לחץ ושחיקה

סיכום שיעור 2

פרטי הסיכום

קורס: לחץ ושחיקה

מספר השיעור: 2

סיכום השיעור

סיכום שיעור מספר 2 בקורס לחץ ושחיקה

  1. דיברנו על מושג לחץ, מהי ההגדרה של לחץ. הזכרנו את פיזיקאי רוברט הוק אשר במאה 17 תיאר תכונות של מתכות וגשרים שהיו צריכים לעמוד בפני לחצים של משקל ופגעי טבע שונים.
  2. כאשר אנחנו מדברים על לחץ אנחנו כמעט תמיד מזכירים את המושג סטרס, שבא בד”כ ביחד עם הלחץ. השימוש במושג סטרס התחיל בעיקר אחרי מלחמת העולם הראשונה כאשר רןפאים רבים אבחנו את החיילים כעוברים משב ולא היו מסוגלים לקחת יותר חלק בלחימה. חשבו שזאת כתוצאה מפיצוץ הפגזים ולא קישרו את זה למצב הנפשי אלא יותר לפגיעה גופנית. יותר מאוחר הבינו שבעצם מדובר על מצב פסיכולוגי וראו שחיילים איבדו את המוטיבציה לקרב. אחרי המלחמה התחלו להתייחס לסטרס כאל בעיה הקשורה לחיים ולא רק למלחמה וזיהו את הבעיה בהרבה דפוסי החיים כמו למשל בנישואין, סכסוכים משפחתיים, פרידות,אבל, מצבים יומיומיים ועומסים על מערכות גופניוצ ונפשיות.
  3. בחברה המודרנית מצבי סטרס משתלבים בהמון תחומים, אלימות, אבטלה, פיגועים ועוד הרבה גורמים שמשפיעים על חיי יומיום שלנו וגורמים לסטרס. בנוסף בחברה שלנו קיים צורך מתמיד להצליח בזוגיות, בקריירה, הורות והריצה הזאת מסביב לשעון גורמת לנו לסטרס קבוע. לפי סטטיסטיקה נמצא ש-75% מהביקורים אצל רופא נובעים מהסטרס. אנשים בסטרס צפויים יותר להתקף לב. המקצועות החשופים יותר לסטרס הם עובדי מע’ הבריאות, עורכי דן, אנשי מחשבים ואנשי מנהל בכירים.
  4. כאשר יש לנו עומס יתר המשולב עם חופש החלטה מוגבל המלווה בהעדר תמיכה חברתית וחוסר ודאות לגבי עתיד אנחנו חווים סטרס, מתח נפשי, שעלול לגרום לסבל פיזי ולעוד השלכות רבות.
  5. דיברנו על מדרג הצרכים של מאסלו. לפי תאוריה שלו יש להתייחס למניעים של האדם לאורך חייו, התאוריה רלוונטית גם לחיים וגם לעבודה. התיאוריה מדורגת בפירמידה של צרכים במדרג עולה. אי אפשר לקפוץ שלב מבלי לעבור את כל שחב ושלב. לא כולם מגיעים לשלב הכי גבוה. כאשר בן אדם נמצא ברמה מסוימת הוא פנוי להגשמה של שלב הבא של פירמידה. שלב ראשון זה שלב פיזיולוגי-נשימה, אוכל, בית ביגוד. שחב שני הוא ביטחון-בריאותי, תעסוקתי משפחתי. שלב שלישי הוא אהבה ושייכות-משפחה, חברות. שלב רביעי הערכה עצמית-ביטחון עצמי, הישגים, תחושת כבוד. ושלב אחרון זה מימוש עצמי-מוסריות, יצירתיות, ניסיון לממש את פוטנציאל עצמי. ניתן לרדת בכל רמה כאשר קורה מצב מסוים, לא כולם יכולים ורוצים להשיג כל שלב ושלב.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X