טכנולוגיות מתקדמות

סיכום שיעור 11

Zenab Ali Saleh

Zenab Ali Saleh

פרטי הסיכום

קורס: טכנולוגיות מתקדמות

מספר השיעור: 11

סיכום השיעור

עשינו סיור וירטואלי במעבדות על כל המיכשור בפקולטה למדעי הטבע.

דיברנו על המאמר של גדעון שריבר שמצא שיש קשר בין המוטציה למידת  הקישור

מידת הקישור לקולטן משפיעה על מידת ההדבקה

בהשוואה לWT  מידת הקישור היא פי 600 .

סוגי המוטציות יש מוט שחוזרות על עצמן  ווברובם בנק של 2ACE  של הספייק  יש סט של מוציטת שקיימות בנוסף למוטציות חדשות שגורמים למידת קישור חזקה

אפשר לפתח תרופה שנקשרת למקומות של הספייק

אפשר להשתמש בזה כמו תרופה או חיסון  כדי לעורר מערכת החיסון

NGS-NEXT GENERATION SEQUENCING: דיברנו על ILUMINA MACHINES   ו THE ION TORRENT.

שיטות NGS (ריצוף הדור הבא) משמשות לריצוף ברמת התא הבודד ומורכבות מהשלבים הבאים:

  1. שבירת הרקמה הביולוגית לתאים בודדים
  2. שבירת התא ומיצוי החומר הביולוגי (דנ”א או רנ”א לפי הצורך).
  3. הכנת ספרייה –  הכנסת מקטעים ברצפים ידועים לצורך זיהוי
  4. הגברה באמצעות PCR.
  5. ריצוף
  6. ניתוח ביואינפורמטי  של התוצאות.

4 סוגים של בסיסים אדנין, תימין, ציטוזין וגואנין כשאר כל אחד צבוע פלואורסצנטי בצבע אחר ומחובר לקבוצה חוסמת החוסמת את הצבע. ארבעת סוגי הבסיסים מתחרים על אזורי הקישור בתבנית ה-DNA לטובת הריצוף ומולקולות שלא נקשרו נשטפות. אחרי כל סינתזה, מסירים באמצעות לייזר את הקבוצה החוסמת בקצה ה-3′. דבר זה מאפשר לצבע להיות גלוי, מה שמאפשר לזיהוי של הבסיס לטובת הריצוף ומעבר לסבב הבא. התהליך חוזר על עצמו עד אשר כל מולקולת ה-DNA מרוצפת, בין כל הוספה של נוקלאוטידים יש צורך בשטיפות.

THE ION TORRENT: חשמלי אין פה מצלמה ויש נוקלאוטידים חופשיים. מבוססת על זיהוי פרוטון (יון מימן) המשתחרר בזמן פולימריזציית DNA זוהי שיטה בה הריצוף מתבצע על ידי סינתזה, שבמהלכה הגדיל המשלים נבנה על גבי רצף גדיל המקור. שיטה זו נבדלת משאר שיטות הריצוף בכך שאינה מצריכה נוקלאוטידים מיוחדים או שימוש באופטיקה. בע, צירוף בסיס של חומצת גרעין לתוך גדיל DNA המסונטז מערב יצירת קשר קוולנטי ושחרור של יון מימן טעון חיובית ויון פירופוספט טעון שלילית הבסיס יצורף אך ורק אם הוא משלים לנוקלאוטיד הלא מזווג המוביל. שיטת ריצוף Ion מזהה האם נפלט יון מימן בעקבות הזרמת סוג אחד של חומצת גרעין לתוך התגובה. אל תוך מיקרו- באריות, המכילות העתקים רבים מגדיל אחד של מולקולת DNA העומדת לעבור ריצוף וכן DNA פולימראז, מוזרמים לסירוגין בסיסי חומצת גרעין A,C,G אוT  אם הבסיס המוצג הוא הבסיס המשלים לבסיס הלא מזווג הבא בגדיל המקור, הוא מצורף לתוך הגדיל המסונטז על ידי DNA פולימראז  אם הבסיס אינו משלים – לא תתרחש תגובה ביוכימית. יון המימן המשוחרר משנה את pH התמיסה ומזוהה על ידי חישן יונים. מולקולות חומצות גרעין אשר לא צורפו לגדיל נשטפות בתום מחזור הפעולה מן הבאריות, ובמחזור פעולה הבא יוצג נוקלאוטיד מסוג שונה.

 

 

 

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X