גנטיקה קלינית

סיכום שיעור 11

Bella Khotemlyansky

Bella Khotemlyansky

פרטי הסיכום

קורס: גנטיקה קלינית

מספר השיעור: 11

סיכום השיעור

בשיעור המשחנו לדבר על מוטציות שמביאות להתפתחות של סרטן. דברנו על תסמונת לינץ’ (Lynch Syndrome) הידועה גם בשם HNPCC ‏ (Hereditary non-polyposis colorectal cancer), היא הגורם השכיח ביותר לסרטן מעי משפחתי. מוטציות מתרחשות בקבוצות גנים MSH2, MSH6, MLH1, PMS2, שאחראים על תיקון DNA.

כרומוזום פילדלפיה (Ph) הוא פגם כרומוזומלי מסוים הקשור ללוקמיה מיאלואידית כרונית (CML). הפגם הוא תוצאה של טרנסלוקציה בין כרומוזום 9 ו-22. אצל 95% מהחולים ב-CML קיים כרומוזום פילדלפיה ולכן הוא מהווה מדד בעל רגישות גבוהה למחלה. אמנם, בדיקה חיובית לכרומוזום פילדלפיה אינה מדד מספיק לאבחנת CML משום שהוא קיים גם בהרבה מהמקרים של לוקמיה לימפובלסטית חריפה (ALL) ובחלק מהמקרים של לוקמיה מיאלואידית חריפה (AML).

בעבר חשבו כי הכרומוזום הוא סימפטום של הלוקמיה, אך התברר כי הוא הגורם למחלה: הטרנסלוקציה גורמת לאיחוי בין שני גנים BCR- ABL היוצרים יחדיו טירוזין קינאז שגורם לשיגשוג תאי הלוקמיה.

לטיפול בסרטן בונים פרופיל ביטוי ספציפי לדיאגנוזה וטיפול אישי. בבדיקות בודקים עודף או חוסר של חלבונים מסוימים וכך רואים את הביטוי של גנים ברקמה. לבדיקה לוקחים 4 דגימות מגידול A, ו-4 דגימות מגידול B, בודקים 100 גנים מכל דגימה וביטוי של RNA. בסופו של דבר מקבלים פרופיל ביטוי גנים ומשווים עם ספריה ומקבלים כתוצאה לאיזה פרופיל הביטוי של גנים מתאים בגידול מסוים. לפי סוג ומקור הגידול נותנים טיפול המתאים ביותר, וגם אפשר לקבוע סיכוי של מטסטזים. לאחרונה לטיפול בסרטן משתמשים ב-targeted cancer therapy.

שימוש ב-RT-PCR לזיהוי תאים סרטניים:

RT-PCR ((Reverse transcription polymerase chain reaction- היא טכניקה מעבדתית המשמשת בביולוגיה מולקולרית להגברת רצפי RNA. הטכניקה מבוססת על שעתוק לאחור של רצפי RNA ל DNA ולאחר מכן PCR – הכפלת מקטע DNA ספציפי מספר רב של פעמים ליצירת אמפליקון.

לבדיקה משמש mRNA, מאחר ש-mRNA מתורגם לחלבון יש חשיבות רבה בחקר רצפו, רק על ידי בדיקת רצף mRNA ניתן רצף החלבון כיוון שרצף הDNA מכיל אלמנטים שאינם מבוטאים בחלבון כגון אינטרונים בנוסף גנים רבים עוברים שחבור חלופי כך שרצף DNA יחיד יכול ליצור מספר חלבונים.

שעתוק לאחור הפיכת RNA ל-DNA משלים – cDNA בעזרת האנזים רוורס טרנסקריפטאז. אחר כך מבצעים תגובת שרשרת פולימראזית ומקבלים הרבה עותקים של גן אחד ולאחר מריצה ב-gel electrophoresis מקבלים ריצוף גניטי מלא.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X