וירולוגיה

סיכום שיעור 11

חדוה חמאוי

חדוה חמאוי

פרטי הסיכום

קורס: וירולוגיה

מספר השיעור: 11

סיכום השיעור

סיכום שיעור 11- וירולוגיה- חדוה חמאןי 03619697

retroviruses- באדם גורם ללומיה. ישנם מספר גורמים למחלה- הורשה גנטית, השפעה סביבתית וגורם מדבק. לוירוס היתה פעילות של RT ולכן מכונה HTLV-1-human. הדבקה לטנטית יכולה לקחת 20-40 שנה ולאחר מכן תיצור לוקמיה ב 0.1 אחוז מהנשאים.  הדבקה אנדוגנית( מועברת דרך הגמטות תא ביצה או זרע) מאם לילד ברחם , הנקה או מגע מיני. העברה רק של תאים נגועים.

מבנה הוירוס- HTLV-1- רטרו וירוס עם 2 עותקים של RNA גנומי באורך של 9000 נוקלאוטידים . מקודד לגן gag ן- LTR בקצוות. לא נמצאה הומולוגיה לרצפי אדם ולכן אין זה מקור הומני. הוירוס יכול לגרום לסרטן- ההדבקה יוצרת את חלבון tax שמעוד חלוקת תאים . פעולתו המיידית לא מסבירה משך הזמו הארוך כנראה שמערכת החיסון פועלת כנגדו בהצלחה. וירוס זה קרוב באופן אימונולוגי לוירוס HTLV-2- נוגדנים מוירוס אחד מגיבים עם השני. בגלל שהוירסים עוברים אנטגרציה לגנום אפשר לעשות פרדיקציה ולעקוב אחר האבולוציה של האדם.

וירוס HIV-2- מצוי במרכז ומערב אפריקה ושונה אימונולוגית מ HIV1 הוירוס גורם לאיידס פחות קשה ופחות סימפטומטי. הוירוס קרוב במבנה ל SIV זהו וירוס שכיח בקוף מסוג african green monkey. תקופת ההדבקה בלי סמפטומים יכולה להמשך בין 7-10 שנים ואף יותר.

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X