לחץ ושחיקה בעבודה

סיכום שיעור 2

mirih

mirih

פרטי הסיכום

קורס: לחץ ושחיקה בעבודה

מספר השיעור: 2

סיכום השיעור

לחץ ושחיקה בעבודה- 22.2.21

מירי חסדאי- 31881626

במילחמת העולם ה 2, חיילים איבדו מוטיבציה להלחם. זוהי תופעה פסיכולוגית ולא אורגנית= תשישות קרב. לאחר המלחמה הבינו שסטרס קשור לחיים בכלל ולא רק למלחמה.

מוטיבציה= הנעה

הלחץ בחברה המודרנית

אינטיפדה, מיתון, אבטלה, קורונה, חוסר ביטחון  כלכלי, אלימות בחברה/ משפחה/  בית הספר- כל הדברים הללו יוצרים סטרס. מעטים המקומות בעולם המערבי שבהם רמת הסטרס משתווה לרמה בארצנו.

עד לפני כמה שנים התייחסו לסטרס כאל משהו שיחלוף. ככל שהחברה דורשת מאיתנו הצלחות הרף עולה וכמו כן הסטרס עולה. יציאה לחופש יכולה להפיג את הסטרס אך ברגע שאנו חוזרים לשגרה הסטרס חוזר.השאלה היא איך אנחנו מורידים את הלחץ?

התקשורת, הפלפונים, ההודעות גורמים לנו ללחץ ומוסיפים על הלחץ הקיים.

75% מהביקורים אצל רופא המשפחה נובעים מסטרס ולא ממחלות ספציפיות. אנשים בסטרס צפויים לפי 4.5 התקפי לב. אנשים שהם בסטרס לחץ הדם שלהם עולה ובבדיקות רפואיות לא מוצאים שום בעיה פיזיולוגית. עומס רגשי, נפשי גורם ללחץ דם גבוה.

משה בן 36 עובד במפעל קטן שבו התנאים התעסוקתיים נוחים והוא נחשב למקום עבודה טוב. העבודה משעממת וחד גונית. גל פיטורין היה מלווה בחשדנות הדדית, עוינות ובחוסר נכונות לעזור איש לרעהו. כל אחד מן העובדים חשש שהוא הבא בתור. העובדים נדרשו להשקיע זמן, שעות ארוכות מעבר לשעות העבודה המקובלות. נוצרה אווירה מאוד עכורה. תחושת אי ביטחון וחוסר וודאות.

תחושת אי ביטחון וחוסר וודאות– לפנינו מצב מאופיין בדרישות גבובות במונחים של כמות, עומס יתר, חופש החלטה מוגבל ומלווה בהעדר תמיכה חברתית בין עמיתים. התוצאה יכולה להיות מחלות, היעדרויות מהעבודה, פיריון נמוך בעבודה.

אנשים בבוקר כשהם לא עייפים ןמחשבתם צלולה מקבלים החלטות טובות לעומת זאת כשהם עייפים הם פועלים באופן אוטומטי ופחות מפעילים חשיבה, לכן עבודה בשעות המקובלות חשובה.

פרמידת הצרכים של מאסלו

מדרג הצרכים של מאסלו-

 1. בבסיס נמצאים הערכים הפיזיולוגים- נשימה, אוכל,שתיה, ביגוד, בית. סילוק הפרשות, ויסות טמפ’ גוף, הגנה מפני התקפה ביולוגית.
 2. הצורך בביטחון- בריאות, תעסוקה, רכוש, משפחה וחברים. האנשים מנסים להבין את העולם ולהפוך אותו למובן וצפוי ולכן רוציפ ביטחון תעסוקתי ויציבות בחיים.
 3. הצורך באהבה ושייכות- משפחה, חברות אינטימית. האדם הוא ייצור חברתי וחשוב לו לספק צרכים חברתיים כלומר להיות אהוב ונאהב. בשלב זה הוא יכול להרגיש בדידות, חרדה חברתית ודיכאון.
 4. הערכה עצמית- ביטחון עצמי, השגיות, תחושת כבוד, הצורך להיות יחודי. הצורך בהערכה חברתית, להיות מכובד על ידי אחרים ושיהיה לו כבוד עצמי. ישנם תסביכי נחיתות כשהאדם לא מצליח לעגן את הצורך החברתי.
 5. בראש הפרמידה ישנו המימוש העצמי- מוסריות, יצירתיות, קבלה של האחר, ניסיון ויכולת לממש את הפוטנציאל הפנימי. לא כולם מגיעים לרמה הזאת. אנשים בעלי מוטיבציה גבוהה השאיפה שלהם להגיע לרמה הזאת.

הפרמידה ממחישה את סדר השלבים. הפרמידה ממחישה את % האנשים שמגיעים לכל שלב. % גבוה של אנשים נמצאים בשלב התחתון של הפרמידה וככל שעולים בשלבים של הפרמידה % האנשים יורד. אדם חייב לשאוב מהמוטיבציה הפנימית שלו. אם יש צורך מסויים שאינו מסופק לא ניתן להתקדם במעלה הפרמידה.לא ניתן לדלג על השלבים בפרמידה. ישנם שלבים בחיים שיכולה להיות רגרסיה.

 

פרמידת הצרכים בהקשר התעסוקתי

 

 1. צרכים בסיסיים- תנאים פיזיים ושכר בסיס.
 2. ביטחון- קביעות/ תנאים פנסיוניים.
 3. שייכות- תרבות אירגונית/ משובים/ אירועי חברה.
 4. מעמד- הוקרה/ קידום.
 5. מימוש עצמי- לתרום מעבר להגדרת התפקיד.

ככל שרוצים לעלות במעלה הפרמידה צריך יותר להשקיע והרבה פעמים זה מלווה בלחצים.

ספורט מוריד לחץ.

סירטון: במצבי לחץ מופרש קורטיזול שגורם לעירפול מחשבה ולכן המחשבה אינה צלולה. לכן חשוב מראש לחשוב על מהם הדברים שיכולים להשתבש ולהמנע מהם מבעוד מועד כגון: לשים את המפתחות במקום קבוע כך שבמצב לחץ נדע איפה הנחנו אותם ולא נשכח אותם.

דוגמה שניתנה בסירטון- כולסטרול מזיק לבריאות וגורם לבעיות לב הטיפול להורדת כולסטרול הוא מתן סטטינים הבעיה היא שהתרופה עוזרת רק לכ 1% מהאוכלוסיה ותופעות הלוואי משלה מופיעות אצל כ 5% מהאוכלוסיה.כומר יש סיכוי גבוה יותר שהתרופה תזיק (תגרום לתופעות לוואי) מאשר תעזור. פרימורטום- לדעת מראש מה צריך לשאול וכך ניתן להעריך את הסיכונים והסיכויים ולקבל החלטה טובה בבהירות ובהיגיון כי בלחץ כאשר המח מפריש קורטיזול לא ניתן לקבל החלטה טובה. צריך לאמן את עצמנו לחשוב מראש איפה נקודות הנפילה יכולות להיות וכך להפחית נזקים. סדר זה חלק מהתהליך.

מהו לחץ נפשי? סימני היכר שלו? האם ניתן לשפר את המצב?

לחץ נפשי- הגדרה לפי לזרוס

לחץ בעבודה- הדרישות שמקום העבודה מציב לעובד הן מעבר למשאבים של העובד.

ההגדרה כוללת 2 יסודות:

 • פער בין דרישות שמציבה סביבת העבודה לבין היכולת של העובד לבצען.
 • סיכון לעובד או סנקציה שתינקט כלפיו (איום) במידה ולא יבצע את הצפוי ממנו.

לדוגמה: פנו למנהלים ואמרו להם שכדי לעלות בדרגה הם צריכים לעבור מבחן קשה בחשבון, המנהלים היו בלחץ. לעומת זאתכשפנו אליהם ואמרו להם שכדי לעלות בדרגה הם צריכים לעבור מבחן של 4 פעולות פשוטות בחשבון, המנהלים לא היו בלחץ. כאשר יש פער בין מה שאנחנו מאמינים שאנחנו יכולים לעשות לבין מה שדורשים מאיתנו נוצר לחץ.

המשותף לכל הניסיונות להדביק את הפערים היא תחושה של חוסר מנוחה. אם אין תחושה של שליטה אז הלחץ יכול לחולל אצלינו משבר וזה עלול לסכן את בריאותינו. אדם צריך לשלוט בעצמו כדי שיוכל לתפקד.

 

 

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X