וירולוגיה קליני-מחלות וחיסונים

סיכום שיעור 5

סער יוסף שטרנשוס

סער יוסף שטרנשוס

פרטי הסיכום

קורס: וירולוגיה קליני-מחלות וחיסונים

מספר השיעור: 5

סיכום השיעור

סיכום שיעור חמישי

את השיעור החמישי התחלנו בשיחה על נושא החיסונים נגד נגיפי הפפילומה, ולשם כך נעזרנו רבות בנוהל משרד הבריאות בנושא. לאחר מכן אוזכרה משפחה נוספת של נגיפים אונקוגניים, הדומים לפפילומה האנושית בצורה ובהתנהגות – נגיפי הפוליאומה. מסתבר שקיימים שני נגיפים במשפחה שמסוגלים להדביק בני אדם ושכיחותם באוכלוסייה הבוגרת די גבוהה.
לאחר מכן, בחלקה השני של ההרצאה, דברנו לעומק על נגיפי האדנו. משפחת נגיפי DNA זאת התגלתה בשנות ה-50 של המאה ה-20, לראשונה מדגימות אדנואידים אנושיות, והיא מסוגלת לגרום לקשת נרחבת של תחלואות, הן נשימתיות, הן אוקולריות וגסטרואינטסטינליות והן כבדיות ואפילו של מערכת השתן. צורתם איקוסהידרלית בעלת חלבוני פייבר שנקשרים לקולטנים על גבי התאים, אלה האחרונים מקנים להם צורה לוויינית.
בעת ההדבקה של נגיפי האדנו ראשית מתבטא גן E1a והוא זה שמשרה את שעתוקם של כל יתר הגנים המוקדמים: E1b, E2a, E2b, E3 ו-E4. E2b הוא הדנ”א פולימראז של הנגיף ומטרתו של E1b היא לזרז ולשנע את ה-mRNA הנגיפי, על פני זה התאי, אל הריבוזומים. הדבקה בנגיפי האדנו היא ליטית בתאים פרמיסיביים, אך בתאים שאינם כאלה היא גורמת להתמרה סרטנית.
לקראת סוף השיעור הוסבר לנו כיצד ניתן להשתמש בנגיפי אדנו בתור וקטורים להרכבת חיסונים, פלטפורמה שבאה לידי ביטוי בחיסון כנגד נגיף הקורונה של חברת אסטרהזניקה.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X