טכנולוגיות מתקדמות

סיכום שיעור 9

Ruti

Ruti

פרטי הסיכום

קורס: טכנולוגיות מתקדמות

מספר השיעור: 9

סיכום השיעור

בס”ד

 

סיכום שיעור 9

 

וירוס הקורונה:

מחקר שעשו- נתנו תרופה לחולים בינוני וקשה, מתוך 30 חולים 29 חזרו הביתה. לחולים אלו קשה לנשום, סיבוך של המצב הקלאסי.. ונתנו להם טיפול תומך

במצב רגיל יש שערות שמונעות ממזהמים להגיע לנאדיות הריאה. כאשר האדם חולה והשערות לא מתפקדות עלולה להיות הפרעה לנאדיות הריאה שתגרור הפרעה בנשימה , כאבי ראש, עייפות, ועוד

עבודה של דרור מבורך- סערת ציטוקינים- מערכת החיסון יוצאת משליטה. הרעיון הוא להכניס לתוך התאים תאים מתים או תאים בשלב המות הראשון ואז במקום שתהיה שריפה גדולה בריאות, יהיו שריפות קטנות עם תאים מתים לא של החולה ואז הסערה תהיה פחות חזקה בריאות. לקחו אקסוזום- שמו לו על המעטפת CD24 (על תאים נורמלים יש מעט CD24)

RT-PCR דרוש iso עבור פרסום. צריך להיזהר מזיהומים בעבודה זו כדי שלא נכניס דנ”א-זות ורנ”א-זו למערכת.ככל שרואים את הדנ”א יותר מוקדם אז יש יותר ממנו. כשעולה במחזור 13 למשל יש כמויות אדירות של קורונה, ב-25 יש פחות, ואם רואים ב-30 אז כנראה שזה false positive.

Digital-PCR- כל הנושא של RT-PCR הוא יחסי לגן אחר ששמים במקביל- housekeeping gene ויחסי לאותו גן שיש לנו עקומת כיול שלו. אין כאן תוצאה אבסלוטית.  בשיטת ה- Digital-PCR הרעיון הוא להכניס לתוך כל בועית DNA ואז לקבל מספר אבסלוטי של כמות העותקים שיש בדגימה.

ריצוף: ב 1958 קיבלו פרס נובל על ריצוף חומצות גרעין. בתחילה השיטה היתה מבוססת על נוקלאוטידים מסומנים רדיואקטיבית. הוסיפו להם נוקלאוטיד שעוצר את הריאקציה כל פעם בזמן אחר וריצפו. וידעו כל פעם איזה נוקלאוטיד הוסיפו וכך בכל פעם שיש את התפרקות החומר הרדיואקטיבי ניתן לראות זאת וכך ריצפו.

בהמשך עברו לריצוף בשיטת Sanger  – סימון פלואורסנטי. עושים PCR ובכל פעם עוצרים את הריאקציה ע”י נוקלאוטיד פלואורסנטי. השתמשו בקפילרה ומקבלים peak לפי הנוקלאוטיד שמופיע.

מכאן התקדמו לעשות ריצוף בכמויות עצומות והתפתחו מספר טכנולוגיות ריצוף.

בטכנולוגיה של אילומינה מכינים תחילה ספריות- חותכים את הדנ”א לחתיכות.  ומוסיפים להם ברקודים. על הזכוכית יש רצפים שמכירים את הברקודים הללו ונקשרים אליהם, מכפילים, עושים דנטורציה ואז סנתוז נוסף ומקבלים 2 גדילים. עושים הרבה מחזורים ומוסיפים נוגדנים פלואורסנטים ובכל פעם שמוסיף נוקלאוטיד מקבלים סיגנל לפי הנוקלאוטיד ומצלמים. והנוקלאוטיד באותה עמדה הוא זה שמרוצף.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X