לחץ ושחיקה

סיכום שיעור 6

miri ottolenghi

miri ottolenghi

פרטי הסיכום

קורס: לחץ ושחיקה

מספר השיעור: 6

סיכום השיעור

מירי אוטולנגי 203576731

שיעור 6 לחץ ושחיקה בעבודה

חלון ג’והרי מתאר התנהגות בין אישית המאפשר לתת ולקבל מידע על עצמך ועל האחר.

הגלוי ידוע לי וידוע ולזולת המייצגת את הדמות הציבורית של האדם. הדמות שהוא רוצה ומוכן לחשוף בציבור ובאיזו צורה להציגה.

בחבוי ידוע לי ולא ידוע לזולת המידע ידוע אך ורק לאדם מבחירה וסינון ו/או מתוך חשש מנתינת אימון. צמצום או הרחבת חלון זה תלוי בי.

עיוורון לא ידוע לי וידוע לזולת מידע הידוע לאחרים אך לא לאדם עצמו, שמשה זו בעלת חשיבות מכרעת בעבודה קבוצתית שכן מטרתו היא הארת העיוורון והגדלת שמשת הגלוי.

לא מודע לא ידוע לי ולא ידוע לזולת תחום הלא מודע שבו מאוחסן מידע שאינו ידוע לאדם ולסביבה. , למשל משהו שמעולם לא בצעתי ואגלה רק לאחר מעשה כיצד אגיב ואנהג בסיטואציה זו.

למעשה ארבע השמשות הן האישיות השלמה.

שחיקה

שחיקה הינה מצב זמני או מתמשך של תשישות, דילול או אובדן של אנרגיות, משאבים וכוחות פיזיים רגשיים, ונפשיים המרחש בד”כ כתוצאה ממתח ולחץ ממושכים במסגרת העבודה למשל עומס רגשי דרישות גבוהות תנאים וכו.

לפי הגדרה זו שחיקה אינה בעיה אישית או אישיותית של האדם העובד אלא תופעה מערכתית שבאה לידי ביטוי במגוון מקומות תעסוקה בעלי מאפיינים מסוימים ולכן היא ניתנת לשליטה ויסות, טיפול ואף מניעה באמצעות טיפול בגורמים המערכתיים והסביבתיים היוצרים אותה.

שירום מגדיר שחיקה כמצב רגשי המורכב מהתסמינים הבאים: תשישות רגשית, עייפות פיזית ,לאות קוגניטיבית שביטויה יכול להיות בין השאר בחוסר ריכוז או קושי במיקוד בדברים מסובכים.

שחיקה מתפתחת כתוצאה של התדלדלות משאבים אנרגטיים כתוצאה מחשיפה מצטברת וכרונית ללחצים בעבודה ומחוצה לה. ללא טיפול, התסמינים עלולים להתמיד לזמן ממושך.

הגדרה מקובלת נוספת של שחיקה גורסת כי לשחיקה שלושה רכיבים:

תשישות רגשית אובן אנרגיה רגשית התדלדלות המשאב הרגשי גורמת לעובד לתחושה שאינו יכול להמשיך להשקיע מעצמו ברמה הרגשית. תחושה כרונית של עייפות רגשית אף בחילת יום עבודה.

דה פרסונליזציה אובדן הערכה הזולת.

תחושת הישג ירודה אובדן הערכה עצמית.

זיהוי ותסמינים לעובד שחוק הסימפטומים המרכזיים הם תשישות רגשית ונפשית, עמדות והתנהגויות שליליות של האדם כלפי עצמו ועבודתו. תשישות קוגניטיבית מלוות מתח, חוסר סבלנות, עצבנות וקושי בחשיבה ובקבלת החלטות. תסמינים נוספים הם תשישות גופנית, דכאון וחרדה, ערפול חשיבתי והפרעה בריכוז ובזיכרון.

מצאו כי שחיקה עלולה להוביל למספר גורמים:

1.להוביל לירידה באיכות השירות שניתן על ידי העובדים ולפגיעה בשביעות הרצון של מקבלי השירות.

2. להשפיע על עזיבה ותחלופת עובדים, העדריות נוכחות בעבודה ללא עבודה בפועל, פרודוקטיביות נמוכה, מוטיבציה ושביעות רצון העובדים בארגון.

3.לגרום לפגיעה בעובד עצמו בשל תשישות פיזית רגשית ונפשית ולקשרים תפקודיים בעבודה ובחיים האישיים.

4.לגרום לסיכון מוגבר לתחלואה פיזית ונפשית.

5.להוביל לנטיות אובדניות.

עומס בעבודה ודרישות התפקיד תחום ההתמחות כמות ההשקעה האישית יעילות עבודת הצוות יעדים ומטרות מחלקתיות וארגוניות מבנה השכר, תגמולים ועוד.

יעילות תהליכי עבודה וזמינות משאבים – ניסיון העובד, יכולת תעדוף וניהול זמן, זמינות תמיכה צוותית ושימוש במערכות ממוחשבות.

תחושת משמעות בעבודה יכולת העובד לעסוק בעבודה משמעותית עבורו הכרה והוקרה. התאמה בין היכולת האישית לדרישות התפקיד, הזדמנויות להתפתחות אישית ומקצועית תרבות ואווירה ארגונית .

תרבות וערכים ארגוניים ערכים אישיים ומקצועיים של העובד מחויבות העובד לארגון, הנורמות הציפיות וההוגנות בתוך היחידה הארגונית ומחוצה לה. ההתנהגות המנהל האישי וההנהלה הבכירה ערכי הארגון, תקשורת שקיפות ועוד.

תחושה שליטה וגמישות יכולת השפעה על המתרחש בעבודה. יכולת החלטה לגבי שיטות עבודה ונהלים, חופש ליזום דברים שונים בעבודה. השפעה על מדיניות המקום, שותפות בקבלת החלטות הנוגעות לעבודה. מידת הגמישות שמאפשרת היחידה, נהלים ארגוניים ועוד.

תמיכה חברתית וקהילתית בעבודה מאפייני אישיות והיכולת לבנות גשרים בעבודה. אווירה וסביבת עבודה צוותית וחברתית אירועים חברתיים יצירת משפחתיות וקהילתיות.

איזון בין עבודה סדרי עדיפויות, ערכים אישיים ומצב משפחתי של העובד, ציפיות מנהל היחידה, לו”ז תורניות , נהלים ומאפשרים גמישות בעבודה. רווחה בארגון.

איך ניתן לאפשר לעובדים איזון בית עבודה טוב יותר

1. לבדוק שאין שחיקה נסתרת , על המנהלים לבצע שיחות עם העובדים על בסיס קבוע, על מנת לתפוס את השחיקה בשלבים מוקדמים וע”מ להוביל את הצוות והעובד בפרט למקום טוב יותר.

2. הגבלת עבודה מחוץ לשעות הפעילות

3. על המנהלים לגלות אחריות חברתית לנסות לקיים במסגרת העבודה פעילויות התנדבותיות כחלק מהאג’נדה לאחריות תאגידית דבר היכול לתת תחושת סיפוק ויציאה משגרת העבודה.

4. לתת לעובדים להחלים בשקט, מנהלים צריכים לגלות סבלנות להורים לילדים צעירים, להעדר מהעבודה לעיתים תכופות בשל מחלות הילד.

5. מנהלים צריכים להעריך פריון והישגים לא רק נוכחות הגיע הזמן שנניח לרעיון שעובד שנשאר יותר שעות בעבודה הוא עובד טוב יותר במקום זה יש למדוד את העובדים לא על פי שעות עבודה אלא על הפריון ולהציב להם יעדים על פי הישגיהם.

עריכת הסיכום

iw עִבְרִית
X