חוזים, מכרזים והתקשרויות

סיכום שיעור 12

Hen Bruchim

Hen Bruchim

פרטי הסיכום

קורס: חוזים, מכרזים והתקשרויות

מספר השיעור: 12

סיכום השיעור

סיכום שיעור 12 – תקשורת בין אישית וסוגי טיפוסים – מרצה עו”ד דניאל אדרעי

סוגי טיפוסים

  • תוקפן פאסיבי – כל שאלה ששואלים אותו הוא עונה לא בא לי, הוא לא רוצה להיות שותף עם הסביבה. הוא מרגיש שככה הוא מחזיק את הכוח אצלו. הוא מחפש שיתרפסו בפניו וכשעושים זאת הוא מתרצה. אדם שהשפה שלו היא “לא” כמעט לכל דבר. שפת הגוף שלו היא להתכרבל בפן של פאסיביות. התוקפנות שלו באה לידי ביטוי בכך שצריך להתחנן בפניו והוא נהנה מזה.

 

  • המפתה – טיפס שהוא מפלרטט עם כל אדם כי המוטיבציה שלו היא להשיג משהו שהוא לא אומר בצורה ישירה ורק אחרי שהוא מרגיש שנוצר מצב של חיבור ושהצד השני ב”רשת” שלו הוא תופס את האחר. השפה שלו היא בדרך כלל מחמיאה ומצד שני הוא מתמסכן ואומר שאולי אני נראה ככה אבל עברתי ככה וככה. ברגע שהוא רואה שהשני מוכן לבוא לקראתו בעקבות המצב המסכן שלו הוא מצליח לשלוט ברגשות של האנשים. החוויה שנוצרת מאינטראקציה איתו היא שהוא אדם נחמד.
  • הקורבן – חווה את העולם בהרבה כאב ונתקל בהרבה אנשים פחות טובים. הוא נמשך לאנשים כאלה. החוויה של הקורבנות היא הכוח שלו. הטיפוס הזה כל הזמן מתמסכן וגם כשיש לו יום שמח ושואלים אותו איך הוא מרגיש הוא מוריד את הקול ומדבר בלחש כמו מסכן. הוא מרגיש שכל העולם נגדו. בדרך כלל ברמה החברתית לא מרגישים צורך להיות בחברת אדם כזה. אדם שבסופו של דבר יודעים שמשהו טוב לא יצא.

 

  • הקרחון – אדם שגם בסביבה חברתית הוא לא מתבטא הרבה. הוא לא מספר איך הוא מרגיש, ושומר לעצמו את הדברים בבטן. הוא לא חושף את עצמו כי החוויה היא שבחוץ הוא עלול למצוא את עצמו במצב של עוינות עם אנשים והוא לא ידע מה לענות. הם אנשים שהולכים ישר כל הזמן ולא זזים ימינה ושמאלה, פחות מגלים יכולת לגמישות במצב של תקשורת. מתבודדים בביתם ומעבירים כך את היום כדי לשמור את עצמם.

 

  • השקרן – בדרך כלל אנשים שמספרים אלפי סיפורים ובאופן שהם מספרים הם נשמעים אמינים ומצליחים לשכנע. לשקרן יש המון מידע אך הוא משתמש בו לצורך “דיג” של אנשים. הם מדברים הרבה והולכים מסביב. הם מספרים סיפורים שהם ממציאים או משלימים סיפורים קיימים כפי שנוח להם.

 

  • נרקיסיסט – אדם בולט החוצה, הוא במרכז העולם מבחינתו. אנשים שמדברים בקול רם כדי שהנוכחות שלהם תהיה מורגשת בסביבה. הם מדברים רק על עצמם, מה הם עשו איזה חוויות היו להם. לא מעניין אותם מהאחר ואין להם את היכולת לשים את האחר ולהקשיב לו. הם יושבים במקום שהם נמצאים כי בצורה כזאת ם מייצרים מעגל של אנשים אחרים כדי שיבואו לשמוע אותם.

 

  • התחרותי – חוויית החיים שלו היא שהוא נמצא בתחרות מתמדת מול כל העולם. הוא תמיד חייב לנצח בכל דבר בחיים. בדרך כלל ילדים מרגישים צורך להתנהג ככה.

 

  • הבדחן – זה אדם שמהיסוד לוקח את החיים בקלות, יש לו את תשוקת החיים. מספר סיפור ומשפיע על הסביבה שלו. אם אנחנו רוצים שיהיה שמח ונחמד תמיד נזמין אותו אבל לא כדי שיהיה ליצן אלא כי כולם אוהבים אותו והוא משרה כיפיות. הם אנשים שנונים ששומעים משפט ממישהו והם יודעים להמשיך את הסיפור ולספר אותו בצורה רכה והומוריסטית . הם חיים מהצורך לקבל אהדה מאחרים ולכן יש להם אלמנטים של משחק. הם מצאים תמיד בתנועה ולא יכולים לשבת במקום אחד. הם אנשים מאוד חבריים ויכולים לגעת במישהו.

 

  • המעניק – מדובר בטיפוסים כמו מורה, עובד סוציאלי, פסיכולוג. הם פה כדי לתת מעצמם לאחרים וזו הווייתם. הם רוצים לתת וכשהם נותנים זה מכל הלב וברצון גם אם זה עולה להם באופן אישי. הם חווים סיפוק. הם מדברים עם אנשים על הרגשות שלהם ומתחברים איתם בדרך הזאת. שפת הגוף שלהם היא לחיצת יד חזקה בדרך כלל שלא מתחשבת בהכרח בעוצה של הצד השני. המוטיבציה שלהם היא לבלוע במקרה שהם לא מרגישים בנוח או נפגעו. הם משתדלים להנות ממה שיש.

 

  • התוקפן – דיברנו עליו באופן אחר קצת. הם משיגים מה שהם רוצים דרך ביקורת מאוד תוקפנית ואגרסיבית ברמה שאנשים אומרים לו קח רק כדי שילך ויעזוב אותם. ההבדל הגדול בינו בינו לבין התוקפן הפאסיבי הוא שהתוקפן הוא אקטיבי ותמיד בתנועה. ברמה הרגשית הוא יפעל ברמה אלימה ותקיפה של האחר.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X