טכנולוגיות מתקדמות בשירות הרפואה 129760, ימי שני

סיכום שיעור 14

רונה ש. הלוי עמירן

רונה ש. הלוי עמירן

פרטי הסיכום

קורס: טכנולוגיות מתקדמות בשירות הרפואה 129760, ימי שני

מספר השיעור: 14

סיכום השיעור

 

קורס טכנולוגיות מתקדמות – סיכום שיעור 14 – 15.03.2021
רונה שמחה הלוי עמירן, ת.ז 300400926
עדכוני קורונה – מאמר ראשוני מקיף. המאמר מציג מהי עמידות בסרום הדם לווריאנטים השונים של קורונה. בעולם מחוסנים כבר מאות מליונים ורק בארה”ב מתחסנים מדי יום מליוני אנשים במדינות. המחקר המקיף עבד על כמויות גדולות של נדגמים ולכן הוא מקיף מאוד ואולי הכי מקיף עד כה.
המאמר מתאר כיצד החיסונים נותנים הגנה לווריאנטים שונים של קורונה וגם לוירוסי קורונה אחרים, לא קוביד 19 אלא סארס ודומיו. למוטציה הדרום אפריקאית מצאו שיש איזושהי עמידות לחיסון ואין הגנה מלאה, אבל אחרי החיסון השני, ההגנה משתפרת אבל אינה 95% כמו לזן הWT. ראו את רותם נתונים גם לגבי הווריאנט ההולנדי. יש שיפור קל אבל אין מניעה לגמרי.
הנתונים נבדקו עבור כמה חיסונים ולא רק פייזר. יש גרפים שמתארים את החיסונים ואת כל הווריאנטים שנבדקו. מדובר בווריאנטים רבים ובגרפים מורכבים. יש לעיין במאמר.
המאמר מציג גם מיקומים בגנום שבהם עובר הוירוס שינויים כדי להקנות עמידות. מדובר בהרבה מוקדים אבל בעיקר במיקומים 614, 501, 484. השינויים הללו, למרות שהם קטנים כביכול, הם מובילים לשינוי בחומצות אמינו והן משפיעות על הקישור בין ספייק לחלבון S.
חזרה על החומר שנלמד בקורס:
מכשיר הפאקס נותן לו שלוש בדיקות, שלושה פרמטרים, גודל FSC, מורכבות SSC כלומר, גרגורים וזיהוי אורגנלות התא, ופלוריסנציה – אימיסיה וקסיטציה לכל תא ותא. בליעה ופליטה.
הרעיון של פאקס הוא זרימה. התאים זורמים במערכת ונבדקים. כל טיפה בודדת היא אירוע בודד ואמורה להימדד בנפרד. בפאקס ספקטרלי לעומת רגיל, יש מספר PMP שגורמים לפיצול האור למספר אורכי גל וכך ניתן לבדוק אורכי גל רבים ושונים בתא במקביל.
פרובים פלוריסטיים – הקלו מאוד על זיהוי כרומוזומים ואברונים בתא. סימון פלוריסנטי של אברון ספציפי או כרומוזום ספציפי וצביעת דאפי לקונסטרסט והסתכלות במיקרוסקופ לבדיקה.
נוגדן שמחובר לרצף דנ”א שנגמר בגדיל כפול. הרצף משלבים מולקולות פלוריסנטיות ואנו קובעים את דפוס הפלוריסנציה. אפשר לעבוד עם 40 צבעים בו זמנית במכשירי פאקס רגילים.
אנליזות היסטולוגיות – נותנים לנו לראות ביטוי בתלת מימד ומיקום בגידול. פיקים קשורים לנוגדנים ספציפיים.
רזולוציה – 40 ננומטר. במיקרוסקופ רגיל הרזולוציה 250 ננומטר וצפונה.
מיקרו אריי- השתלבות של דנ”א באיזור מסוים של הצ’יפ תצביע על כך שהוא נושא רצף משלים לפרוב.

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X