לחץ ושחיקה

סיכום שיעור 5

פרטי הסיכום

קורס: לחץ ושחיקה

מספר השיעור: 5

סיכום השיעור

סיכום שיעור מספר 5

 

  1. דיברנו על מודלים המסבירים את מושג הלחץ:

מודל הגירוים-ישנן סיבות של עומס וחוסר שליטה, הן חיצוניות ויוצרים המון לחץ בקרב בני אדם. אפשר לקחת דוגמא מעולם הספורט כאשר ישנן תחרויות הלחץ לקראת התחרות עולה. ישנו קונפליקט והאדם צריך לבחור באפשרות אחת מבין השניים, הבחירה היא קשה כי לכל בחירה שלו יש מחיר. הקמצב מאופיין בלחץ כי זה מצב חדש בד”כ, לא יודעים איך להתנהג ומה להחליט.

מודל התגובה-עוסק בתגובו האדם בזמן לחץ. התגובות בין בני אדם דומות בד”כ, הן ברורות ואופייניות לדפוסי התנהגות מסויימים.

מודל האינטראקציה- כאשר נוצר חוסר איזון בין שני הצדדים, ישנן דרישות מצד אחד והצד שני נגרם לו לחץ כתוצאה מזה שמפרשים באופן סובייקטיבי.

באופן כללי הלחץ נתפס כחיובי-הביצוע יהיה טוב יותר, והלחץ השלילי-יגרום לקשיי התמודדות. אם המצב הזה יהיה זמן רב תהיה שחיקה גופנית ונפשית

  1. התמודדות עם הלחץ-לפי הגדרה זה כל התנהגות שמטרתה לשלוט בלחץ. ישנן אסטרטגיות שונות להתמודדות עם הלחץ

התמודדות ממוקדת בבעיה-שינוי או בריחה ממנו. זה מתאים למצב בו אדם מסוגל לשנות אותו או לסגת ממנו. התמודדות מטרימה-איסוף מידע ופיתוח תוכנית פעולה. ישנן 2 דרכים לעשות זאת: משחק תפקידים ופתרון בעיות. חיסון נגד לחצים-לחסן בני אדם נפשית נגד מצבי לחץ. חוקר מייכנבאום הציע שיטה לחסון: שלב הגדרת הבעיה מחדש, שלב רכישת מיומנות ותרגול, שלב הישום.

התמודדות ממוקדת ברגש-לא לשנות את המצב עצמו אלא את רגשות שלנו כלפיו.

  1. מנגנוני הגנה: רציונליזציה-הנמקה הגיונית, הכחשה-התעלמות מגורם הלחץ, הדחקה-שמירת המידע בחלק הלא מודע במוחנו, אינלקטואליזציה-הרגש מנותק ושכל
  2. שיטות הרגעה: טיפול תרופתי, פעילות גופנית, הרפיה,

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X