טכנולוגיות מתקדמות

סיכום שיעור 14

Avivit

Avivit

פרטי הסיכום

קורס: טכנולוגיות מתקדמות

מספר השיעור: 14

סיכום השיעור

שיעור 14- 15.3.21

חזרה למבחן

בפאקס מודדים:

  1. FS- מודד גודל יחסי
  2. SS- נותן אינדיקציה על מורכבות התא- גרנולריות
  3. פלואורסנציה- אפשר להוסיף צבעים לפי הכמות שהמכשיר מסוגל למדוד.

Image stream- שילוב בין פאקס למיקרוסקופ. כל תא שעובר בצינורית גם מצולם.

פקס ספקטרלי- 

PMT- אוסף אורך גל אחד- את האורך גל הנפלט.

בפאקס רגיל רק אורך גל אחד מגיע ל PMT אחד. בספקטרלי יש ספקטרום שלם שמגיע ל PMT בעל 32 ערוצים. מקבלים מעין חתימה ספקטרלית ספציפית של כל אורך גל. אין זליגה בין צבעים.

cedox- על דגימה היסטולוגית- מכניסים המון נוגדנים ביחד ומכניסים רצפי דנ”א משלימים +פלואורופור. כל פעם מכניסים 3 נוגדנים בצבעים שונים ואז מורידים בעזרת קרינת אולטרה סגול את החלק הפלואורסנטי (הנוגדן נשאר קשור), וממשיכים לשלישייה הבאה.

נותן גם את המיקום של החלבון ברקמה.

פאקס מיקרופלואידי- תהליך מאוד מדוייק ומחושב. המערכת סגורה, אפשר לשים שם גם אינקובטור, מנדף ועוד. עדין לתאים, קל לשימוש, בטיחותי מאוד וסטרילי לחלוטין.

דה- קונבולוציה- תוכנה לעיבוד תמונה. בעצם מנקה את רעשי הרקע מהתמונה. אפשר ממש להגיע לאיכות של מיקרוסקופ קונפוקלי ע”י מיקרוסקופ רגיל +התוכנת עיבוד.

מיקרוסקופ קונפוקלי- יש לייזר ולא אור רגיל. מקרין כל פעם על מישור פוקלי אחד. מתקבלים מעין חתכים של כל מישור. בסוף ניתן גם לאחד אותם ולקבל מעין תמונה תלת מימדית. האמיסיה עוברת דרך חריץ קטן (pinhole) וככה מגיע אלינו לעין דרך מישור פוקלי אחד. אין פה מצלמה, יש PMT. 

spinning disc- אוסף של המון חרירים קטנים על דיסקית שמסתובבת. כל פעם מסתכלים על חלק אחר בתא.

2- photon microscopy- מתאים לרקמות חיות. משתמשים ב2 אורכי גל ארוכים(בעלי אנרגיה נמוכה) שבנקודת המפגש שלהם יש התאבכות בונה אבל רק באותה נקודה, שמכפילה את אורך הגל. ואז זה פחות פוגע ביצורים חיים.

STED- מקרינים לייזר על הדגימה ויש אור נוסף בצורה טבעית שבעצם מסתיר את כל מה שמסביב ללייזר (בצורת טבעת, בעצם ממקד את האור לנקודה פצפונת).

היתרונות של NGS על מיקרואריי צ’יפ.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X