לחץ ושחיקה

סיכום שיעור 1

chana

chana

פרטי הסיכום

קורס: לחץ ושחיקה

מספר השיעור: 1

סיכום השיעור

למדנו על המנגנון של לחימה או בריחה. צוידנו במערכות שיודעות להתמודד עם לחץ אבל הן נשחקות. דרך משחק ראינו איך יש לאנשים קיבעון מחשבתי בזמן לחץ של זמן, אמירה של פשטות התרגיל, תחרותיות. ויש לנו נטייה להצדיק את הטעות.

חילקנו את ההפרעות במצבי לחץ ל-4 קטגוריות: בפרעה ברמה הרגשית, הפיזית , הקוגנטיבית  וההתנהגותית. רגשית – פחד, תסכול. כעס, רוגז ויאוש    פיזית- תופעות גופניות בלתי נשלטות,  דופק מואץ, הזעה, לחץ בחזה,  רעד ושיתוק.    קוגנטיבית-  שיכחה,  בלבול , קבעון מחשבתי , אלם.   התנהגותית- התפרצות,  בכי,  צעקות וקללות וגימגום.

יש שוני ביננו,  באישיות שלנו, בחינוך שקיבלנו. תרבויות שונות ונסיון בחיים.  באותו יום יש גם שינוי באותו אדם בזמנים שונים,  או בזמנים שונים במשך החודש.

מהו לחץ?   נוצר כתוצאה מאיום שמופעל עלינו כמו תחרות, הגבלת זמן  או כתוצאה ממצבים שמחים כמו קידום בעבודה או חתונה וכדומה.    לחץ בא בכל פעם שיש מרחק בין הציפיות והדרישות לבין המשאבים והיכולת שלי.  חוסר ביטחון עצמי. יש את היכולת אבל לא את האמונה.

שחיקה היא שלילית, לחץ הוא חיובי.  לחץ מתמשך הוא בפוטנציאל יכול להגיע למצב של שחיקה.   אנשים בחלקם כאשר רמת הלחץ עולה בהתמדה מתונה. הביצועים שלהם הולכים ועולים. אבל כשיותר מדיי עולה אז הביצועים מתחילים לרדת.   לכל אחד יש לחץ שונה שמרים את רמת הביצועים.

יש 2 טיפוסי אישיות:   סוג אחד, משימתי ותחרותי, תחושה מתמדת של חוסר זמן. ממוקדים ביעדים ופחות חברותיים. יש להם נטייה ללחץ דם, איכות חיים יותר רעועה., מבחינה רפואית וחברתית.      סוג שני- הדרך יותר חשובה להם מהמטרה להצליח ולכן יותר חברותיים ופחות שואפים להצליח ולנצח.    הם יותר בריאים וחסינים מבחינת לחץ.

מהו שחיקה?  תחושה של תשישות, עייפות רגשית , גופנית ומנטלית או הכול ביחד. נגרם מלחץ מתמשך שאין לו מוצא ואין שום יכולת לשחרר.

למדנו על מודל שמסביר את בעיית הלחץ וההתמודדות:    אירוע,  פרשנות,   רגש,  ותגובה.

לא האירוע הוא זה שקובע את רמת הלחץ אלא הפרשנות שאנו נותנים לאירוע.  אם הפרשנות תהיה חיובית אז רמת הלחץ תהיה קטנה.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X