טכנולוגיות מתקדמות בשירות הרפואה

סיכום שיעור 10

Noa Feldman

Noa Feldman

פרטי הסיכום

קורס: טכנולוגיות מתקדמות בשירות הרפואה

מספר השיעור: 10

סיכום השיעור

קורונה- מאמר שמראה שהחיסונים מועילים ויכולים לעצור פיזית גם את ה- wt וגם את המוטנטים מלהכנס לתאים. לקחו סרום מאדם שהתחסן ויש לו נוגדנים, והראו שכאשר מוסיפים אליו וירוסים שונים, גם הזן הרגיל וגם המוטנטים (המוטציה הבריטית והדרום אפריקאית), לא נוצרים פלאקים על התאים.

המוטציות השונות של הוירוס הן תמיד באותן עמדות, באותן חומצות אמינו. אלה המוטציות שנותנות יתרון לוירוס. הספייק של הוירוס נקשר לACE2 שעל התאים שלנו, כאשר יש מגע בין 4 ח. אמינו של הספייק ובין 4 ח. אמינו על הACE2.

טכנולוגיות ריצוף:

Nanopore – מעבירים דרך החלבון שבממברנה DNA. היתרון בשיטה זו שאפשר לרצף מקטע ארוך מאד של דנא, מאות kb.

NanoString Technologies – מכניסים סמן שמוצמדים אליו 7 חלקים פלואורסנטים. אם קיימת היברידיזציה בין הרצף שעל הסמן למה שיש בתא, נראה את זה. היתרון בשיטה זו: אין כאן הגברה ולכן אין טעויות בשכפול. החסרון: מספר מוגבל של קומבינציות (בערך 900).

ריצוף – אילומינה: שלב ראשון הכנת הדנא – הוספת תגים. חלק מהתגים יקשרו לתא (Flowcell) וחלק יסמנו איזה דנא שייך לאיזו דוגמא.

Cluster Generation – יצירת הרבה עותקים של אותו המקטע. כל העותקים של אותו הצבר יקראו ביחד וכל הסיגנל של האיזור המסוים הזה יראה. הריצוף נעשה תוך כדי סינתזת הדנא.

בסופו של דבר מתקבלות קריאות של איזורים חופפים. בעזרת הביואינפורמטיקה יהיה אפשר לבנות את התמונה השלמה, את הגן השלם.

החומר שממנו מתחילים צריך להיות באיכות מאד גבוהה, ואז בונים את הספריה. הכנת הספריה היא החלק המשמעותי. אם יש ספריה טובה, המכשיר יתן תוצאות טובות.

 החומר ההתחלתי שאיתו מתחילים צריך להיות באיכות מאד גבוהה, ואז בונים את הספריה. הכנת הספריה היא החלק המשמעותי. אם יש ספריה טובה, המכשיר יתן תוצאות טובות.

 

 

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X