוט אבנצל

פרטי הסיכום

קורס: וירולוגיה קלינית

מספר השיעור: 10

סיכום השיעור

כשליש מעוברים שאמם חיובית נדבק בנגיף

PFIZER: b2  היה נגד כל ה-SPIKE ויותר מוצלח מה B1 שהיה נגד חלק מה-SPIKE. בחיסון גם תאי B וגם תאי T משתתפים בתגובה. תוך שבועים תאי B מייצרים את הנוגדנים. תופעות לוואי בפייזר רגילות לחיסונים.

MODERNA: דומה לחיסון של פייזר. הבדל במספר הליפידים (2 במקום 4). תופעות לוואי דומות לאלו של פייזר.

ASTRAZENICA: שימוש בנגיף שפוגע בקוף עם קטע של DNA  של ה-SPIKE. . ADENOVIRUS VECTOR מנה שניה אחרי 28 יום. פותח במקור לחיסון נגד אבולה. הנגיף לא מתרבה. זנים של ADENOVIRUS  26. אם משיהו חלה ב-ADENO הוא יכול לעשות תגובה יותר חלשה.

SINOVAC: מומת. לא יכול להתרבות. יש צורך בכמויות גדולות של נגיך וגם ADJUVANT. אפשר להשתמף ב-FORMALDEHYDE שגם מקבע את המבנה של הנגיף.

חיסון עם נגיף מוחלש הכי טוב-נוצר אחרי שמכניסים מוטציות אבל צריך לבדוק שהוא לא חוזר להיות אלים.

SPUTNIK: בשימוש ברוסיה ובמדינות אחרות. תרמו חיסונים למדינות שלא יכולות לרכוש.

ניתן גם לייצר חיסון עם mRNA AMPLIFIED. עדיין לא בשימוש.

השערה הציטוקינית נגרמת על ידי IL6. יש גם השתקת המאקרופגים. במצבים חמורים יש עליה גדולה של נוירופילים. שערה של דלקתיות גורמת להצטברות של נוזלים שמפריעים לתפקוד הריאות.

לא רק ACE2 הוא אתר הקישור. יש גם TMPRSS  וגם CATAPSYNE  (A או B). בגלל שיש לו יותר מאתר אחד הוא הרבה יותר קטלני. ACE2 נמצא בכמעט כל האברים בגוף. גם חלבונים האחרים נמצאים בהרבה אברים בגוף.

יכולה גם להיות פגיעה בקרישה ופגיעה במערכת העצבים.

תרופות:

HYDROXYCHLOROQUINE: משנה את ה-pH  בתא ומונעת את שיחרור ה-RNA

REMDESIVIR: אנלוגים של חומצות גרעין שלא עובדות. נוסה על אבולה.

נוגדנים נגד הקולטן של IL6 (TOCILIZUMAB) או IL1 (פחות טוב מ-IL6)

CD24: יעילות של 90% בניסוי ראשוני על ניסויים מאושפזים (מצב בינוני קשה). 30 חולים קיבלו אותה. 29 החלימו. EXOXOMES שמובילים את ה-CD24 לתאים. חלבון זה נמצא על התאים ומרגיע את המע’ החיסונית. משתמשים כבר בתרופה ל-SEPSIS. שאיפה לריאות במשך כמה ימים. CLUSTER DIFFERENTIATION. אלו חלבונים הנמצאים על התאים והם SIGNAL TRANSDUCER. ה-CD24 קשור ל-CELL ADHESION, מופרש על תאי B  ונויטרופילים.  תאים מודבקים מפרישים הרבה IL6 לכן הגוף צריך לגרום ל-APOPTOSIS. ה-CD24 משרה APOPTOSIS   במקרה של SEPSIS.

D-DIMERE: FIBRINE DEGRADATION PRODUCT. ממיס את הקרישים. אם לחולה יש הרבה קרישים, נראה הרבה FDP.

הבעיות הנוירולוגיות יכולות להיות קשורות ליצירת הקרישים במוח.

טבלת החיסונים בישראל.

RETROVIRUSES: מרביתם מסרטנים-HIV לא כנראה. יש כאלה שמסרטנים מיד וכאלה שלוקח הרבה זמן. יש TYPES A, B, C, D. צורות מורפולוגיות שונות.

יש כאלה שמשרים סרטן בעופות:LONG LATENCY LEUKEMIA  ALV . הוא נכנס ליד גן בכרומוזון העוף. שמשרה סרטן. חלבון MYC הוא החלבן המבוטא בעודף וגורם לסרטן.

MYC הוא פרוטו אונקוגן. בהפעלת יתר הוא משרה סרטן.

הדבקה לטנטית ארוכה: צריך מספר ארועים שיתרחשו: צריך שהנגיך יחדוק לתא, יכנס ל-DNA במקום מסויים וטרנסלוקציה.

ROUS SARCOMA VIRUS משרה סרטן מיידי: הום מביא את האונקוגן איתו ומשרה סרטן בתווך המידי. גן X הוא האונקוגן שהנגיף מביא אתו. SRC הוא הגן הנמצא בעופות ואדם ולא משרה סרטן.

PDEGF: הוא פרוטו אונקוגן שיכול להפוך לאונקוגן.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X