וירולוגיה קלינית

סיכום שיעור 2

יונה ביסמוט אבנצל

יונה ביסמוט אבנצל

פרטי הסיכום

קורס: וירולוגיה קלינית

מספר השיעור: 2

סיכום השיעור

בחלק בראשון של ההרצאה הוזכר פרויקט הגנום האנושי בו הצליחו לרצף את הגנום בזכות ההתקדמות בשיטת ביולוגיה מולקולרית. הפרויקט התחיל בתחילת ה-21 בין 1980 ועד 2003. ריצוף הגנום מאפשר לתת יעוץ בתחום המיילדות, האונקולוגיה, בנוירולוגיה ,בגסטרואנטרולוגיה ובהמטולוגיה. הפרויקט כלל גם הבנת אופן אריזת הגנים והעברתם מתא לתא במהלך החלוקה. ה-DNA האנושי מקודד ל-20000 עד 50000 גנים חלבוניים (ואותו מספר של גנים המקודדים ל-RNA). קיים גם DNA מיטוכונדריאלי שגם היה כלול בפרויקט הגנום האנושי. גילו ביש אזורים נרחבים בהם ה- DNA לא מקודד לחלבונים. רק 1.5% מהגנום מקודד לחלבונים ומעל 5% לאלמנטים רגולטוריים. שאר הבנום מורכב מאזורים שחוזרים על עצמם ותורמים ליציבות ה-DNA (בתוך הכרומטידים).

בהמשך, המרצה עברה לאפיון וזיהוי הניגפים: שלבי ההדבקות כוללים הצמדה וחדירה, שכפול, הרכבת מעטפת הנגיף, הבשלה ובסוף שחרור ויציאה מהתא (בהרס התא או בהנצה). נגיף הקורונה נקשר לחלבון בממברנה הציטופלסמטית של המארח ונוצר שקע העובר אנדוציטוזיס תוך שיחרור הנגיף.

ניתן לסווג את הנגיפים על ידי נוחכות או העדר מעטפה. בכל אחת משתי הקבוצות ישנם נגיפים בעלי DNA או RNA (ss/ds). כמו כן קיימת קלסיפיקציה דומה לגבי הבקטריופג’ים. קיימות דרכים נוספות לסיווג הנגיפים (דרך מבנה הוויריון, חלבונים וקישור למעטפה). באותה המידה מיינו נגיפי צמחים.

נגיף האבולה גורם לחם גבוה ולדימומים. הם מדביקים מונוציטים, מקרופג’ים ותאים דנדריטיים ובכך גורמים להרג מסיבי של תאים  באברים חיוניים בגוף המאחסן. הוא שייך למשפחת ה-פילווירוסים והתפרץ לראשונה באפריקה ב-1995.

ה-CORONAVIRUS ממשפחת ה-SARS: מורכבים מ-ssRNA . יש להם מעטפה כפולה עם שני חלבונים וירליים E1 ו-E2 ((spike. SARS COVID  הופיע ב-2002 בסין ועבר להונג קונג. נוסף על החלבונים הממברנליים ישנם חלבונים העוטפים את ה-RNA

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X