טכנולוגיות מתקדמות

סיכום שיעור 10

יליזבטה סוריס

יליזבטה סוריס

פרטי הסיכום

קורס: טכנולוגיות מתקדמות

מספר השיעור: 10

סיכום השיעור

דברנו על קורונה ומוטציות .אפשר להגיד שהמוטציה חזקה יותר מ w.t.  . 2 תרופות שפיתחו לאחרונה נגד הקורונה. הראשונה היא תרופת אלוסטרה- תאים מתים שמוזרקים לגוף ומעודדים סערת ציטוקינים . התרופה השנייה עובדת על.CD24 ראינו מאמר על אדם שהיתה לו לימפומה  ואחרי שחלה בקורונה היא נעלמה אפשר היה לראות זאת בצילום .זהו רק מקרה אחד ואי אפשר להסיק מסקנות .

Nanopore-  ממברנה וחלבון שמעביר DNA עם כמות גדולה של נוקלאוטידים  שיכולים לעבור . כל פעם שנוקלאוטיד עובר הוא נותן סיגנל חשמלי קצת שונה ולפי זה מבדילים אותם .הטכנולוגיה  הזאת לא מספיק מדויקת אבל היא טובה.

ראינו סרטון על nanostring . DNA שצריכים להוסיף לו סמנים tag . בסרטון זה נעזה על ידי טרנספוזום. עושים PCR כללי וכל חולה מקבל ברקוד DNA שונה.NGS פותר הרבה בעיות ואין גבול למה שאפשר להגיע עליו עם הטכנולוגיה הזאת.

סיפריה – לוקחים DNA\RNA חותכים אותו לחתיכות קטנות , מוסיפים לו ברקודים מכל מיני סוגים שיכול להתחבר למשהו ספציפי שאנו צריכים .מכינים את זה במעבדה לפניי ואפשר להקפיא אותה. יש הרבה קיטים שבונים את ה tag  האלו. לאחר הרצה מעלים את התוצאות לענן וחוקרים יכולים להשתמש בה.בשלב הראשון לוקחים פרגמטים קצרים שנחתכו על ידי סוניקציה או אנזימים. משתמשים בבידים מגנטים כדי לבודד רצפים בגודל 500 bp. מוסיפים אדפטורים לקצוות שתפקידם להתחבר לפריימרים על גבי הזכוכית. בודקים שהסיפרייה נקייה ובגודל מתאים .עובדים עם אקסונים י זה יותר זול ואלו האזורים שיש בהם אינפורמציה.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X